اخبار گزارش

14:35
30 دی 1397

در مراسم رونمایی از صدمین کتاب صوتی انتشارات سوره مهر مطرح شد

نیازمند تاسیس کارخانه تولید کتاب صوتی هستیم

مراسم رونمایی از صدمین کتاب صوتی انتشارات سوره مهر با حضورعبدالحمید قره داغی، مدیرعامل انتشارات سوره مهر، علی کاشفی پور مدیر حوزه هنری دیجیتال، محمد صدوقی مدیر اپلیکیشن طاقچه، امین نادری مدیر سوره مهر الکترونیک، میرطاهر مظلومی گوینده و ... در سالن سلمان هراتی حوزه هنری برگزار شد.

 به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، فاطمه محمدی مدیر اپلیکیشن کتاب نوین گویا با اشاره به اینکه در سال ۸۵ که کار خود را در زمینه تولید کتاب‌های صوتی آغاز کردم فکر نمی‌کردم مردم از آن استقبال کنند، تصریح کرد: پلت فرم‌هایی که در فضای مجازی وجود دارد سبب شد کتاب‌های گویا به راحتی در دسترس مردم قرار بگیرد.


 وی در ادامه گفت: متاسفانه اتفاقی که در این حوزه افتاده این است که سازمان صدا و سیما در این حوزه ورود کرده در حالی که اساسا برای این کار هیچ سازو کاری ندارد. برای مثال سایت ایران صدا بدون داشتن هیچ قراردادی از ناشر و پرداخت هیچ حق و حقوقی کتابها را به صورت رایگان ارائه می‌دهد که این هم جفا در حق ناشر و مولف است و هم به فعالان بخش خصوصی ضربه می‌زند که باید جلوی این کار گرفته شود.


محمد محمدپور مدیر اپلیکیشن دانی هم با اشاره به اینکه در نمایشگاه کتاب امسال بیش از ۳۵۰ هزار عنوان کتاب چاپی تولید و عرضه شده است گفت: در حال حاضر در بهترین حالت سهم کتاب‌های الکترونیک 5 دصد است که از این 5 درصد چیزی حدود 30 درصد آن کتاب‌های صوتی است که خیلی ناچیز است.


وی افزود: اگرچه در دو سه سال گذشته میزان تولید کتاب‌های صوتی رشد داشته، اما میان مردم هنوز به صورت کامل جانیفتاده است و بر همین اساس در این حوزه بازاری شکل نگرفته است.
این فعال حوزه کتابهای صوتی گفت: یکی از دلایلی که در ایران هنوز بازار کتاب صوتی ایجاد نشده نبود همگرایی و همکاری میان فعالان این عرصه است و کسانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند برای آسیب شناسی جلسه‌ای نداشتند و هرکس تنها به فکر توسعه خودش بوده و برای توسعه بازار فکری نکرده است.


محمد پور گفت: با یک تحول در حوزه فضای مجازی روبه‌رو هستیم، اما فعالیت‌هایمان با این تحولات سنخیتی ندارد. در حوزه تولید محتوا در سال گذشته ۵ هزار میلیارد تومان گردش مالی نصیب اپراتورها و دولت شده و این در حالی است که فعالان واقعی این عرصه عایدی چندانی از این رقم بزرگ نداشته اند.


مریم چهره قانی هم در این مراسم گفت: متاسفانه استارتاپهایی که در حوزه کتاب صوتی و الکترونیک فعالیت می کنند هنوز در مرحله آغازین فعالیت و کپی برداری از متدهای خارجی هستند و هنوز زود است که عنوان شود در این حوزه حرکت نوین و شگفتی روی داده است.


وی گفت: در حال حاضر در بیش از 4 هزار کتابخانه عمومی کشور و کتابخانه‌های دانشگاه‌ها و مدارس کتابهای صوتی و الکترونیک هیچ جایی ندارند در حالی که باید در این مکان ها در کنار کتاب‌های چاپی کتاب‌های صوتی و الکترونیک هم در دسترس مراجعه کننده باشد.

 

 


این پژوهشگر عرصه کتاب صوتی گفت: در بحث تولید محتوا هم ما دچار مشکل هستیم و این قضیه هم برمیگردد به اینکه در ایران ما کارخانه تولید کتاب صوتی نداریم.


چهره قانی در پایان گفت: یکی از عرصه های دیپلماسی فرهنگی زبان و خط است و مطمئنا کتاب صوتی و الکترونیک می‌تواند در زمینه دیپلماسی فرهنگی راهگشا فعالیت در این عرصه باشد. همچنین فعالان این حوزه باید با ناشران کشورهای فارسی زبان تعامل و همکاری را شروع کنند و در این کشورها تولیداتشان را عرضه کنند.


متن گزارش
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن