اخبار اخبار

12:51
6 تیر 1397

به بهانه ترور نافرجام مقام معظم رهبری در ۶ تیرماه سال ۶۰

«حافظ هفت» و ترور نافرجام رهبری

اکبر صحرایی با انتخاب عنوان هوشمندانه «حافظ هفت» برای شرح سفر رهبر معظم انقلاب به استان فارس در سال 1378، دو هدف را محقق ساخته است. این عنوان هم اشاره‌ای است به رابطه‌ شیراز با حافظ و عدد هفت (به عنوان نماد عرفان) و هم اشاره‌ای است به ترور نافرجام مقام معظم رهبری در ۶ تیرماه سال ۶۰ در مسجد ابوذر تهران که محافظان رهبری با این کد خبر ترور را به مرکز اعلام کردند.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، شخصیت اصلی این رمان را پانوسیان یک نویسنده مسیحی و جعفر نویسنده‌ای از دوران جنگ تشکیل داده‌اند، پانوسیان که به اصرار جعفر در نخستین روز حضور مقام معظم رهبری در شیراز به میان مردم می‌آید، به دلیل اتفاقاتی که برای جعفر پیش می‌آید او را به بیمارستان برده و مجبور می‌شود که تمام این ۹ روز را در شیراز بماند و در بیمارستان با دفترچه خاطرات جعفر رو‌به‌رو می‌شود، یادآوری این خاطرات باعث برگشت به گذشته و سال‌های حضور رهبری در جبهه می‌شود؛ دو شخصیت اصلی داستان اگرچه خیالی و ساخته ذهن نویسنده هستند ولی آنچه در جریان داستان می‌بینند مستند است و ما به ازای بیرونی دارد، این پارادوکس و تضاد در طول داستان و التزام و اعتقاد به مستندات و حضور این دو شخصیت در متن مستندات، به رمان شکلی جذاب داده است.

تخیل صحرایی در این کتاب، زاییده واقعیت بیرونی است و پانوسیان به عنوان یک شخصیت ارمنی و جعفر به عنوان یک نویسنده دفاع مقدس مجموع خصوصیات چند انسان است، دلیل این انتخاب نگاه متفاوتی است که «حافظ هفت» به دنبال آن بوده است؛ در سفرنامه‌هایی که به چاپ رسیده، راوی و نویسنده متن یکی است و معمولاً از نگاه یک شیفته و دلباخته به مقام معظم رهبری به وقایع نگاه کرده و این تکرار برای خواننده عادی شده است اما در این کتاب نگاه یک نفر غیرشیفته و حتی غیرمسلمان نسبت به رهبر و رویدادها و  انتخاب شخصیتی بی‏طرف، باعث شده تا خواننده هم داوری نکند و هم منتظر شود تا ببیند بالاخره راوی ارمنی (پانوسیان) به چه قضاوت و نگاهی در مورد رهبری می‌رسد.

از نکات دیگری که باید به آن توجه داشت نقش سیال زمان است. یعنی داستان تنها خلاصه به چند روز سفر رهبری به شیراز نمی‌شود بلکه شروع داستان با حادثه‌‌ بمب گذاری حسینیه رهپویان وصال شیراز است و در ادامه با فلاش بک به سال‌های گذشته و اوایل انقلاب به وقایعی همچون حادثه‌ ترور آیت‌الله خامنه‌ای اشاره می‌کند و حتی به سال‌های دفاع مقدس و حضور ایشان در جبهه‌های جنگ هم می‌پردازد. این روایت سیال باعث می‌شود که دست نویسنده باز باشد برای پرواز در خیال و استفاده از مضامین دور و دراز و بتواند حرف‌هایی فراتر از قیدهای تعریف شده بزند. حتی در رجعتی تاریخی به سال‌های دور شیراز می‌رسد و شهر شیراز را در قاب تاریخ به نمایش می‌گذارد.در قسمتی از متن -‌که پشت جلد هم آمده است-‌ می‌خوانیم:

«فریدون به نیم‌رخ پانوسیان خیره می‌شود و می‌پرسد: «با اون دوست حزب‌اللهی‌ت چه کار کردی؟!»

-‌دو روزه تنهایی رفته.

-‌ رفیقت واقعا نویسنده‌ست؟

-‌ کارش بد نیست.

-‌ تعهدی به اون داری؟!

-‌‌ پانوسیان دنده عوض می‌کند. بر می‌گردد و به فریدون نگاه می‌اندازد.

-‌‌ ازش خوشم می‌آد. نه به خاطر اعتقادش. زندگی عجیبی داره؛ هشت سال توی جنگ، جانباز شیمیایی، تنش پُر از ترکش، کپسول اکسیژن به پشتش؛ مثل غواصا! صورتش انگار مار، پوست می‌ندازه. نویسنده‌ ست. دیدگاهش هم منطقیه. حتی داستانای جنگش نگاهی انسانی داره به آدمای جنگ و بازماندگان جنگ. فریدون، ما درست می‌گیم یا اون؟!... حقیقت کجاست؟!... دیده‌بان...! وای پیدا کردم!!...

پا را فشار می‌دهد روی ترمز.»

گفتنی است رمان «حافظ هفت» اثر تقدیری بخش داستان در پنجمین دوره جایزه جلال آل احمد شده است.

برای خرید نسخه چاپی کتاب اینجا کلیک کنید.

برای خرید نسخه الکترونیک کتاب اینجا کلیک کنید.


متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن