اخبار اخبار

15:47
7 آذر 1397

داستان نوجوانانه امیریان در «ایرج خسته است»

«ایرج خسته است» داستان نوجوان داوود امیریان به علاقه‌مندان کتاب معرفی می شود.

 به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، امیریان این اثر را اولین بار در سال 1371 با رویکرد طنز نوشته ، برای نخستین بار در سال ۷۳ منتشر شده است. با این حال در همان زمان  به دلیل استقبال مخاطبان، در فاصله ۳ ماه چاپ سوم را پشت سر گذاشت.
 
 ماجرای «ایرج خسته است» با ورود ایرج نوجوانی ۱۵ ساله، به یکی از چادر‌های جبهه و تلاش راوی برای شناخت بیشتر او آغاز می‌شود. این تلاش خیلی زود به سرانجام می‌رسد و تنبلی ایرج کم‌کم همه بچه‌های گردان را ذله می‌کند. داستان پراز طنازی‌ها و شوخی‌هایی است که میان رزمنده‌ها رد و بدل می‌شود، اگرچه هیچ کدام ساحت معنوی جبهه را خدشه‌دار نمی‌کند.
 
  «ایرج خسته است» پر از نشانه‌های سرزندگی وسط میدان جنگ است؛ نشانه‌هایی که تصنعی نیستند و با شخصیت قهرمان‌های قصه همخوانی دارند. امیریان با خلق موقعیت‌هایی مثل حضور یک بچه گربه در چادر رزمنده‌ها که ایرج آن را از مرخصی با خود آورده و یا پیدا کردن یک آفتاب پرست که ایرج ابتدا خیال می‌کند یک اژدهاست، به ادبیاتی تازه و طنزی دوست‌داشتنی در حوزه دفاع مقدس دست پیدا می‌کند.
 
ادبیاتی که با شناخت درست از گروه سنی مخاطب خود، می‌تواند به پیوند نسل جدید نوجوان با ادبیات دفاع مقدس و فرهنگ جبهه کمک کند. «ایرج خسته است» لحنی ساده و روان دارد، داستان‌هایش کم‌حجم‌اند و ریتم مناسبی دارند. همین ویژگی‌ها به اضافه قطع کتاب، خواندن آن را در هر شرایطی برای مخاطب لذت بخش می‌کند.
 
 از امیریان تا کنون کتاب های متعددی چاپ شده که از جمله آنها می توان به دو کتاب «رفاقت به سبک تانک» و «فرزندان ایرانیم» اشاره کرد. این دو کتاب که از جمله کتاب‌های طلایی انتشارات سوره مهر هستند بارها به چاپ‌های متعدد رسیده‌اند.


 نسخه چاپی کتاب ایرج خسته است را  اینجا خرید کنید


متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن