اخبار اخبار

13:34
7 آذر 1397

همزمان با سالروز نیروی دریایی معرفی می شود:

روایتی از طرح ریزی و انجام عملیات مروارید در کتاب «راز مروارید»

خاطرات یکی از طراحان و فرماندهان عملیات مروارید نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در کتابی با عنوان «راز مروارید»

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر،  کتاب «راز مروارید» شامل خاطرات ناخدا دوم سعید کیوان شکوهی  یکی از طراحان و فرماندهان نیروی دریایی درعملیات مهم مروارید است که توسط مونس عبدی زاده گردآوری شده است.


این کتاب  به ابعاد مختلف عملیات مروارید می پردازد که می توان از آن به عنوان حماسه سازی نیروی دریایی در دوران هشت سال دفاع مقدس نام برد.  تاثیر این عملیات آنچنان بود که امام خمینی(ره) در پیامی به مناسبت موفقیت این عملیات فرمودند: «... رویارویی نیروی دریایی ارتش با دشمن و آن همه افتخارات رزم، رشادت، شهامت و شهادت نشانه ای از اقتدار و اعتبار این نیروی بزرگ و سرافراز است... »


خاطرات این کتاب به دوران دانشجویی تا زمان بازنشستگی ناخدا دوم سعید کیوان شکوهی اختصاص دارد که عمده خاطرات به عملیات مراوارید اشاره دارد.


شکوهی یکی از فرماندهان و طراحان عملیات مروارید بود که نقش اساسی را در پیشبرد این عملیات داشت. همچنین در این اثر وی در مرور خاطراتش به فرماندهان دیگر نیروی دریایی حاضر در عملیات مروارید خصوصا شهید همتی پرداخته است.


این کتاب در قالب بیش از بیست ساعت گفتگو با راوی خلق شده و سعی کرده شده در آن وقایع مقطع خاص منجر به عملیات مروارید را را بدون کم و کاست روایت شود.


لازم به ذکر است عملیات مروارید در سپیده دم هفتم آذرماه ۱۳۵۹ دو ماه پس از حمله عراق به ایران از سوی نیروی دریایی ارتش ایران انجام شد که منجر به انهدام کامل دو پایانه عظیم نفتی البکر و الامیه، واقع در مصب اروندرود شد. به همین مناسبت این روز در ایران، روز نیروی دریایی نام گرفته است.


در این نبرد هفت ناوچه مدرن و اژدرافکن عراقی از نوع اوزا به قعر دریا فرستاده شدند. همچنین چند فروند ناو، تعدادی هواپیما و هلیکوپتر توسط ناوچه همیشه قهرمان پیکان نابود شدند. بسیاری از نیروهای دشمن که روی ناوها مستقر بودند به هلاکت رسیدند و تعدادی هم به اسارت درآمدند. با اجرای موفقیت‌آمیز عملیات مروارید سکوهای نفتی البکر و الامیه برای اولین‌بار به‌دست پرسنل نیروی دریایی ایران افتاد. این دو سکو که برای عراق اهمیت حیاتی داشت به‌دست نیروهای ایرانی افتاد و پس از آن صدور نفت عراق از خلیج‌فارس به صفر رسید.


 فرماندهان نیروی دریایی ایران با دور اندیشی و با توجه به اینکه جنگ در دریا ابعاد مختلف سیاسی اقتصادی و بین‌المللی را در بر خواهد داشت چند روز پس از جنگ بخش عظیمی از خلیج‌فارس را منطقه جنگی اعلام کردند و از آن زمان عراق عملا در محاصره دریایی نیروهای ایرانی درآمد و راه مواصلات دریایی به بنادر ام‌القصر و بصره قطع شد.

اهمیت این واقعه مهم، باعث شد گوشه ای از خاطرات و رشادت های دریادلان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و نقش تاریخی و سرنوشت ساز آنان در این عملیات خیره کننده تحت عنوان کتاب «راز مروارید» به چاپ برسد و خاطرات ارزشمند یکی از بازماندگان آن عملیات ثبت و ضبط نو برای تاریخ به یادگار بماند.

گفتنی است چاپ اول کتاب «راز مروارید »، سال 95 در 234 صفحه و با تیراژ 2500 نسخه چاپ و وارد  بازار کتاب شد.

 برای خرید نسخه چاپی اینجا کلیک کنید.

 


متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن