اخبار اخبار

15:06
16 اردیبهشت 1397

مومنی‌شریف با اشاره به وجود قهرمانانی همچون شهید شهبازی، خوش لفظ و چیت‌سازیان:

نیازی به قهرمان‌سازی نداریم

رییس حوزه هنری در نشست معرفی چاپ شانزدهم کتاب «راز نگین سرخ» و کتاب صوتی «وقتی مهتاب گم شد»: خداوند به حمید حسام لطف کرده که توانسته قهرمانانی همچون شهید محمود شهبازی، جانباز شهید علی خوش لفظ، شهید سردار علی چیت سازیان و... را به مردم معرفی کند.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، نشست معرفی چاپ شانزدهم کتاب «راز نگین سرخ» و کتاب صوتی «وقتی مهتاب گم شد»، با حضور محسن مومنی شریف، رییس حوزه هنری و حمید حسام نویسنده این دو کتاب در غرفه سوره مهر برگزار شد.

مومنی شریف:

حسام دو ویژگی دارد که آثارش را در این حوزه برجسته می‌کند؛ اول اینکه او با بایدهای نویسندگی آشناست و ذوق و قریحه لازم برای این کار را دارد. استفاده از صنایع ادبی و توصیفات در آثار او  به گونه‌ای است که تصویرسازی می‌کند. دوم اینکه او از موضوع و فضایی می‌نویسد که این فضا را درک کرده است. او از غواصی گرفته تا فرماندهی و... در جبهه حضور داشت.

- حسام به سراغ قهرمانان گمنام می‌رود. نویسندگان ما وظیفه دارند که این افراد را به جامعه معرفی کنند؛ هرچند در سال‌های اخیر نویسندگانی در این زمینه فعالیت کردند اما کسانی هستند که نسبت به این واقعه بزرگ بی‌اعتنایی کردند.

- خوشبختانه در تاریخی زندگی می‌کنیم که مملو از قهرمان است. کم نداریم کشورهایی که افسانه می‌سازند تا قهرمان‌سازی کنند. بعد از انقلاب شاهد قهرمانانی هستیم که هر کدام برای یک ملت کافی‌اند.

-  به عنوان نمونه، خوش‌لفظ شهیدی است که حسام معرفی کرده و بسیاری از جوانان با او ارتباط برقرار کرده‌اند؛ همچنین شهیدان چیت‌سازیان و شهبازی. مردم ما با این کتاب‌ها، این شهیدان را می‌شناسند. خداوند به حسام لطف کرده که توانسته این شخصیت‌ها را معرفی کند.


حمید حسام:

- شهید شهبازی یک دانشجوی مبارز پیرو خط امام بود که در تسخیر لانه جاسوسی و تشکیل تیپ 27 نقش اساسی داشت، بعدها در فتح المبین و در آستانه خرمشهر نیز نقش مهمی ایفا کرده است. اما با وجود این خدمات به اندازه دیگران شناخته شده نیست. سلوک گمنامی و مشی و مرام او که درس‌آموز مکتب نهج‌البلاغه بود، سبب شده تا اینطور با خدا معامله کند. این گمنامی هنوز هم هست.

- با اولین کاری که به روایت شهید همدانی درباره این شهید نوشتم قصدم این بود که این گمنامی و مظلومیت از بین برود اما نشد. حتی در یادواره‌هایی که برای ایشان برگزار می‌شد هم از همه یاد می‌شد الا خود شهید؛ انگار خود او نمی‌خواهد. از این جهت "راز نگین سرخ" را با این نیت نوشتم.

- من 18 عنوان کتاب دارم که تعدادی از آنها متفاوت از دیگر آثار نوشته شده است، آن هم به دلیل سبکی است که انتخاب کردم. فضای "راز نگین سرخ" با وجود تاکید بر مستند بودن مطالب، با تعلیق و جریان سیال ذهن نوشته شده است.

- ما چه جنگ را تجربه کرده باشیم و چه نه، یکسری فصل مشترک داریم. یکی از اینها توجه به ابعاد انسانی است که اگر نویسنده‌ای این مطالب را شکار کند، مخاطب را در دوره‌های مختلف با خود همراه می‌کند. ورود به عالم درونیات انسانی دایره مخاطبان را بیشتر می‌کند.

- هر کسی که می‌خواهد وارد این حوزه شود باید ابتدا تاریخ جنگ تحمیلی را بشناسد. اصل شناخت حقیقت واقعه و ماجراست. اینجا بن‌بست نیست بلکه باید با استفاده از تکنیک‌ها این واقعیت‌ها را انتقال داد. این دو با هم همراه است.


متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن