اخبار اخبار

15:05
28 اردیبهشت 1398

کتاب «غوطه در مهتاب» نوشته سید علی موسوی گرمارودی

این کتاب شامل مجموعه تحلیل ها و مقالات ادبی سید علی موسوی گرمارودی است که به تازگی روانه بازار نشر و کتاب شده است.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، «غوطه در مهتاب» شامل قریب به هفتاد اثر نقد و مقاله ادبی تحلیلی است که بیش از دوسوم آن در زمینه شعرِ شعرای قدیم و معاصر در هفت فصل نوشته شده است.


سید علی موسوی گرمارودی در فصل اول این کتاب به برخی شاعران قدیم همچون نظامی گنجوی، انوری ابیوردی ، حافظ، امیر پازواری و ابواسحاق صابی پرداخته است و تعدادی از آثار این شاعران مطرح را مورد نقد و بررسی قرار داده است .


فصل دوم این کتاب به شاعران معاصر کهن سرا می پردازد که در بین این شعرا اسم اقبال لاهوری، خلیل الله خلیلی ، صدرالدین عینی، منشی کاشانی، مشفق کاشانی، هوشنگ ابتهاج، خسرو احتشامی، محمد علی بهمنی، فاضل نظری، علیرضا قزوه،  سعید بیابانکی و حمیدرضا برقعی نیز به چشم میخورد.


« شاعران نوپرداز » موضوع سومین فصل این کتاب است که در آن به برخی از اشعار نیما یوشیج، سهراب سپهری، حسین منزوی ، قیصر امین پور، طاهره صفارزاده و گروس عبدالملکیان اشاره  دارد و شعر این شاعران و ادیبان بزرگ را در این فصل به پنجه ی نقد نوازش می دهد.


نویسنده در فصل چهارم کتاب یادی می کند از ادیبانی بزرگ و اساتیدی چون علی اصغر فقیهی ، ایرج افشار، سید ابوالحسن حافظیان، دکتر سید جعفر شهیدی، حسن کسایی و مهدی محقق که برای شعر و ادب این مرز و بوم تلاش های فراوانی داشته و عمری را در این راه قلم فرسایی کرده اند.


در فصل پنجم و ششم کتاب تعدادی از نقد کتاب ها و مقالات ادبی گوناگون استاد علی موسوی گرمارودی که تا امروز در برخی جراید منتشر شده بودند گنجانده شده است.


در پایان کتاب دو سفر نامه به تاجیکستان و طبس آورده شده است که فصل هفتم را تشکیل می دهند.

سید علی موسوی گرمارودی در بخشی از پیشگفتار کتاب آورده است:
«  وقتی حماسه و تعهد و التزام بیرون از ذات شعرند، بدین معنی است که شعر خوب الزاماً نشانة خوبی شاعرِ آن نیست. بی سبب نیست که وقتی از حضرت امیرالمؤمنین علی، صلوات الله علیه، می پرسند:  بزر گترین شاعر زمان کیست؟ او، که خود بزر گترین امیر سخن و برترین سخن شناس است، با وجود حسّان بن ثابت، شاعر رسمی پیامبر، صلی الله علیه و آله، می فرماید: « اِمْرؤَالقیس »
در بخش سوم نهج البلاغه و در کلمة قصار 455 میخوانیم:
وَ سُئلَ مَنْ اشعرُ الشّعراء. فقالَ)ع (: اِنَّ القومَ لم یجْروا فی حَلْبَهٍ تُعرَفُ الغایهُ عِندَ قَصَبَتِها، فَاِنْ کانَ وَ لابُدّ فالمَلِکُ الضِلّیل یریدُ اِمْرؤَالقیس. از او درباره شاعرترین شاعران پرسیدند  فرمود :  « شاعران در میدانی نتاخت هاند که نقطة نهایی آن را بتوان شناخت  )تا بتوان برنده را تعیین کرد(، اما اگر ناگزیرم، شاه گمراه  امرؤالقیس. »
پس تعهد صفت شاعر است و زیبایی و برتری صفت شعر.  »


لازم به ذکر است کتاب « غوطه در مهتاب» با شمارگان 1250 نسخه در 700 صفحه به تازگی چاپ و روانه بازار کتاب شده است.


متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن