اخبار اخبار

12:07
14 اسفند 1396

رمان «برادر انگلستان» نقد و بررسی می‌شود

نشست نقد و بررسی رمان «برادر انگلستان» نوشته علیرضا قزوه، با حضور منیژه آرمین، مصطفی جمشیدی و محمدرضا گودرزی در کانون ادبیات ایران برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری سوره مهر، این مراسم نقد ساعت 17 چهارشنبه 19 اسفند‌ماه در سالن اجتماعات کانون ادبیات ایران برگزار می‌شود.
رمان «برادر انگلستان» اولین رمان علیرضا قزوه است که به روایت وقایع پس از کودتای 28 مرداد 32 می‌پردازد تا روزهای پس از انقلاب نیز ادامه پیدا می‌کند و خواننده را وارد حال و هوای داستان می‌سازد.
در بخشی از رمان آمده است: « ... این سال‌های آخر هر سال فقط دندان‌های اسماعیل افتاد، فقط موهای اسماعیل ریخت، فقط اسماعیل لاغر شد، و هرگاه که به ملاقاتش رفتیم چمباتمه زد و سیگار کشید و سیب‌های زرد نرم را بی‌دندان گاز زد. دست آخر هم اسماعیل دود شد و رفت.»
پیش از این یوسفعلی میرشکاک درباره رمان  «برادر انگلستان» گفته بود: این اثر در زمره کتاب‌هایی نیست که انسان آن را پشت پنجره بگذارد تا رهگذری آن را بردارد و یا جایش در کنار پیاده‌رو باشد، این اثر را باید دم چنگ گذاشت تا هر از چندگاهی آن را برداشت و از نو خواند. من این کتاب را ۲ بار خوانده‌ام و از خوش‌شانسی قزوه است که نرسیدم بار سوم آن را بخوانم. امروز باید افتخار کنیم که یک نفر دیگر به عرصه رمان‌نویسی کشور اضافه شد. علیرضا قزوه را تاکنون شاعر و آن هم کسی که درگیر کارهای اداری و رایزن فرهنگی و ... است می‌یافتم اما با خواندن «برادر انگلستان» همه چیز تغییر کرد و نگاهم نسبت به او عوض شد.
گفتنی است علاقه‌مندان برای حضور در این مراسم می‌توانند در زمان یاد شده به سالن اجتماعات کانون ادبیات ایران واقع در خیابان مفتح جنوبی، روبه روی ورزشگاه شیرودی، خیابان اردلان، پلاک 25 مراجعه کنند.