اخبار اخبار

14:59
18 اردیبهشت 1397

کتاب صوتی «گچ پژ» را از غرفه سوره مهر الکترونیک بخواهید

کتاب صوتی کتاب خواندنی «گچ پژ» مجموعه یادداشت‌های کوتاه و طنزآمیز محسن رضوانی در غرفه سوره مهر الکترونیک (سما) عرضه شده است.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، «گچ‌پژ» مجموعه یادداشت‌های کوتاه و طنزآمیز محسن رضوانی‌ است که همین چندی پیش در مسابقه «بخون و ببر» برنامه خندوانه به مسابقه گذاشته شد.

رضوانی که بیشتر به عنوان شاعر در محافل ادبی شناخته می‌شود، چند سالی می‌شود در وبلاگ خود با عنوان «عصفور؛ حکایت یک جوان بالدار» علاوه بر شعر یادداشتهای کوتاه و طنزآمیز خود با عنوان «عصفوریه‌ها» را با مخاطبین به اشتراک می‌گذارد که با استقبال زیادی مواجه شده است.

رضوانی این متن‌های کوتاه را در قالب مکاتبه و نامه‌نگاری نوشته است و در آنها با استفاده از لهجه تهرانی و اصطلاحات خاص آن -به خصوص لهجه تهران زمان قاجار- طنزآفرینی کرده است.

دو متن زیر نمونه‌هایی از این کتاب هستند:

پاییز

به شعرا بگو آن‌ قدر در ستایش بهار، آگراندیسمان نکنند شازده! ... دیده‌ایم. گل و بلبل و شکوه و شکوفه‌اش سر جمع، به یک غروب خیس و خشدارِ پاییز نمی‌رسد. به یک پیاله باقالی گلپری که با عشقت بخوری.

به طبیب‌نماها بگو سپلشک. عشق مرپ روانی نیست که براش دوا بپیچند. خیلی هنر دارند شربت بیماری فرهاد را شیرین کنند. نسخه‌های این‌چنینی را نباید توی دفترچه نوشت. باید رولی منتشر کرد عوض کاغذ مبال استفاده کنیم.

به عرفا بگو برای عاشق‌ها دعا کنند. عشق، امتحان فوق‌الطاقه‌‌ای است. بگو دعا کنند پلة ترقی ما به اعلی علیین باشد نه تخته دایومان به اسفل السافلین.

به سر و کله‌ات بگو پیدا شوند شازده! کجایی این همه مدّت؟

دیفالت

از همان ابتدا که این کامپیوتر زغالی را –از دم قسط- برداشتم، تا همین حالیه، دست به فوتوی پس زمینه‌اش نزدم. دیلینگ دیلیمگ این گوشی هم، همان نسخة کمپانی است. اساساً به دیفالت، وفادارم؛ وفادار و معتقد. تنها جایی که عدول می‌کنم در همین مکتوبه نگاری‌ها ست. قلمِ دیفالت چیز دیگری ست. من اما – با اینکه «بی‌زر»م- نامه‌ها را با «بی نازنین» می‌نویسم. بلکم گوشه‌ای از دامنة تنهایی ما دستت بیاید.

شازده جان! عرّ و تیز عاشقانه نمی‌کنم. باور کن مهر تو، دیفالت این قلب صاحاب مرده است. قلب هم که می‌دانی؛ سبزة عید نیست که سیزدهم بگذاری روی کاپوت اتول، بزنی به جاده. درِ مسجد است. نه کندنی؛ نه سوزاندنی.

سال تحویل یادم کن.

گفتنی است غرفه سوره مهر الکترونیک (سما) در انتهای راهروی 27 شبستان اصلی مصلی و روبروی غرفه اصلی انتشارات سوره مهر واقع است.

برای خرید نسخه صوتی کتاب گچ پژ اینجا کلیک کنید.


متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن