اخبار یادداشت

13:39
15 اردیبهشت 1398

نمایشگاه کتاب تمام شد

بی‌قرار تو می‌مانیم...

امسال سوره مهر در حالی پای به نمایشگاه کتاب گذاشت که تعداد عناوین چاپ اول این نشر حدود 215 کتاب بود و تعداد تجدیدچاپی‌ها 400 دوره.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، دلم برای این 10 روز تنگ ‌می‌شود؛ وقتی از ساعت 10 صبح هزاران بازدیدکننده زن و مرد و پیر و جوان و دانش‌آموز و دانشجو و... را می‌دیدم که به مصلی تهران هجوم می‌آوردند تا ساعتی را با بوی کتاب و یار مهربان خوش باشند. دلم تنگ می‌شود برای ناشران و متصدیان غرفه‌هایی که 10 روز سر پا ایستادند و کتاب فروختند بدون اینکه غر بزنند و گلایه کنند از کمی امکانات و فضای نه چندان نمایشگاهی مصلی. آری حتی دلم تنگ می‌شود برای این مکان مقدس که اختصاص به این فعالیت فرهنگی یافته است هر چند با کلی ایراد منطقی. و بی‌شمار دل تنگی دیگر...

بگذریم. نمایشگاه کتاب تهران تنها یک وعده دیدار با اهالی نشر و احیانا خرید کتاب نیست. بلکه به قول معروف این رویداد فرهنگی یک ماراتن بزرگ بین ناشران مختلف و همچنین بین کتاب و نویسندگان هم هست. اینکه کتاب انتشار یافته ناشران بتواند بازدیدکنندگان بیشتری را جذب کند. اینکه کتابی بتواند عنوان پرفروش‌ترین کتاب نمایشگاه را به دست بیاورد، اینکه استقبال از جشن امضا نویسنده‌ای پرشورتر باشد و کلی رقابت با حال دیگر که همه اینها به نمایشگاه اهمیت دو چندانی می‌بخشد و به جرائت می‌توان ادعا کرد که نمایشگاه کتاب تهران بزرگترین رویداد فرهنگی کشور است که همه را به خودش مشغول می‌کند.

 امسال سوره مهر در حالی پای به نمایشگاه کتاب گذاشت که تعداد عناوین چاپ اول این نشر حدود 215 کتاب بود و تعداد تجدیدچاپی‌ها 400 دوره. اما امسال سوره مهر چند تغییر هم داشت. از جمله حضور مستقل غرفه مِهرک (سوره مهر کودک و نوجوان) در نمایشگاه با 70 کتاب چاپ اول و مجموع 500 عنوان کتاب. همچنین سوره مهر امسال ترجیح داد برای کتاب‌های ترجمه شده‌اش که تعداد آنها به 120 عنوان رسیده، هم غرفه مستقل در بخش ناشران بین الملل داشته باشد.

 در بخشِ ترینِ‌های نمایشگاه هم امسال سوره مهر چند ترینِ را به خود اختصاص داد. مثل طولانی‌ترین صف جشن امضا که مطمئنا صف جشن امضا آثار فاضل نظری طولانی‌ترین صف جشن امضا کتاب در نمایشگاه امسال بود. صفی که حدود 4 ساعت ادامه داشت.

یا از لحاظ پرفروش‌ترین کتاب نمایشگاه که باز هم این افتخار به حساب سوره مهر نوشته می‌شود. چرا که کتاب «اکنون» فاضل نظری با بیش از 10 هزار جلد فروش در صدر پرفروش‌ترین‌ کتاب نمایشگاه امسال قرار دارد.

یا از لحاظ چیدمان غرفه و دسترسی آسان بازدیدکنندگان به کتاب‌ها که بی‌تردید باز هم غرفه سوره مهر جز برترین غرفه ناشران در نمایشگاه امسال بود.

یا از لحاظ تعداد عناوین کتاب صوتی و الکترونیک که باز هم سوره مهر در صدر نمایشگاه قرار دارد. از آنجایی که تعداد عناوین کتاب صوتی سوره مهر حدود 130 عنوان و تعداد عناوین کتاب الکترونیک 1500 کتاب است که به همین خاطر این دو ترینِ هم نصیب سوره مهر می‌شود.

گفتنی بسیار است و مجال کوتاه. امید که فرصت ده روزه نمایشگاه کتاب تهران گامی جهت کتابخوان شدن هر چه بیشتر جامعه ایران شده باشد.

 


متن یادداشت
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن