اخبار اخبار

14:13
31 شهریور 1397

هفته دفاع مقدس

معجزه انقلاب و دفاع مقدس در کالک‌های خاکی

رهبر معظم انقلاب در دیدار با جمعی از فرماندهان دفاع مقدس وقتی می‌خواهند به معجزه انقلاب و دفاع مقدس اشاره کنند با گریزی به کتاب «کالک‌های خاکی» می‌فرمایند: «جنگ کاری کرد که سرباز صفر ما تبدیل شد به یک استراتژیست نظامی!‌ این چیست؟ این معجزه انقلاب و دفاع مقدس است...»

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، کتاب «کالک‌های خاکی» خاطرات سردار محمد‌علی(عزیز) جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران مشتمل بر خاطرات شفاهی وی از سال 1335 تا سال 1361 است که در یازده فصل به کوشش گلعلی بابایی و حسین‌بهزاد تدوین و از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

در این اثر در خلال سال‌های پیش از انقلاب تا فتح خرمشهر حوادث و وقایع متعددی همچون ورود امام(ره) به ایران، تسخیر لانه جاسوسی، چگونگی تشکیل گروه دانشجویان مسلمان خط امام(ره)، آغاز جنگ، چگونگی راه‌یابی فرمانده سپاه به این ارگان و ... روایت می‌شود.

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های این اثر بیان این روزها از زبان فرمانده سپاه است که از این جهت اهمیت ویژه‌ای نسبت به دیگر آثار دارد. به زعم بسیاری از کارشناسان «کالک‌های خاکی» می‌تواند آغازگر ورود فرماندهان جنگ برای بیان خاطراتشان باشد.

پس از انتشار این کتاب نویسندگان،‌ مسئولان و افراد متفاوتی درباره آن اظهار نظر کرده‌اند،‌ عده‌ای آن را نقشه راه برای آیندگان خوانده‌اند‌، عده‌ای آن را فتح بابی برای نگارش خاطرات فرماندهان جنگ و عده‌ای دیگر چراغ هدایت. اما در رأس همه این اظهار نظر‌ها،‌ نظرات رهبر انقلاب درباره این کتاب و خاطره‌نویسی دفاع مقدس خواندنی است.

رهبر انقلاب در بیانات خود در دیدار با جمعی از فرماندهان دفاع مقدس که 24 آذرماه سال جاری برگزار شده است‌، فرموده‌‌اند: «به این نکته خوب است، توجه شود و در اظهارات گفته شود. این نکته را در ارتباط با مطالعه کتاب‌های مربوط به هشت سال دفاع مقدس می‌گویم،‌ نکته‌ای که از بس واضح است‌، مغفول عنه واقع می‌شود و آن‌، این است که در دوره جنگ‌، افرادی و عناصری بوده‌اند و جوانانی که اطلاع از جنگ نداشتند و شاید سربازی هم نرفته بودند. بعد می‌بینیم که در ظرف یک سال‌، یا یک سال و نیم تبدیل می‌شوند به یک استراتژیست نظامی. این نکته درباره همه صدق می‌کند؛‌ درباره آقای رشید،‌ درباره آقای جعفری و دیگران.

من شرح حال آقای جعفری را می‌خواندم. این کتابی که چاپ کرده‌اند؛‌ «کالک‌های خاکی» با او مصاحبه‌کرده‌اند. اولی که دارد می‌رود طرف سوسنگرد،  می‌گوید:‌ من اصلاً هیچ نمی‌دانستم،‌ هیچ شلیکی نکرده بودم. بلد هم نبودم. دیگران هم همین طور.

لکن در عملیات فتح‌المبین‌، او یکی از طراح‌هاست و در اجرا هم‌، یکی از مدیران خوب است‌، که فرماندهی یکی از قرارگاه‌ها را بر عهده می‌گیرد. من شرح حال این آقایان و کتاب‌های جنگ را زیاد می‌خوانم.... جنگ کاری کرد که سرباز صفر ما‌، تبدیل شد به یک استراتژیست نظامی!‌ این چیست؟ این؛‌ معجزه انقلاب و دفاع مقدس است و این حرف‌ها از بس واضح است،‌ گم می‌شود. شما این‌ها را بگویید.»

برای دریافت نسخه چاپی این کتاب اینجا کلیک کنید.

برای دریافت نسخه الکترونیک این کتاب اینجا کلیک کنید.

 


متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن