اخبار اخبار

10:37
17 بهمن 1397

اوج گرفتن فروش «آن بیست و سه نفر» همزمان با حضور اقتباس این اثر در بخش سودای سیمرغ

همزمان با حضور فیلم «بیست و سه نفر» در سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر، کتاب «آن بیست و سه نفر» جزو پرفروش‌های سوره مهر در ماه بهمن قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، فیلم سینمایی «بیست‌وسه‌نفر» که این روزها در سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر حضور دارد، برگرفته از کتاب پرفروش «آن بیست‌وسه نفر» نوشته احمد یوسف‌زاده است.

فیلم سینمایی «بیست و سه نفر» به کارگردانی مهدی جعفری در بخش سودای سیمرغ سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر قرار گرفت.

گفتنی است کتاب «آن بیست‌وسه نفر» خاطرات خودنوشت احمد یوسف‌زاده از دوران اسارت ۱۹ نوجوان کرمانی و ۴ نوجوان دیگر است که در عملیات آزادسازی خرمشهر توسط ارتش بعث به اسارت درمی‌آیند.

نویسنده در این کتاب شرح هشت ماه ابتدایی اسارت و اتفاقاتی که برای این گروه بیست‌ و‌ سه نفره افتاده از جمله ملاقات با صدام در کاخ ریاست جمهوری عراق را روایت کرده است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در تقریظی بر این کتاب چنین نگاشته‌اند:«در روزهای پایانی ۹۳ و آغازین ۹۴ با شیرینی این نوشته‌ی شیوا و جذاب و هنرمندانه، شیرین‌کام شدم و لحظه‌ها را با این مردان کم سال و پرهمت گذراندم. به این نویسنده‌ی خوش ذوق و به آن بیست و سه نفر و به دست قدرت و حکمتی که همه‌ی این زیبائیها، پرداخته‌ی سرپنجه‌ی معجزه‌گر اوست درود میفرستم و جبهه‌ی سپاس بر خاک میسایم.

یک بار دیگر کرمان را از دریچه‌ی این کتاب، آنچنان که از دیرباز دیده و شناخته‌ام، دیدم و منشور هفت رنگ زیبا و درخشان آن را تحسین کردم.

۹۴/۱/۵

«نوجوان‌های چهارده‌ساله، پانزده‌ساله رفتند داخل میدان جنگ و مثل مردانِ جوانِ کارآمدِ رشید جنگیدند؛ بعضی به شهادت رسیدند، بعضی به اسارت افتادند. یک پسر بچّه‌ی شانزده‌ساله‌، پانزده‌ساله، هفده‌ساله، مثل کوه در دوران اسارت در مقابل آن مأمور بعثیِ خبیث و سخت‌گیر می‌ایستد.» ۱۳۹۶/۰۸/۱۱

در بخشی از این کتاب آمده است: «سرباز عراقی تفنگش را به سمت من و حسن، که اکبر را با خود می‌‌بردیم، گرفت. دستور داد اکبر را روی زمین بنشانیم. نشاندیم. سرباز خیره شده بود به من و داشت قد و قامتم را نگاه می‌‌کرد. از نگاهش معلوم بود دیدن من برایش غیر منتظره است. لابد او از ایرانی‌‌ها تصویر دیگری در ذهن داشت و دیدن من، که نوجوانی بودم لاغر و استخوانی، با تصویر خیالی او همخوانی نداشت. نزدیک‌‌تر شد. چشمش افتاد به سربند سبز «یا زهرا» که بسته بودم روی کلاه آهنی‌‌ام. غیظش گرفت. به تلخی خواست بازش کنم. کردم. سرباز نزدیک‌‌تر شد. نگاهش پر بود از ترحم. داشت به عربی چیزهایی می‌‌گفت. فقط معنای «طفل صغیر» را از همة حرف‌‌هایش فهمیدم. او دلش به حال من سوخته بود. به همین دلیل نزدیک آمد و صورتم را بوسید و گفت: «الله کریم!» این لفظ امیدوارکننده را سرباز عراقی درست همان‌جایی به من گفت که شب قبل من به اسیر عراقی گفته بودم «لا تخف» و او به زنده ماندن امیدوار شده بود. روزگار چقدر زود کار من را جبران کرده بود!

سرباز مهربان ما را به کسی دیگر سپرد و رفت. مأمور جدید از نفربر بالا آمد. به اکبر، که بی‌‌رمق خوابیده بود، و به حسن نگاهی انداخت. سیلی محکمی به صورت حسن زد. آمد به سمت من و بی ‌‌سؤال و جواب یک سیلی هم به من زد. پنجة سنگین سرباز عراقی در صورتم که نشست یک‌‌دفعه «اسارت» را تمام و کمال حس کردم.

برای خرید نسخه چاپی کتاب اینجا کلیک کنید.

برای خرید نسخه الکترونیک کتاب اینجا کلیک کنید.

برای خرید نسخه صوتی کتاب اینجا کلیک کنید.

 


متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن