اخبار اخبار

13:41
21 آذر 1397

حکایت‌هایی از گلستان سعدی برای کودکان

نوزده حکایت «گلستان سعدی» که توسط فرهاد حسن زاده برای کودکان بازآفرینی شده است، به علاقه مندان کتاب معرفی می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، «گلستان سعدی» از مجموعه «قصه های شیرین ایرانی»است که برای گروه سنی (د)،(کودکان چهارم و پنجم دبستان) نوشته شده است.
 
این قصه‌ها از میان داستان‌هایی از گلستان سعدی انتخاب شده است که دارای فرم داستانی و افسانه‌ای است و می‌تواند برای مخاطبان کودک و نوجوان قابل اعتنا و توجه بیشتری قرار بگیرد.
 
فرهاد حسن‌زاده درباره این اثر گفته است: «نوزده حکایت سعدی را که قابلیت بازآفرینی داشتند، به عبارتی مینی‌مالیستی سعدی را به داستان‌های کوتاه چند صفحه ای تبدیل کردم تا برای کودکان خواندنی تر و جذاب‌تر شود».
 
او افزود: «با توجه به این که مخاطب اصلی گلستان سعدی قشر بزرگسال هستند و از طرفی مضامین آن آمیخته به پند و اندز است، بنابراین نیاز بود مغز پیام و اصل مطلب را به شکلی داستانی و به صورتی غیر مستقیم برای مخاطب کودک و نوجوان بیان کنم، چرا که اصولا کودکان و نوجوانان به نصیحت کردن روی خوش نشان نمی دهند.»
 
  این نویسنده در پاسخ به این که آیا باز آفرینی اشعار کهن فارسی موجب می‌شود کودکان و نوجوانان تشویق به خواندن اصل اثر شوند؟گفت: قرار نیست کودکان بروند و اصل گلستان،بوستان سعدی ،یا شاهنامه فردوسی را بخوانند چرا که مخاطب این کتاب‌ها بزرگسال است.
 
او در پایان یادآور شد: «بازآفرینی اشعار و ادبیات کهن فارسی کمک می‌کند کودک و نوجوان ما با اسامی شاعران بزرگ ایران از همین حالا آشنا شوند و این آشنایی می‌تواند در جوانانی و زمانی که قدرت درک مضامین این حکایت ها و اشعار را پیدا می‌کنند، سراغشان بروند».
 
گفتنی است مجموعه کتاب های «قصه‌های شیرین ایرانی»، تلاشی است برای آشنایی کودکان و نوجوانان با ادبیات غنی کشورمان. در این مجموعه داستان هایی از متون کهنه پارسی انتخاب و برای نوجوان به تحریر درآمده است.
 
 این آثار شامل بوستان سعدی٬ مثنوی معنوی٬ قابوس نامه٬ مرزبان‌نامه ٬کلیه و دمنه٬هزار و یک شب٬ گلستان سعدی٬ هفت اورنگ و جوامع الحکایات هستند که به ترتیب توسط «سپیده‌خلیلی»٬ «حسین فتاحی»٬«مجیدملامحمدی»٬«محمدرضا شمس»٬ «مژگان شیخی»٬ «زهرا حیدری»٬ «فرهاد حسن زاده»٬ «جعفر ابراهیمی شاهد» و «مهری ماهوتی» برای کودکان به صورت داستان بازنویسی شده‌اند.
 
 
  برای خرید این کتاب اینجا را کلیک کنید .
 
 
 
 
 
 


متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن