اخبار اخبار

09:54
16 مهر 1397

در مراسم رونمایی از کتاب «باریک الله شیخ حسن» مطرح شد؛

اگر خاطرات جنگ را ثبت نکنیم، به نسل‌های بعد از خودمان ظلم کرده‌ایم

مراسم رونمایی کتاب «باریک الله شیخ حسن» خاطرات خودنوشت حسن یوسفیان با حضور جمعی از رزمندگان اطلاعات عملیات لشکر علی ابن ابی طالب در حوزه هنری شهر قم برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، حسن یوسفیان نویسنده کتاب «باریک الله شیخ حسن» در ابتدا به مراحل نگارش این کتاب اشاره کرد و گفت: بنده از همان ابتدای دوران حضورم در جبهه سعی می‌کردم اتفاقات هر روز را به صورت خاطره‌وار بنویسم، بعضی مواقع هم پیش می آمد که اتفاقات پیش آمده در جریان عملیات ها را بعد از اینکه عملیات تمام می شد می نوشتم.

وی ادامه داد: نگارش کتاب، ترتیب مطالب و ویرایش آن، زحمت زیادی داشت که جناب آقای معلمی مسئول حوزه هنری شهر قم در این زمینه کمک زیادی به بنده کردند و جا دارد در همین مراسم از زحمات ایشان تشکر کنم.

یوسفیان در ادامه به بیان برخی خاطرات دوران دفاع مقدس پرداخت و بیان داشت: در دوران جنگ بحث‌های زیادی در رابطه با مسائل دینی بین رفقای جبهه انجام می‌شد، اتفاقات طنزی هم در آن زمان رقم می‌خورد که سعی شده در کتاب به آن اشاره شود.

این رزمنده دوران دفاع مقدس اظهار داشت: در کتاب «باریک الله شیخ حسن» اسامی بسیاری از رزمندگان و کلیات عملیات‌ها نوشته شده است و یکی از نقاط برجسته این کتاب نیز ثبت همین اطلاعات و اسناد عملیات‌های جنگ است..

وی افزود: خاطرات و اتفاقاتی که در گذر زمان رقم می‌خورد به مرور از یاد می‌رود و بهترین راه برای زنده نگه داشتن اتفاقات تاریخی، ثبت و نگارش آن است، برخی از خاطراتی که در آن زمان بنده روزانه نوشته‌ام را خود رزمندگان الان فراموش کرده‌اند و وقتی کتاب را می‌خوانند یادشان می‌آید.

در ادامه این مراسم سید مرتضی کسائیان یکی از جانبازان دوران دفاع مقدس و از هم‌رزمان نویسنده کتاب «باریک الله شیخ حسن» به اهمیت خاطره نویسی اتفاقات دوران جنگ اشاره کرد و بیان داشت: از سال ۹۲ قرار گذاشتیم که خاطرات جانبازان و رزمندگان دوران دفاع مقدس را جمع آوری کنیم و در همین راستا با تعداد زیادی از رفقای دوران جنگ گفتگو کردیم و حدود ۵۰۰ ساعت خاطره جمع آوری نمودیم، علاوه بر آن در دوره‌های تبلیغی نیز که به مناطق مختلف کشور می‌رفتیم حدود ۵۰۰ ساعت خاطره جمع شده است که منبع بسیار مناسبی است تا نسل‌های آینده با رجوع به آن از شرایط و اتفاقات جنگ اطلاع پیدا کنند.

این جانباز دوران دفاع مقدس ادامه داد: مقام معظم رهبری همواره بر ثبت خاطرات جنگ تاکید داشته‌اند و اگر کسانی که در دوران دفاع مقدس حضور داشته‌اند خاطراتشان را ثبت و ماندگار نکنند به نسل‌های بعد خود ظلم کرده‌اند، به همین خاطر ما سعی می‌کنیم تا آنجا که مقدور باشد این خاطرات گرانبها را در قالب فیلم و کتاب درآوریم.

گفتنی‌ست که کتاب «باریک الله شیخ حسن» خاطرات خودنوشت حسن یوسفیان از دوران دفاع مقدس است که بر اساس خاطره‌ای مربوط به عملیات والفجر هشت، نام آن را «باریک الله شیخ حسن» گذاشت.

برای دریافت نسخه چاپی این کتاب اینجا کلیک کنید.

گزارش تصویری این مراسم را هم از اینجا مشاهده کنید.


متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن