اخبار اخبار

12:05
2 مرداد 1397

بازچاپ اثری از بهروز ثروتیان

انتشار روایات گهربار؛ گزیده‌ای از کشف الاسرار میبدی

کتاب «روایات گهربار» گزیده تفسیر کشف‌الاسرار ابوالفضل رشید الدین میبدی به قلم مرحوم بهروز ثروتیان با ویرایش مجدد و تغییر جلد بازچاپ شد.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، زنده یاد بهروز ثروتیان استاد فقید ادبیات فارسی این کتاب را با موضوع بررسی روایت‌هایی که ابوالفضل رشید الدین میبدی در حین نگارش تفسیر کشف الاسرار از اهل بیت(ع) نقل کرده تالیف کرده است.

میبدی از این روایات در کنار ترجمه آیات قرآن کریم برای تفسیر قرآن کریم در قالب کتابی با عنوان کشف الاسرار استفاده کرده است.

«کشف الاسرار و عدة الابرار» کتابی در تفسیر قرآن، عظیم‌ترین و قدیمی‌ترین تفسیر عرفانی فارسی از کلام وحی است که توسط ابوالفضل رشید الدین میبدی در دهه ۵۲۰ قمری نوشته شده است.

دست‌مایه‌ میبدی برای تألیف این تفسیر ‏عظیم، تفسیر بسیار مختصر و موجزی بود که خواجه‌عبدالله ‏انصاری، دانشمند عارف و حنبلی مذهب، نوشته بود و ‏میبدی نیز هم‌چون انصاری در تفسیر خود سخنان مسجّع را ‏به کار گرفت و در تنظیم مطالب و زبان ارائه‌ی آن‌ها، ‏نهایت ذوق و سلیقه را به خرج داد.

از ویژگی‌های مهم ‏این تفسیر گرانقدر می‌توان به ترجمه قرآن کریم به زبان ‏فارسی روان و زیبا، بهره‌گیری از سخنان امام علی(ع) و ‏فرزندان او در شرح و بیان آیات، شأن نزول آیات و ‏طرح مسائل فقهی و کلامی، بحث‌های لغوی و صرفی و نحوی ‏فراهم آوردن مجموعه‌ای از اصطلاحات عرفانی و شرح آن‌ها، ‏ارائه‌ی نمونه‌های عالی ادبی در فصاحت و بلاغت ادب فارسی ‏و… اشاره کرد.‏

رشیدالدین میبدی در این کتاب ابتدا بخشی از آیات را بدون توضیح به فارسی ترجمه کرده، سپس عقاید مفسرین و تحقیقات اهل فن را درباره تفسیر همان قسمت شرح می‌دهد و در بخش سوم به بیان نکات عرفانی خصوصاً به نقل از خواجه عبدالله انصاری می‌پردازد.

گفتنی است انتشارات سوره مهر چاپ دوم کتاب «روایات گهربار» مرحوم بهروز ثروتیان را در 341 صفحه و با قیمت 27 هزار تومان روانه بازار نشر کرده است.


متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن