اخبار اخبار

16:52
11 خرداد 1398

«برادر خوانده» رمانی تاریخی برای نوجوانان

«برادر خوانده » رمان تاریخی محمود مهدوی به گروه سنی نوجوان معرفی می‌شود.

  به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، مهدوی درباره این اثر گفت: رمان درباره حوادث مربوط به اشغال اردبیل به وسیله روس‌ها و واقعه تلخ تاراج اردبیل و گنجینه بقعه شیخ‌صفی‌الدین توسط روس‌ها است که از زبان 2 شخصیت داستانی نوجوانی به نام «آلیش» و گرگش «دؤشلی» روایت شده است.
 
 وی ادامه داد: در این اثر که یک متن کلاسیک خطی است سعی کرده‌ام برای نسل امروز از تاریخ اردبیل خصوصا تاریخ صد ساله آن بگویم، هنوز متاسفانه تاریخ اردبیل خصوصا در حوزه داستان رمان درباره وقایع انقلاب و دفاع مقدس بازگو نشده است.
 
 مهدوی همچنین درباره منابع استفاده شده این اثر گفت: در این رمان پنجاه، شصت درصد وقایع تاریخ را عینا بازگو کردم و باقی آن را از تخیل خودم بهره برده‌ام. برای نوشتن این اثر باید بگویم که ظاهرا یک رمان نوشته شده است اما من برای نگارش آن قریب به 10الی 15 کتاب پژوهشی و تاریخی را مطالعه کردم. آثاری درباره تاریخ و معماری اردبیل ، خصوصا  اثرسه جلدی (اردبیل در گذرگاه تاریخ) که نویسنده خیلی از جزئیات را که خود در آن فضا تجربه کرده وعینا آورده است را جزو منابع من برای تحریر کتاب بشمار می‌آیند.
 
 در قسمتی از این اثر اینگونه آمده است: هر دو دراز کشیدند : دوشلی پشت به دیواره و آلیش پشت به او .در این شهر که همه چیز دست دشمن بود و آقا جان هم دست دشمن اسیر ، دؤشلی غیر از او پشت و پناهی نداشت .چشم به تاریکی پیش رو خوابش برد .موجی او را برد و برد و رساند به روستایشان آتشگاه و پاتیل های رنگرزی .دید نشسته پشت بامی رنگ رنگی : قرمز ، آبی ،سبز ، زرد و آبی سیر .روی هر لکه ی رنگی صدای آقاجان می پیچید لا به لای خامه های آویزان از طناب های سرتاسر و داستان رنگ ها را می گفت .
 
 گفتنی است این اثر درهشتمین دوره جایزه ادبی «امیر حسین فردی» مقام اول رمان نوجوان را به دست آورد.
 
 برای خرید نسخه چاپی و الکترونیک کتاب که با نشان مهرک منتشر شده، اینجا را کلیک کنید.

 

 

کلید واژه ها:
سوره مهر رمان تاریخی

متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن