اخبار اخبار

10:07
8 مهر 1397

تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «فرنگیس» منتشر شد

تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب «فرنگیس»، خاطرات دلاوری فرنگیس حیدرپور در دوران دفاع مقدس رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، این کتاب روایت فرنگیس حیدرپور در دوران دفاع مقدس است که به قلم مهناز فتاحی تالیف شده است.

این تقریظ در هفتمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت منتشر شد.

معصومه آباد در این برنامه گفت: استعاره و تعابیر کتاب برایم جالب بود؛ چرا که همه ما از دوران کودکی چنین خاطراتی داریم. در تمام صفحات کتاب اگرچه با سینه پردرد این بانو آشنا شدم، اما دردناک‌ترین بخش کتاب فصل ١١ و ١٢ آن است. چرا که حلاوت و شیرینی پایان جنگ را نشان می‌دهد. در همین حین چشیدن حلاوت پایان جنگ ناگاه عملیات مرصاد رخ می‌دهد.

وی با بیان اینکه فصل ۱۱ و ۱۲ کتاب فرنگیس بسیار غم‌انگیز و ناباورانه است، افزود: سربازانی که می‌توانستند دوشادوش سربازان ایرانی بجنگند از پشت به آنان خنجر می‌زنند.

مرتضی سرهنگی، مدیر سابق دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری نیز در این نشست گفت: در جنگ‌های دفاعی همه سرباز می‌شوند. کسی پیر و جوان و زن و مرد نیست و همه سرباز می‌شوند. بعثی‌های عراق هم روی یک مسأله در حمله به ایران حساب نکرده بودند و آن سرباز شدن مردم ایران بود.

سرهنگی ادامه داد: خانم فرنگیس حیدرپور با تبر، نیروی دریایی با ناوها و... همه سرباز شدیم تا از مملکت‌مان دفاع کنیم.

وی با بیان اینکه نوشتن پس از جنگ سنت است، گفت: در دنیا هم اینگونه است و همه از جنگ‌ها می‌نویسند تا به مردمشان نشان دهند  مملکت چه روزهایی را گذرانده و چه رشادت‌ها دیده است، چرا که اگر نوشته نشود، گویی جنگی وجود نداشته است.

سرهنگی با تاکید بر اینکه مردم ما خانم فرنگیس را نمی‌شناختند اما با این کتاب او را شناختند، گفت: تا ادبیات جنگ ما به روستاها نرود، اصالت خود را به دست نمی‌آورد؛ زیرا بسیاری از فرماندهان و اسیران ما در روستاها هستند و کسی آنها را نمی‌شناسد؛ در حالی که برای مملکت بسیار فداکاری کرده‌اند.

در ادامه این مراسم پونه نیکوی غزلی را با موضوع دفاع مقدس خواند.

در این مراسم علیرضا مختارپور، حجت‌الاسلام علی شیرازی، محسن مومنی شریف (رئیس حوزه هنری)، مرتضی سرهنگی (مدیر سابق دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری) و جمعی از بانوان فعال در عرصه ادبیات از جمله نیلوفر شادمهری نویسنده کتاب تحسین شده «خاطرات سفیر» و وجیهه علی‌اکبری سامانی دبیر این دوره قلم زرین و... حضور داشتند.


متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن