اخبار اخبار

11:49
17 بهمن 1397

‎زمستان بی‌شازده در بوته نقد

نشست معرفی و بررسی کتاب «زمستان بی شازده» ساعت 10 صبح پنجشنبه ۲۵بهمن ماه کتابخانه آیت‌العظمی‌ خامنه‌ای شهر قم برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، این مراسم قرار است با حضور فاطمه نفری، نویسندهٔ کتاب و سیده عذرا موسوی، منتقد برگزار شود.

در رمان «زمستان بی‌شازده»، قهرمان داستان، از یک انقلاب بیرونی به یک انقلاب درونی می‌رسد و انقلاب اسلامی و وقایع مرتبط با این رویداد تاریخی منجر به ایجاد تحول در شخصیت اصلی داستان می‌شود.

فاطمه نفری درباره این رمان گفت: این رمان برای گروه سنی نوجوان با محوریت انقلاب اسلامی نوشته شده است. شخصیت اصلی این داستان یک نوجوان است که در جریان انقلاب و مبارزات منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی قرار می‌گیرد و در یک پروسه مرد شدن قرار می‌گیرد و بزرگ می‌شود.

وی افزود: در حقیقت در داستان این رمان، شخصیت آن از یک انقلاب بیرونی به یک انقلاب درونی می‌رسد و انقلاب اسلامی و وقایع مرتبط با این رویداد تاریخی منجر به ایجاد تحول در شخصیت اصلی داستان می‌شود.

نویسنده «زمستان بی‌ شازده» گفت: این تحول در شخصیت داستان اتفاقی است که در سال‌های انقلاب بسیار شاهد آن بودیم که افراد در سیر مبارزات انقلاب دگرگونه و متحول می‌شدند.

در بخشی از این رمان آمده:« در بخشی از این رمان آمده است: دلم شور می‌زد، مثل وقتی که می‌خواستند مهندس را بگیرند! در را که باز کردم، نگاهم دوخته شد تو چشم‌های مردی که خیلی آشنا بود، تنم یخ کرد. تازه داشت یادم می‌آمد که مرد کیست، که یقه‌ام را گرفت و هولم داد تو. تا آمدم به خودم بیایم، سیلی مرد نشسته بود توی صورتم و افتاده بودم روی زمین.

یک مرد هم همراهش بود، یک چماق دستش بود و نصف صورتش را سیبیل‌های کلفتش گرفته بود. ریخت‌و‌قیافه‌‌‌اش بیشتر به لات‌‌‌ها می‌خورد تا به ساواکی‌ها. صدای آقاجان که آمد از روی زمین بلند شدم. آقاجان پله‌‌های ایوان را تندی آمد پایین. بابای فرید نیشخند زد، کرواتش را صاف کرد و دستش را گذاشت رو سینه‌اش.

ـ ارادتمند، کمالی هستم! صبح خدمت رسیدم، خاطرتان که هست؟

آقاجان نگاه کرد به کمالی و گفت: «دیگر از جانمان چی می‌خواهید؟ من خودم این بچه را آدم می‌کنم!» کمالی ابرویش را انداخت بالا و نوچ بلندی کرد.

ـ نه! کار شما نیست!»

رمان «زمستان بی‌‌شازده» در هفتمین دوره جشنواره داستان انقلاب در سال 93 برگزیده سوم بخش رمان نوجوان شد.

گفتنی است این برنامه در کتابخانه آیت‌العظمی‌ خامنه‌ای شهر قم به نشانی قم خیابان لواسانی (ساحلی) برگزار می‌شود.

برای خرید نسخه چاپی این کتاب اینجا کلیک کنید.

برای دریافت نسخه صوتی این کتاب اینجا کلیک کنید.

 


متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن