اخبار اخبار

12:44
19 فروردین 1387

تا نمایشگاه در پیش رو داریم

تجدید چاپ رمانهای پر طرفدارسوره مهردرنمایشگاه کتاب

سفر به لایه های پنهان جنگ رمان سفر به گرای 270 درجه به دلیل حضور در بیست و یکمین نمایشگاه کتاب تهران به چاپ دوازدهم رسید. این کتاب واقعیت‌های جنگ 8 ساله دفاع مقدس است که احمد دهقان از منظری دیگر بدان نگریسته و توانسته است با عبور از لایه‌های ترد و شکننده، به اعماق جنگ راه پیدا کند. پال اسپراکمن نایب رئیس مرکز مطالعات دانشگاهی خاورمیانه در دانشگاه را تجرز، کتاب حاضر را به انگلیسی ترجمه کرده است که با نشان چهارستاره در سایت آمازون (یکی از بزرگترین سایت‌های اینترنتی تبلیغ و فروش کتاب جهان) معرفی شده است. باهم چنین می خوانیم: «شب با سکوت سر می‌رسد و در این آرامش اگر گوش تیز کنی، صدای قورباغه‌ها را می‌شنوی و زنجره‌ها را و صدای نگهبانان خودی که در گوش هم پچ پچ می‌کنند. در میان نیروهای تو کانال کسی حال حرف‌ زدن ندارد، الا کلامی که لازم نماید و به اجبار و اکراه. از صبح بیش از توانمان ماجرا بر ما گذشته و حالا انگار که هزار کیلومتر را یک نفس دویده باشیم، بی‌حال و خسته، تکیه بر دیوار کانال زده‌ایم و نشسته‌ایم.» «سفر به گرای 270 درجه» اولین رمان از این نویسنده می‌باشد؛که در سال 75 13منتشر شده و توانست جایز بیست سال داستان نویسی، چهارمین دوره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس و بیست سال ادبیات پایداری را از آن خود کند. از دیگر آثار این نویسنده که در نمایشگاه بین المللی حضور دارد؛ «روزهای آخر» و «گردان چهار نفره» می‌باشد.

یازده من در من او یکی از پرفروش‌ترین رمان‌های بیستمین نمایشگاه کتاب تهران رمان «من او» می‌باشد که هم اینک با استقبال بی‌نظیر مخاطبین خود به چاپ بیست و سوم رسیده است. رضا امیرخانی با ارائه تصاویری اصیل، بدیع و زنده از تهران قدیم و نگارش متفاوت کلمات و جمله‌ها، عشقی فلسفی را در این کتاب به تصویر کشیده است، و بنابر توصیه وی، کارگاه قصه و رمان هیچ‌گونه دخل و تصرفی در رسم الخط کتاب نکرده است. این کتاب با بهره‌گیری از مضامین ادبیات کهن به بیان واقع بینانه وقایع تاریخی تهران قدیم و زندگی قهرمان اصلی داستان در منطقه خانی‌آباد تهران از کودکی تا لحظه مرگ می‌پردازد. داستان مربوط به علی فتاح فرزند یک تاجر در جنوب تهران می‌باشد که دلباخته مهتاب خواهر بهترین دوست و همبازی و نوکر منزلشان (کریم) می‌شود. در بهبوحة جریانات کشف حجاب مهتاب و خواهر علی به فرانسه می‌روند و ... در بخش‌هایی از کتاب می‌خوانیم: «مامانی هیچ نگفت؛ مهتاب هم، رازی داشتند زنانه که هیچ‌کس نمی‌بایست از آن مطلع می‌شد. نه مریم ـ که دختر شوربخت پریشان‌تر می‌شد ـ و نه علی ـ که دل کوچکش به قاعده بل که بیش‌تر، غم‌های بزرگ داشت ـ و نه باب جون ـ که اگر می‌شنید خون به پای کرد. ـ مامانی بیشتر قلیان می‌کشید ـ و در جواب بچه‌ها هیچ نمی‌گفت.» «من او» پس از رمان «ارمیا»، دومین رمان رضا امیرخانی است که برای اولین‌بار در سال 1378، در سن 28 سالگی این نویسنده منتشر شده است.

آنها که جنگیدند قصه‌های واقعی و ساده، توصیفات دقیق صفحه‌های جنگ و ساده بودن و حقیقی بودن شخصیت‌های اصلی داستان از ویژگیهایی است که کتاب شطرنج با ماشین قیامت را به چاپ چهاردهم رسانده است. شروع کتاب با بیاناتی از تورات، انجیل و قرآن همراه است و بیانگر تفکرات آدم‌های گوناگون است. سه شخصیت اصلی کتاب آدم‌های معمولی هستند. پسرک بسیجی 16 ساله‌ای که کار آن شناسایی رادارای است که مهندس پیر شرکت نفت، نام آن را «ماشین قیامت» گذارده. راداری که دشمن در نزدیکی شهر بنا کرده تا پس از شلیک توپخانه ایرانی، محل دقیق آن را به اطلاع توپخانه دشمن برساند. و گیتی شخصیت زن این داستان فاحشه‌ای است که در محله بدنام آبادان،‌ ساکن بوده؛ این سه تن ناخواسته درگیر جنگ شده‌اند و با باورهای متفاوت برای زنده ماندن تلاش می‌کنند. کتاب حاضر توسط پال اسپراکمن به انگلیسی ترجمه شده و انتشارات مازال پا بلیشر آن را به چاپ رسانده است. گفتنی است چاپ اول ترجمه این رمان نیز توسط انتشارات سوره مهر در نمایشگاه کتاب در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. عدد هفت در این کتاب تصادفی نیست، طبق آنچه قرآن فرموده است: «آسمان و زمین هفت طبقه است» و ساختمان هفت طبقه نیمه‌کار، ای که مهندس در آن ساکن است نیز گویای این امر است. در بخش‌هایی از کتاب می‌خوانیم «مثلاً اگر این نکته رو که خدا، دنیا رو در هفت طبقه ساخته، در نظر بگیریم: به این جا می‌رسیم که خدا این هفت طبقه رو نساخته که ما توش وول بخوریم، بلکه قراره ما بریم بالای این هفت طبقه و طبقه هشتم خودمون رو بسازیم. می‌فهمی؟ ما نباید وقتمون رو توی این هفت طبقه تلف کنیم. باید بالاتر برویم، بالاتر...»

اسماعیل زمان رمان اسماعیل با درون مایه انقلاب و محوریت مبارزات امام‌خمینی، داستان جوان پرشوری است به نام اسماعیل که در سال‌های انقلاب به مردم می‌پیوند و وارد روند انقلاب می‌گردد. نثر صمیمانه، توالی منطقی وقایع و زبان شیوای امیرحسین فردی نویسنده کتاب از ویژگیهای بارز این کتاب است. فردی می‌گوید: «من با همین زبانی که حرف می‌زنم، داستانم را نوشته‌ام زبان و سبک نوشتن من اینگونه است، ما حق نداریم چیزهایی را که می‌دانیم، در سینه خودمان پنهان کنیم و برای روز مبادا نگه‌داریم. چرا که تضمینی وجود ندارد که ما بمانیم و باشیم، بنابراین ما بدهکار نسل‌های آینده و جوانانی هستیم که در ممالک اسلامی تشنة دانستن رمز انقلاب هستند.» وی که از بنیان‌گذاران حوزه هنر و اندیشه اسلامی است با نگارش اول این کتاب در مردادماه 1373 و نگارش دوم آن در خرداد 1385 یکی از موفق‌ترین و پرآوازه‌ترین رمان‌های انقلاب را به نسل انقلابی ما تقدیم نموده است. در اسماعیل چنین می‌خوانیم: «چند ماهی بود که سر و کلة اسماعیل زاغول بیشتر توی قهو‌ه‌خانه پیدا می‌شد؛ صبح و عصر و حتی شب. تازه به صورتش تیغ می‌انداخت. چشم‌هایش آبی بود و پوستش سفید و اگر با موهای بلند و بلوطی سرش ور نمی‌رفت، یک جور آشفتگی تشنگی داشت. بچه‌ها اسی خوشگله صدایش می‌کردند، اما علی خالدار فقط توی دلش می‌گفت، اسی خوشگله؛ به زبان که می‌‌آمد اسماعیل صدایش می‌زد...»


متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن