اخبار اخبار

12:29
11 آذر 1397

کتاب «ماندن» نامزد جایزه 100 میلیونی جلال شد

رمان «ماندن» نوشته مرتضی فرجی که مجموعه‌ای از داستان‌های پیوسته با موضوع اقلیم همدان است، نامزد دریافت جایزه در یازدهمین دوره جایزه معتبر جلال در بخش داستان کوتاه شد.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، کتاب «ماندن» شامل هفت داستان کوتاه «زردِ خوشه‌های شهریور»، «آسمان، ابرهایت را از شهر من ببر»، «خاکستر برف»، «بارانِ تابستان و باغ گیلاس»، «کینه کشی»، «ماه خواهر ندارد» و «عاشق را از آخر بخوان» است که در عین مستقل‌ بودن، به یکدیگر وابستگی ارگانیک دارند به طوری که پس از مطالعه کتاب، تصویری یکپارچه در ذهن مخاطب شکل می‌گیرد.

فرجی در مجموعه داستان «ماندن» کوشیده با محور قرار دادن اقلیم شهر همدان و ویژگی های این شهر، داستانی پرکشش بنویسید.

گفتنی است داستان‌های اقلیمی بیشتر بازتاب دهنده ویژگی‌ها و عناصر مشترکی چون فرهنگ، باورها، آداب و رسوم یک منطقۀ جغرافیایی هستند.

در بخشی از این رمان آمده است:«مادرم از یک روزی خودش خواست که بقچه‌ی خاطره‌هاش را یک جایی زیرِ درخت زردآلوی حیاط چال کند و پابرهنه بیاید و بنشیند درست وسطِ ایوان فراموشی. از یک روزی به بعد دلش خواست آقام را کلاً به‌جا نیاورد و من را به‌کُل انکار کند. به آشپزی‌ای که توی خونش بود پُشت کند و قیمه‌ لوبیادار بپزد و قرمه‌ شیرین. از یک روزی به بعد دلش خواست جوراب‌ها را گوله کند توی قوطی چای خشک و چای خشک‌ها را بریزد توی خاکِ باغچه و هر روز آبشان بدهد که لابد درخت چای سبز شود. انگاری از پُست خانمی خانه خودش را کنار کشیده بود و داشت خودش را آماده می‌کرد. انگاری می‌دانست همه‌چیز را و با این کارهاش می‌خواست رفتن خودش را ساده‌تر کند یا غمِ رفتنش، دیگر روی دل کسی سنگینی نکند.»

برای دریافت نسخه چاپی این کتاب اینجا کلیک کنید.

برای دریافت نسخه الکترونیک این کتاب اینجا کلیک کنید.


متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن