اخبار اخبار

11:45
11 مهر 1397

مراسم رونمایی کتاب «باریک الله شیخ حسن» در قم برگزار می‌شود

مراسم رونمایی کتاب «باریک الله شیخ حسن» خاطرات حسن یوسفیان همزمان با شب خاطره یکشنبه 15 مهرماه در شهر مقدس قم برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، مراسم رونمایی کتاب «باریک الله شیخ حسن» با حضور رزمندگان اطلاعات عملیات لشکر علی ابن ابی طالب در دوران دفاع مقدس در حوزه هنری این شهر برگزار می‌شود.

کتاب «باریک الله شیخ حسن» خاطرات خودنوشت حسن یوسفیان از دوران دفاع مقدس است که بر اساس خاطره‌ای مربوط به عملیات والفجر هشت، نام آن را «باریک الله شیخ حسن» گذاشت.

یوسفیان درباره نگارش خاطراتش از جبهه‌های جنگ گفت: واقعیت آن است که من در همان دوران دفاع مقدس که توفیق حضور در جبهه را داشتم، خاطراتم را می‌نوشتم، اما متأسفانه فرصتی برای بازنویسی فراهم نمی‌شد تا اینکه حدود چهار سال پیش، عزم خود را جزم کردم که هر طور شده این کار را به سرانجام برسانم. سرانجام کار نگارش تمام شد و آن را برای چاپ به انتشارات سوره مهر سپردم.

در مراسم شب خاطره که به مناسبت هفته دفاع مقدس با حضور جمعی از رزمندگان و هنرمندان دوران دفاع مقدس در محضر امام خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد، کتاب «باریک الله شیخ حسن» از جمله کتاب‌های اهدایی به رهبر معظم انقلاب اسلامی بود.

این رزمنده دوران جنگ درباره این دیدار گفت: به نظر می‌رسید این نام را پسندیده باشند؛ نکته جالب برای من این بود که تا گفتم «من طلبه‌ام» آقا فوراً به علت این نام‌گذاری پی برد و قبل از اینکه چیزی به جمله قبلی اضافه کنم، خودشان فرمودند: «یعنی یک نفر در جبهه به شما گفت: باریک الله شیخ حسن؟» و این برای بنده جذاب بود.

در بخشی از این کتاب آمده است:«ظهر شنبه، به دستور فرماندهی تیپ، حاج غلامرضا احمدی، برای تقدیر از واحد اطلاعات و تقویت بنیة جسمی بچه‏ها، غذای مخصوصی تهیه شده بود. غذای مخصوص را ـ که چیزی جز مخلوط گوشت تازه با لوبیا نبود ـ با ماشین واحد، مستقیماً از آشپزخانة تیپ به سنگرمان آوردند. نوشابه هم ضمیمة ناهار شده بود؛  اما چون به تعداد کافی نبود، به هر سه نفر دو نوشابه بیشتر نمی‏رسید. پس از تقسیم تعدادی از نوشابه‏ها، من باقی مانده بودم و پنج نفر دیگر. و اتفاقا‍ً شش نوشابه نیز باقی بود. دیدیم سر بچه‏ها به کار خودشان گرم است؛ بنابراین، با هم تبانی کردیم و هر کدام یک نوشابه برداشتیم! در پایان ناهار، بچه‏های دیگر ـ که علی‏آقا چتری و حاج‏منصور حیدری هم جزو آن‏ها بودند ـ سراغ نوشابه‏های باقی‏مانده را گرفتند. اما با خنده‏های ما متوجه شدند چه کلاهی سرشان رفته است! در این میان، بچه‏ها بیش از همه مرا مورد انتقاد قرار می‏دادند و سخنانی از این قبیل می‏گفتند: «شیخ‏حسن، از تو چنین انتظاری نداشتیم! تو دیگر از عدالت ساقط شده‏ای. ما از این به بعد، پشت سرت نماز نمی‏خوانیم.» ‏هرچه بهانه آوردم، فایده‏ای نبخشید؛ مثلاً می‏گفتم: «من از اول موافق با این کار نبودم؛ اصرار این چند نفر مرا وادار به پذیرش کرد.» بچه‏ها این توجیهات را عذر بدتر از گناه می‏دانستند.»

گفتنی است انتشارات سوره مهر این کتاب در 465 صفحه، قطع رقعی و با تیراژ 1250 نسخه روانه بازار نشر کرده است.


متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن