اخبار اخبار

13:44
12 آذر 1397

تازه‌های کتاب

کتاب «نگاهی به موسیقی نواحی کرمان» منتشر شد

کتاب «نگاهی به موسیقی نواحی کرمان» به‌کوششِ سیدفوادالدین توحیدی که به ویژگی‌های منحصر به فرد موسیقی کرمان و انواع موسیقی نواحی در این استان پرداخته منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، در این کتاب که به‌کوششِ سیدفوادالدین توحیدی، پژوهشگر موسیقی نواحی کرمان، سامان یافته، به ویژگی‌های منحصر به فرد موسیقی کرمان و انواع موسیقی نواحی در این استان پهناور پرداخته شده است.

معرفی سازهای کرمان با ارائه توضیحاتی درباره برخی آداب و رسوم در قالب یادداشت‌هایی کوتاه از این پژوهشگر بر غنای پژوهشی و محتوایی این کتاب افزوده است.

 توحیدی درباره این کتاب گفت: این کتاب به همراه 15 لوح صوتی که دستاورد 22 سال کار پژوهشی و میدانی است ارایه شده است.

وی درباره‌ درون‌مایه‌ این اثر پژوهشی گفت: در چارچوب این لوح‌ها، گروه‌بندی‌های محتوایی موسیقی نواحی کرمان که گونه‌هایی از موسیقی حماسی و منظومه‌خوانی است نیز گنجانده شده است.

این پژوهشگر با اشاره به این‌که «کرمان با داشتن بیش از40 گونه بازی و پایکوبی‌های آیینی، دارای بالاترین تراز این‌گونه دست‌افشانی‌ها است» تصریح کرد: پس از کرمان، استان کردستان با 12 گونه رقص بومی در رده‌ دوم قرارمی‌گیرد که متاسفانه در این سال‌ها کم‌تر به بضاعت فرهنگی و داشته‌های این خطه پرداخته شده است.

توحیدی ادامه داد: در این کتاب ضمن معرفی سازهای کرمان، توضیحاتی درباره‌ برخی آداب و رسوم در قالب یادداشت‌هایی کوتاه نوشته‌ام تا بر غنای پژوهشی و محتوایی این کتاب افزوده شود.

گفتنی است؛ سید فوادالدین توحیدی، موسیقی‌دان و از پژوهشگران نام آشنای حوزه موسیقی نواحی است. از این پژوهشگر تاکنون مجموعه یازده‌گانه آلبوم موسیقی نواحی کرمان «کویرانه» و «باغ آوا» منتشر شده است.


متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن