اخبار اخبار

14:55
8 دی 1397

رونمایی از کتاب «تکاور گردان یکم» در میان دریادلان مشرقی

کتاب «تکاور گردان یکم» خاطرات شفاهی ناوسروان علی اکبر پیرپور به قلم سیدقاسم یاحسینی در اولین شب خاطره استان سیستان و بلوچستان با عنوان «دریادلان مشرقی» در منطقه سوم نبوت نیروی دریایی ارتش کنارک رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، این مراسم با حضور تورج حسنی مقدم جانشین نیروی دریایی، دکتر مجید مصلحی مدیرکل امور استان‌ها و مجلس، خانواده شهدا و ایثارگران و جمعی از پرسنل نیروی دریایی ارتش عصر پنج‌شنبه ۶ دی‌ماه ۹۷ در کنار ناوشکن جنگی نقدی برگزار شد.

ناوسروان علی‌اکبر پیرپور از جمله تکاوران گردان یکم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی شمرده می‌شود. او به پایگاه دوم نیروی دریایی ارتش به بوشهر رفت و در ساخت و بنای اولیه گردان تکاوران حضور فعال و مؤثری داشت.

سیدقاسم یاحسینی ضمن اشاره به اینکه در این اثر خاطرات متنوعی از شکل‌گیری گردان یکم تکاوران و برخوردش با مستشاران غربی را روایت کرده است، ابراز داشت: این خاطرات بسیار خواندنی است چرا که با شروع انقلاب، پیرپور و جمعی دیگر از تکاوران در همان پایگاه نیروی دریایی بوشهر به تبلیغ انقلاب پرداخته و در شمار نیروهای طرفدار انقلاب شروع به پخش اعلامیه و نوارهای حضرت امام پرداختند.

به گفته وی، با پیروزی انقلاب اسلامی پیرپور و گروه دیگری از تکاوران به رهبری تکاور مشهور «عیسی حسینی‌بای» گروه ضربتی را تشکیل دادند؛ کارگروه ضربت حفاظت از انقلاب، ایجاد امنیت و نگهبانی در مناطق حساس شهر و خارج از شهر بوشهر را عهده‌دار بود.

یاحسینی گفت: با شروع جنگ‌های کردستان این تکاور به کردستان اعزام شده و خاطرات جالبی را روایت کرده که در جای خود قابل توجه است.

این نویسنده خاطرنشان کرد: ساعتی پس از جنگ تحمیلی گردان یکم تکاوران نیروی دریایی به فرماندهی «ناخدا هوشنگ صمدی» از بوشهر به سوی آبادان و خرمشهر اعزام شدند و از روز اول مهر 1359 در خرمشهر با نیروهای عراقی درگیر می‌شوند،‌ پیرپور نیز در شمار همین تکاوران بود که خاطرات هیجان انگیزی از 34 روز مقاومت تکاوران نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در خرمشهر را روایت کرده است.

وی در پایان گفت:‌ در یک نگاه کلی این کتاب برگ‌های ناگفته‌‌هایی از حضور تکاوران انقلاب اسلامی از مبارزه با ضدانقلاب و جنگ تحمیلی را روایت کرده است. کتاب امروز چندان مورد توجه مورخان و خاطره نگاران قرار نگرفته است. این کتاب برخلاف سایر آثار دارای 50 عکس است که در میانه هر ماجرا عکس‌ها گنجانده شدند.


 


متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن