اخبار اخبار

14:55
23 مهر 1397

معرفی کتاب

قیام جنگل در دل رمان «گلیداد»

رمان «گیلداد» از حسن قلی پور (سدید)، داستانی است که در دل روستای گیلده و در دوران قیام جنگلیان به وقوع می‌پیوندد؛ گویی بلایی آسمانی ده را در برگرفته است و اتفاقات ناگوار پی در پی به وقوع می‌پیوندد.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، زورگویی‌های خان و خان زاده‌ها و ستمی که بر رعیت روا می‌دارند عرصه را بر مردم تنگ کرده است؛ نگرانی و ناامیدی فضای روستا را در برگرفته است و بهار روی خود را به اهالی نشان نمی‌دهد. گیلداد به مرگ ناگهانی پدرش و حبس او در آخرین روزهای پیش از مرگش می‌اندیشد…

در بخشی از این رمان می‌خوانیم:«...دلش سخت برای بمانی می‌تپید. نگران خاموش شدن چراغی بود که باد در سر داشت. دوست داشت همه چیز به همان روزهای خوش کودکی و نوجوانی‌اش برگردد. روزهایی که گذر نامرئی آسمان‌ها را بهتر از گذر زمینی می‌شناخت. روزهایی که هر وقت دلش می‌گرفت، روی تپه‌ی گِلی کنار شالیزارشان می‌نشست و ملودی «رعنا» را با نی لبک کوچک چوبی و دست سازش می‌نواخت. بعد منتظر می‌ماند تا نغمه‌ها بال دربیاورند و تا قلب بمانی پر بکشند. آن وقت بود که دیگر بمانی هم آرام و قرار نداشت. بهانه‌ها بود تا او بتواند با دامن بلندِ چین دار و روسری زردرنگ-که دو سرش را همیشه از شانه‌ها عبور می‌داد- سوار بر مادیان سفیدش از گذر زمین‌های کدخدا بگذرد و با تبسّمی شیرین، خیال عاشقش را تا مدّت‌ها با خودش ببرد...»

گفتنی است رمان «گیلداد» در شانزدهمین دوره جایزه قلم زرین 1397اثر برگزیده در بخش داستان بزرگسال معرفی شد.

برای دریافت نسخه چاپی این کتاب اینجا کلیک کنید.


 


متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن