اخبار اخبار

13:30
22 اسفند 1396

عید امسال کتاب عیدی بدهیم

دفاع مقدس از چشم یک تکنیسین بیهوشی

«خاطرات ایران» شامل خاطرات ایران ترابی، تکنیسین بیهوشی است که در آن، راوی از زندگی خود در سال‌های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین حضور در مراکز درمانی مستقر در جبهه‌های جنوب و غرب در سال‌های دفاع مقدس می‌گوید.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، از همان سال‌های پایان جنگ، وقتی افرادی که سهمی در سال‌های پایداری داشتند، به بیان خاطرات خود از این جنگ ناخواسته پرداختند، کمتر کسی باور می‌کرد، چاپ و نشر این خاطرات با استقبال دیگران مواجه شود، اما روند ماجراها به سمتی رفت که خاطرات این افراد با استقبال گرم مخاطبان در جامعه مواجه شد؛ طوری که اکنون رکورد تجدید چاپ کتاب در بازار نشر ایران در اختیار تعدادی از کتاب‌های خاطرات دوران دفاع مقدس است.
کتاب «خاطرات ایران» است که در آن، خاطرات ایران ترابی با خاطره نگاری اکرم‌السادات حسینی (شیوا سجادی) گردآوری و تدوین شده و انتشارات سوره مهر آن در تهران چاپ و منتشر کرده است.
خاطره‌نگار و تدوینگر کتاب، در ابتدای اثر خود درباره شکل‌گیری این کتاب (که به نوعی در زمره آثار مکتوب، اما شفاهی تاریخ هشت سال دفاع مقدس قرار می‌گیرد،) به این نکته اشاره کرده است که آغاز مصاحبه و تحقیق پیرامون روایت‎های خانم ایران ترابی به سال‎های 83 و 84 برمی‎گردد و حاصل آن؛

حدود پنجاه ساعت مصاحبه ضبط‌ شده است.
مجموع مطالب کتاب «خاطرات ایران» در 22 فصل تنظیم شده که در آن، گوشه‎های از زندگی ایران ترابی روایت می‌شود. در فصل‌های ابتدایی کتاب، خاطرات راوی از دوران کودکی او در دهه‎های 30 تا 50 بیان می‌شود که بیشتر صرف تلاش‎های راوی برای کسب تخصص در زمینه مامایی و کمک به زنان روستایی می‎شود. این روند با مهاجرت راوی به تهران، در سال 57، برگ تازه‎ای از زندگی او ورق می‌زند.
«اواسط فروردین ماه سال 1357 بود، که به تهران رفتم. مدام حال و هوای روستا و خاطرات حاج آقا و حاج خانم جلویی نظرم بود... بعد از یک ماه، اولین حقوقم را  که گرفتم با برادرم، خیرالله، تصمیمی گرفتیم اتاقی اجاره کنیم و از خواهرم جدا شویم. در خیابان سیروس، نزدیک خانه خواهرم، اتاقی اجاره کردیم...» (ص 79 و 80)
حضور ایران ترابی در تهران به ماجراهای زندگی‌اش رنگ و بوی تازه‌ای می‌بخشد. او که در هنگام کار در روستای در نزدیکی شهرستان تویسرکان تا حدودی با زمزمه‌های وقوع انقلاب اسلامی آشنا شده بود، در شهر تهران بیش از پیش با ابعاد این موضوع آشنا می‌شود. به دلیل کار و حضور در یکی از بیمارستان‌های پایتخت، در جریان وقایع مهم این شهر هم قرار می‌گیرد؛ در جریان تظاهرات و کشتار مردم در روز 17 شهریور سال 1357 در میدان شهدا که به مجروحیت شمار زیادی از مردم منجر می‌شود، ایران ترابی در بیمارستان و هنگام کار مجروحانی را می‌بیند که به طور وحشیانه از طرف عوامل رژیم پهلوی مورد حمله قرار گرفته و مجروح شده‌اند.
در فصل‌های بعدی کتاب، به وقایع دوران دفاع مقدس اشاره می‌شود که در این هنگام هم راوی کتاب در صحنه‌های نبرد حضور می‌یابد و به عنوان یک تکنسین بیهوشی به کمک مجروحان جنگ می‌پردازد. به بیان دیگر، دوران دفاع مقدس که فرا می‌‌رسد، راوی کتاب حال و هوای تازه‎ای پیدا می‎کند. او جزو اولین گروه پزشکی است که به مناطق جنگی اعزام می‎شود. شرایط سخت جنگ از او یک تکنیسین بیهوشی زن می‎سازد که مهارت فوق‌العاده‌ای در کار خود پیدا می‌کند و با این مهارت و تخصص به کادر درمانی مستقر در جبهه‌ها کمک بسیاری می‌کند.
مخاطب از طریق خاطراتی که راوی تعریف می‌کند، به موقعیت دشوار و جنگی که او در آن به عنوان یک تکنیسین بیهوشی حضور یافته پی می‌برد


برای خرید نسخه الکترونیک این کتاب اینجا کلیک کنید.
برای خرید نسخه چاپی این کتاب اینجا کلیک کنید.


متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن