اخبار اخبار

13:43
15 بهمن 1397

نشست خبری کتاب «نقاشی قهوه خانه» خاطرات کاظم دارابی متهم دادگاه میکونوس برگزار شد

دارابی: نظام جمهوری اسلامی در ماجرای میکونوس باید به دنبال اعاده حیثیت باشد

کاظم دارابی در نشست خبری کتاب «نقاشی قهوه خانه» خاطرات کاظم دارابی متهم دادگاه میکونوس درباره اینکه چرا پیگیر اقدام بین المللی برای محکومیت خود نشده گفت: حکم من حکم به محکومیت نظام بود. این نظام است که باید دنبال این باشد که از خود اعاده حیثیت کند. از من توضیح بخواهد، به من راه نشان دهد و به شکایت ترغیب کند.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، نشست خبری کتاب «نقاشی قهوه خانه» شامل خاطرات کاظم دارابی ایرانی متهم شده به شرکت در ماجرای رستوران میکونوس آلمان که توسط محسن کاظمی از پژوهشگران نام آور عرصه تاریخ شفاهی تدوین شده است، صبح امروز در حوزه هنری برگزار شد.

در بخشی از این نشست خبری، اهالی رسانه به طرح سئوالاتی از کاظم دارابی و محسن کاظمی پرداختند.

کاظم دارابی در پاسخ به سئوال خبرنگار خبرگزاری مهر درباره علت سکوت ۱۰ ساله خود درباره آنچه بر او رفته است، گفت: من یک بار در تلویزیون و به اصرار آقای طالب زاده شمه کوچکی از این مسئله را گفتم اما نظر آقای کاظمی و حوزه هنری این بود که تا زمان تالیف کتاب سکوت کنم چون امکان داشت یک عده بخواهند جلوی این کار را بگیرند. ما در این سال‌ها دیدیم که در موارد مختلفی هر گاه موضوع تروریسم مطرح می‌شود از ماجرای میکونوس هم صحبت می‌کنند. با نوشتن این کتاب سعی کردیم که اطلاعات دقیقی درباره این حادثه به مخاطب‌مان ارائه دهیم.

محسن کاظمی نیز در همین زمینه گفت: سکوت آقای دارابی فقط درباره انتشار کتاب بوده است. ایشان پیش از آنکه کارمان را شروع کنیم نگاه یکسویه به من داشته‌اند. گویا در سال ۱۳۸۰ و در زندان آلمان خاطرات احمد احمد که من آن را تدوین کردم و مدتی به صورت پاورقی در روزنامه کیهان منتشر می‌شد را خوانده بودند و از آن خوششان آمده بود و ترغیب شده بودند پس از آزادی از زندان خاطراتشان را منتشر کنند.

کاظمی ادامه داد: آقای دارابی ۴ هزار و ۹۰۲ برگ سند به ما دادند که از جمله آنها متن حکم ۴۰۰ صفحه ای ایشان بود. ما آنها را به همراه بریده‌های جرایدی که ایشان در ۱۶ سال جمع آوری کرده بودند ترجمه و مورد توجه قرار داده‌ایم. و به خاطر همین هم پروسه این کار طولانی شد.

در بخش دیگری از این نشست خبری کاظم دارابی در پاسخ به سئوالی درباره حمایت کنسولی و سیاسی از خود پس از بازداشتش گفت: بعد از دستگیری من با کنسولگری ایران در برلین تماسی نداشتم اما آقای میرخانی کنسول وقت یک بار به ملاقات من آمدند که البته این ملاقات با حضور مترجم و مسئولان امنیتی آلمان بود و برخلاف قانون هم سخنان ما را ضبط کردند. وکیل من را همسرم که لبنانی است و خانواده‌اش انتخاب کردند.

وی درباره علت انتخاب نام این کتاب نیز گفت: یک بار در ایران آقایان از عبارت قهوه خانه میکونوس یاد کرد. ما هم این رستوران را به مثابه یک قهوه خانه که نقال داستانش من هستم در نظر گرفتیم.

دارابی همچنین درباره اینکه چرا پیگیر اقدام بین المللی برای محکومیت خود نشده است نیز گفت: حکم من حکم به محکومیت نظام بود. این نظام است که باید دنبال این باشد که از خود اعاده حیثیت کند. از من توضیح بخواهد، به من راه نشان دهد و به شکایت ترغیب کند. وقتی که آلمانی‌ها از شخصیتی مانند بنی صدر برای شهادت دادن دعوت می‌کنند و در نهایت هم هیچ مدرک محکمه پسندی هم ارائه نمی‌کنند هدفشان جز اینکه یک ایرانی را به این مسئله پیوند دهد چه می‌تواند باشد؟ چرا برای این مسئله در ایران کسی فکری نمی‌کند؟

وی در پایان از قول مسئولان سوره مهر خبر از ترجمه کتابش به زبان آلمانی، انگلیسی و عربی داد.

 


متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن