اخبار اخبار

09:55
23 آبان 1397

منیژه لشکری در مراسم نقد و بررسی کتاب روزهای بی‌آینه؛

دوست نداشتم خاطرات زندگی‌ام را برای کسی بازگو کنم

مرتضی سرهنگی در مراسم نقد و بررسی کتاب «روزهای بی‌آینه» اظهار داشت: اگر ۱۲ هزار جلد کتابی که در زمینه دفاع مقدس منتشر شده را همه خانواده‌های ایرانی مطالعه کنند، آن وقت قیمت جنگ ما مشخص می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، نشست نقد و بررسی کتاب «روزهای بی آینه» با حضور منیژه لشکری، همسر خلبان آزاده شهید حسین لشکری، گلستان جعفریان نویسنده کتاب، مرتضی سرهنگی، مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری و علی الله سلیمی منتقد کتاب، برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، گلستان جعفریان نویسنده کتاب گفت: راوی کتاب در ابتدا چندان مایل به مصاحبه نبود و می‌گفت من حرفی برای گفتن ندارم اما در نهایت توانستیم او را متقاعد به همکاری کنیم. این کار پیچیده و ‍پر اضطراب بود چرا که خاطرات یکی از افراد شاخص جبهه‌های جنگ را روایت می‌کرد. «روزهای بی‌آینه» در ایام نوروز با دلسوزی فراوان مصاحبه شد و من از نگاه یک زن می‌خواستم ادبیات پایداری را بیان کنم.

وی ادامه داد: سعی کردم زندگی زنی که با آرمانگرایی همسرش رو انتخاب نکرده و با عشق یک دختر ۱۹ ساله به یک خلبان تحصیل کرده در آمریکا انتخاب شده، را نمایش دهم. دلم نمی‌خواست ضرب زندگی این افراد با یک کتاب حجیم گرفته نشود. اما با این حال چیزی از قلم نیفتاده است.

منیژه لشکری نیز در ادامه گفت: کتاب خیلی صاف و ساده گفته شد ولی خیلی از بغض‌هایی که در دلم بود را بیان نکردم. من اصلا دوست نداشتم زندگی‌ام را برای کسی بازگو کنم اما این خاطرات را به عنوان یک تاریخ در ایران بیان کردم تا بدانند یک زن با این مشکلات وجود داشته است. همسر من بیماری و مشکل خاصی نداشت اما کابوس‌های شبانه همسرم به دلیل آنچه که در این مدت به او گذاشته بود بسیار او را آزار می‌داد.

مرتضی سرهنگی در ادامه این مراسم گفت: این کتاب‌ها قیمت تمام شده جنگ را به ما نشان می‌دهند. اگر قیمت جنگ مشخص شود، متوجه می‌شویم که با بازماندگان چطور باید رفتار کرد. خانم لشکری زندگی مختص به خود را برای ما روایت کرد. سرباز دیر به گذشته بر می‌گردد، چون سختی زیادی کشیده و خاطرات تداعی می‌شوند. همه می‌دانند که در جنگ مقاومت مردها مستلزم مقاومت زن‌ها در پشت خطوط است. نویسندگان نیز مانند فرماندهان دفاعی هستند و بنظر من این کار بسیار ارزشمند است.

وی در ادامه با بیان اینکه طول می کشد قیمت جنگ تحمیلی برای نسل امروز مشخص شود، اظهار داشت: اگر ۱۲ هزار کتاب موجود در زمینه دفاع مقدس، توسط خانواده‌ها مطالعه شوند، آنگاه قیمت جنگ مشخص می‌شود.

مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری در ادامه اظهار داشت: این کتاب‌ها نزدیک‌ترین روایت به جنگ هستند. ما در جنگ دچار واقع بینی نیستیم و این کتاب‌ها ما را به سمت واقع بینی می‌برند. یک دستور زبان شورانگیز که اصل جنگ است. امروز نظام رسانه از دستور زبان تبلیغی به تعقلی نرفته به همین دلیل کمتر رسانه ملی دنبال می‌شود.

علی الله سلیمی در بخش دیگری از این نشست به بیان نظر خود از دیدگاه یک مخاطب پرداخت و گفت: خانم جعفریان از نویسندگان صاحب سبک این حوزه هستند و مشخص است که پشت این کتاب استراتژی خاص وجود داشته. تاریخ شفاهی ما از همین کتاب‌ها تشکیل شده و می‌توان بعدها به عنوان سند استفاده شود. انتخاب یک نویسنده خانم نشان می‌دهد که صاحب قلم قصد دارد به راوی نزدیک شود.

وی ادامه داد: کتاب «روزهای بی‌آینه» نشان می‌دهد که یک خانواده با آرامش و خوب را چیزی به نام جنگ بهم می‌زند.

شهید لشگری در «روزهای بی آینه» غایب است اما می‌توان در کتاب با این شهید آشنا شد. راوی سعی کرده به همان میزان که از خود می‌گوید از شهید هم بگوید این یکی از ویژگی‌های دیگر این کتاب است.

این منتقد افزود: عنوان کتاب نیز بسیار پر معنا و مرتبط است و روزهای بی آینه یعنی روزهایی که خانم لشگری خود را ندیده است.

سلیمی در ارتباط با این کتاب گفت: برخی سوالات در این کتاب پاسخ داده نشده که مخاطب دوست دارد آن را بداند. صداقت راوی یکی از ویژگی‌های آن است و او همانطور که فکر کرده، صحبت می‌کند و در نوع بیان قضاوت را به خواننده واگذار کرده است.

گزارش تصویری این مراسم را اینجا مشاهده کنید.

برای دریافت نسخه چاپی این کتاب اینجا کلیک کنید.

برای دریافت نسخه الکترونیک این کتاب اینجا کلیک کنید.

برای دریافت نسخه صوتی این کتاب اینجا کلیک کنید.


 


متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن