اخبار اخبار

13:53
23 اردیبهشت 1398

خاطرات عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در کتاب « انقلاب و دیپلماسی»

کتاب « انقلاب و دیپلماسی در خاطرات سید محمد صدر»، خاطرات دکتر سید محمد صدر از زمان تولد تا پاییز 1364 را بیان می کند که به قلم محمد قبادی نوشته شده است.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، در فصل نخست این کتاب، پیشینه خانوادگی، تحصیل در قم و تهران موردتوجه قرار گرفته است. فصل دوم ورود او به دانشگاه است که در این دوره وی فعالانه به مباحث سیاسی و برخی فعالیت‌ها و جریانات جنبش دانشجویی پرداخته است.

در فصل سوم وی از نحوه ارتباطش با سازمان مجاهدین خلق و از دو تجربه‌اش در همکاری با آن‌ها گفته است. در فصل چهارم به برخی از وقایع در دو سال آخر سلطنت پهلوی اشاره شده است. در سه فصل بعدی به وقایع روزهای پایانی عمر رژیم پهلوی، شهید «رجایی» و نخستین همکاری‌های شهید «صدر» با دولت پرداخته شده است.


محمد قبادی در بخشی از مقدمه این کتاب درباره این خاطرات نوشته است: « صدر با این شرط خاطراتش را در اختیارم گذارد که نه سخنش کوتاه و خلاصه تدوین شود و نه پی‌نوشتی جانبدارانه بدان افزوده شود. تأکید او مرا نیز به وسواس انداخت و از این رو خاطراتش را به صورت پرسش و پاسخ تدوین کردم تا مرز بین راوی و تدوینگر و مصاحبه‌ مشخص شود.


پرسش و پاسخ های متن حاضر برآمده از دو مصاحبه پیش‌گفته است و چون آن مصاحبه‌ ها بر مدار گفت‌وگویی فعال قرار نداشت، پس چاره را در مصاحبه‌ای تکمیلی یافتم و آن را در پنج جلسه در محل وزارت امور خارجه انجام دادم. این پرسش و پاسخ ها ورای آن گفت‌وگوها و سوالاتی است که پس از تدوین کار و در زمان حک و اصلاح اثر، با ایشان مطرح کردم و در متن گنجاندم »


متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن