اخبار اخبار

11:27
20 شهریور 1396

نکاتی درباره کاغذ بالکی

کاغذ کتاب یا کاغذ بالکی، (به انگلیسی: Bulky Book Paper) که در ایران با نام‌های کاغذ سبک و کاغذ سبک‌بال نیز شناخته می‌شود، کاغذی است سبک، نخودی رنگ، ضخیم و کمی زبر که عمدتا در چاپ کتاب و بروشورهای هنری به کار می‌رود. این نوع کاغذ نسبت به کاغذهای معمولی سبک‌تر اما ضخیم‌تر است.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، کتاب‌های بالکی بسیار سبک و خوش‌دست هستند و خوانش آنان برای مخاطب همراه با لذت بیشتری است.


این کاغذ به دلیل خصوصیات مینیمال و چاپ پذیری خوبی که دارد، توسط بسیاری از طراحان گرافیک جهت بروشور، کاتالوگ، اوراق اداری و مجله استفاده می‌شود. کاغذ بالک دارای رنگ مناسب برای مطالعه (رنگ چوب) است و برای سفید شدن کاغذ از مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود. ضخامت کاغذ بالک از کاغذهای عادی بیشتر است. فرایند شیمیایی روی آن انجام نمی‌شود و به‌صورت مکانیکال تولید می‌شود و در نتیجه دوباره به چرخه طبیعت بازمی‌گردد و محیط زیست را آلوده نمی‌کند.


این کاغذ‌های معروف به کتاب سبز دارای نشان استاندارد محیط زیستی بین‌المللی (FSC) است. امکان کپی کردن کتاب از روی این کاغذ بسیار سخت است. کاغذ بالکی علاوه بر چاپ کتاب، در موارد دیگری همچون چاپ اوراق اداری، پاکت، سربرگ و تبلیغات نیز کاربرد دارد.


کاغذ بالکی 70 گرمی، ضخامت و چاپ‌پذیری‌ای معادل کاغذ 135 گرمی گلاسه دارد.


تولید کتاب با استفاده از این کاغذ در اروپا و آمریکا بسیار رایج است، حتی در بسیاری از کشورهای اروپایی و برخی کشورهای قاره آمریکا، اغلب کتاب‌ها به‌ویژه ۱۰۰ درصد کتب خطی و رمان با کاغذ بالکی چاپ می‌شود.


گفتنی است انتشارات سوره مهر از چند ماه قبل تمام آثار خود را با این نوع کاغذ منتشر کرده که با استقبال خوب مخاطبان همراه بوده است. 

تا کنون بیش از 300 عنوان از کتابهای سوره مهر از جمله رمان‌هایی «برادر انگلستان» نوشته علیرضا قزوه، «رژیسور» نوشته سعید تشکری، «دختر کوهستان» نوشته سیدهاشم حسینی، «سوگند به فرستگان در صف» نوشته مهران نجفی، «روزی که دیر نمی‌شد» نوشته حسین فتاحی، «یکی به نعل یکی به میخ» نجمه زارع بناد کوکی و .... با این نوع کاغذ منتشر شده‌اند.


متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن