اخبار اخبار

14:03
20 مرداد 1397

معرفی کتاب

ساعت ۱:۲۵ دقیقه شب چه خبر بود؟

«از آسایشگاه بیرون آمدم. به هر اسیر یک جلد قرآن داده بودند و من همان لحظه از یک عراقی ساعت را پرسیدم و در صفحه اول قرآن نوشتم. دقیقا ساعت ۱:۲۵ شب به وقت بغداد، همراه بقیه سوار اتوبوس شده و عازم شدیم.»

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، کتاب «ساعت ۱:۲۵ شب به وقت بغداد» خاطرات اسیر آزاد شده، عادل خانی است. عادل خانی، پدر دو فرزند به نام‌های مسعود و مهسا است. او در منطقه جنوب و غرب، رودرروی عراقی‌ها ایستاد و در ۲۴ اردیبهشت ۱۳۶۵ در منطقه حاج عمران به اسارت عراقی‌ها درآمد. وی برای بازگشت به ایران، چهار سال و سه ماه و پنج روز صبر و شکیبایی کرده است. نام خانی در ردیف جانبازان سی درصدی جنگ تحمیلی دیده می‌شود.

عنوان کتاب برگرفته از همان ساعت و دقیقه‌ای بود که عادل پس از چهار سال و سه ماه و پنج روز صبر و شکیبایی از اسارتگاه رها شده بود. بیان شیطنت‌ها در صادقانه‌ترین شکل ممکن از زبان عادل خانی از جمله مواردی بود که به جذابیت کتاب افزود. عادل همه حرف‌های گفته و نگفته را با مخاطبان در میان گذاشت.

روایت این کتاب به قلمی ساده و روان از دوران تحصیل خانی آغاز شد. همان دورانی که وی به صراحت و صادقانه، همه لحظه‌ها و روزها را روایت کرد. از روزهای سخت رفتن به مدرسه، چوب خوردن‌ها و نفرت از مدرسه و ناظم. خانی در هر لحظه از داستان که احساس می‌کرد باید موضوعاتی را اعتراف کند، از بیان آن اجتناب نکرده و همه مباحث را صادقانه برای تدوین‌گران بازگو کرده است.

در بخشی از این کتاب آمده است:« روزهای سختی را می‌گذراندیم... بعثی‌ها برای زدن اسرا از کابل فشار قویِ لُخت‌شده و انواع باتوم و تسمه‌ ماشین‌آلات سنگین استفاده می‌کردند. از بینی، گوش، مژه‌ها و زبان اسرا انبرقفلی آویزان می‌کردند و با انبردست دندان‌های اسرا را می‌شکستند. سربازان عراقی بچه‌ها را لخت کرده و آن‌ها را روی موزاییک می‌کشیدند. پوست بدنشان کنده می‌شد و می‌سوخت. پایمان را به فلک بسته و باسیم لخت‌شده به کف پایمان می‌زدند. مواد شوینده و پودر رختشویی را به خوردمان می‌دادند.»

برای دریافت نسخه چاپی این کتاب اینجا کلیک کنید.

برای دریافت نسخه الکترونیک این کتاب اینجا کلیک کنید.

 


متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن