اخبار اخبار

14:33
14 دی 1395

محسن مومنی شریف:

مردم به واسطه کتاب‌های سوره مهر با حوزه هنری آشنایی دارند

نشست سالیانه محسن مومنی شریف رییس حوزه هنری با مدیران و کارکنان انتشارات سوره مهر در تالار مهر حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، در ابتدای این نشست که با حضور جمعی از مدیران حوزه هنری از جمله مرتضی سرهنگی، مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت، علیرضا معینی بخش، معاون اداری و مالی حوزه هنری، خسرو زینال پور، معاون آموزش و پژوهش حوزه هنری، فاضل نظری، معاون هنری حوزه هنری، وحید یامین پور، مدیر پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، مرتضی گودرزی دیباج، مدیر مرکز تجسمی حوزه هنری و .... همراه بود، رییس حوزه هنری گفت: سوره مهر تنها یک شرکت نیست بلکه این نشر معرف حوزه هنری است و الان  مردم حوزه هنری را با آثاری می‌شناسند که سوره مهر آن‌ها را تولید و معرفی کرده است.
 
وی افزود: این درست که دفاتر تولیدی حوزه هنری نقش مهمی در خلق آثار ادبی و هنری این نهاد دارند؛ اما اگر سوره مهر نبود این آثار وجود نخواهد داشت و به این شکل به مردم معرفی نمی‌شدند که از این جهت سوره مهر نشری خوش‌فکر و پرتلاش است.
 
رییس حوزه هنری با بیان اینکه از لحظه تاسیس انتشارات سوره مهر تا کنون در حوزه هنری بوده‌ام گفت: پیش از آن، حوزه هنری خود وظیفه چاپ و نشر آثارش را بر عهده داشت و محمد حمزه‌زاده لطف کرد و هدایت نشر سوره مهر را بر عهده گرفت و در شرایط سخت آن دوران، سوره مهر را بنا کرد. در آن دوران و پس از آن که سیاست‌های دولت سازندگی در زمینه فرهنگ و هنر مشخص شد، نویسندگان و مولفان حوزه هنری، در انفعال رفتند و برخی خط مشی خود را تغییر دادند و برخی هم منزوی شدند. اما با حضور و فعالیت پررنگ نشر سوره مهر، نویسندگان انقلاب و دفاع مقدس نیز با انگیزه بیشتری کار کردند و به نوعی اعتماد به نفسشان برگردانده شد.
 
مومنی‌شریف خاطرنشان کرد: پس از موفقیت‌های سوره مهر در چاپ و توزیع کتاب، حتی دوستانی که از این حوزه روی برگردانده بودند، به اشتباه خود پی بردند و بازگشتند. بسیاری فهمیدند که راه جهانی شدن، در این نیست که به جریان موسوم به روشنفکری بپیوندند و هر ذلتی را قبول کنند تا تایید انتشارات کشورهای غربی را کسب کنند، بلکه باید از خودمان و مردم بنویسم تا در دنیا نیز دیده شویم. موفقیت‌های سوره مهر به قدری چشم‌گیر شد که برخی از نویسندگان روشنفکری از محمد حمزه‌زاده درخواست مشاوره کردند.
 
رئیس حوزه هنری با اشاره به این که امروز سوره مهر ویترین ادبیات و هنر انقلاب اسلامی است، گفت:. اگر بخواهیم نویسندگان و شاعران شاخص بعد از انقلاب را بشناسیم، باید به این نشر و آثارش رجوع کنیم. سوره مهر سلیقه‌سازی می‌کند و مخاطبان نیز بنا بر تجربه‌ای که دارند، به این نشر اعتماد می‌کنند.
 
وی همچنین گفت: در دوره‌های قبل، بسیاری بر این عقیده بودند که شعر مخاطب ندارد و از چاپ آثار شاعران جوان و یا معاصر خودداری می‌کردند، اما نشر سوره مهر نشان داد که این تفکر غلط است و امروز می‌بینید که کتاب‌های شعر سوره مهر تا چه اندازه پرفروش است و توانسته در ذائقه جامعه تاثیر بگذارد. سوره مهر جریان‌ساز است و امروز در جریان فرهنگ و ادبیات انقلاب، این نشر، نقش اول را دارد.
 
مومنی‌شریف با بیان این که نشر سوره مهر موفقیت‌های خود را تا اندازه زیادی مدیون محمد حمزه‌زاده است، افزود: در حوزه مدیریت، حمزه‌زاده مدیری کامل است. ایشان قدرت طراحی، برنامه‌ریزی، پیش‌بینی، دوراندیشی و اجرای کارها را دارد. حمزه‌زاده به کارش علاقه‌مند است و اهمیت می‌دهد و نتیجه این اهمیت دادن را در تولیدات سوره مهر می‌بینیم. کمبودها، در کار مدیران و همکارانمان در نشر سوره مهر تاثیر نگذاشت.
 
وی اظهار داشت: حمزه‌زاده ارتباط خوبی با جوان‌ها برقرار می‌کند. مدیریت نیروهای جوان کار دشواری است و ایشان به خوبی از پس این کار بر می‌آید و اغلب آن‌ها امروز چهره‌های موفقی شدند. ایشان همچنین با هنرمندان و نویسندگان جبهه فرهنگی انقلاب کار کردند و آن‌ها را به جامعه فرهنگی معرفی کردند.
 
وی ادامه داد: محمد حمزه‌زاده در نوشتن کتاب هم فعال بوده و آثار متعددی در حوزه کودک و نوجوان نوشته است. ایشان به دلیل مسئولیت‌های سنگینی که در حوزه نشر داشتند، کمی از نویسندگی فاصله گرفتند در حالی که بسیاری از تألیفاتشان حائز جوایز معتبر ملی شدند. 


رئیس حوزه هنری با بیان این که در چند سال اخیر محمد حمزه‌زاده به دنبال جانشین مناسب برای خود بوده است، عنوان کرد: مدیریت سوره مهر، پست سنگینی بود و نمی‌توانستیم به هر شخصی اعتماد کنیم. در طول سال‌های اخیر، افراد زیادی را برای قرار گرفتن در این سمت آزمایش کردیم تا این که به عبدالحمید قره‌داغی رسیدیم که خود آقای حمزه‌زاده از معرفان ایشان بودند. ایشان بزرگ شده حوزه هنری هستند و از قدیم با حوزه هنری تهران و پس از آن نیز حوزه هنری البرز و مدتی هم در معاونت هنری حوزه هنری مرکز فعالیت داشتند. در همه زمینه‌ها آقای قره‌داغی را موفق دیدیم و فکر کردیم کسی است که می‌توانیم به او اعتماد کنیم.
 
مومنی‌شریف با تاکید بر این که قره‌داغی برای رسیدن به مدیریت نشر سوره مهر، مراحل مدیریتی را به درستی پشت سر گذاشته است، عنوان کرد: البته ایشان هنرمند هم هست و خوشحالیم که اغلب مدیران بخش‌های مختلف حوزه هنری هنرمندند. البته نکته‌ای که بسیار بر روی آن تاکید دارم این است که همکارانمان باید به حوزه هنری تعصب داشته باشند. حوزه هنری برای ما مکان عزیزی است و این تعلق خاطر تنها به این دلیل نیست که عمرمان را در این نهاد صرف کرده‌ایم، بلکه از ابتدا نسبت به حوزه هنری احساس تعلق داشتیم. اغلب مدیرانی که به حوزه هنری می آیند به دلیل درآمد مالی نیست و خیلی از آن‌ها، در حوزه هنری حقوقی پایین‌تر از مکان‌های قبلی که بودند می‌گیرند.
 
 این نویسنده انقلاب همچنین گفت: نشر سوره مهر در شرایطی فعالیت می‌کند که حوزه نشر بحران‌زده است. تیراژ بسیاری از کتاب‌ها زیر هزار نسخه است و کتابفروشی‌هایی که تعطیل شده‌اند نیز کم نیستند. در چنین شرایطی سال گذشته نشر سوره مهر به فروش 8 میلیارد تومانی دست پیدا کرد و امسال نیز امیدواریم فروش این نشر به 10 میلیارد تومان برسد. البته مخالفان و دشمنان حوزه هنری سخنانی را از سر حسادت مطرح می‌کنند و متهم می‌شویم که کتاب‌هایمان را دولت خریداری می‌کند. باید بگویم ارگان‌های دولتی از ما کتاب نمی‌خرند و جامعه فرهنگی و نشر کشور باید از این که سوره مهر به فرهنگ کتابخوانی کمک می‌کند خوشحال باشند، چرا که برای آن‌ها نیز منفعت دارد.
 
در ادامه این مراسم مرتضی سرهنگی، مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت گفت: حوزه هنری و سوره مهر نگاه خود را به هدف گره زده است نه به اشخاص و سمت‌ها. تا زمانی که خود را به هدف گره بزنیم کار می‌کنیم. سوره مهر زیباترین پل را بین حوزه هنری و جامعه ایجاد کرده است و برای آقای قره‌داغی که از این به بعد مدیریت این نشر را به عهده خواهند داشت، آرزوی موفقیت می‌کنم.

علیرضا معینی بخش، معاون مالی و اداری حوزه هنری و فاضل نظری، معاون هنری حوزه هنری در سخنان کوتاهی از زحمات محمد حمزه زاده تقدیر و تشکر کردند و برای عبدالحمید قره داغی آرزوی توفیق کردند و در ادامه حیدر ایمنی، مدیر روابط عمومی سوره مهر به نمایندگی از سوی کارکنان انتشارات سوره مهر به ایراد سخنرانی پرداخت.

مدیر روابط عمومی سوره مهر گفت: چهارده سال پیش که آقای حمزه زاده شروع به فعالیت کرد، برند، تعداد کتاب ها و سایر شاخصه های شرکت چه بود و امروز چه هست؟ آقای حمزه زاده به ما آموخت که زحماتی که برای رزمندگان دفاع مقدس می‌کشید برایتان عزت و شرف می‌آورد. جا دارد خاطره‌ای نقل کنم از یکی از جلسات که از ایشان پرسیدم چرا وقتی آقای سرهنگی را می بینی انقدر ذوق داری و اشک ذوق می ریزی؟ آقای حمزه زاده جواب داد اگر بخواهم در یک جمله خلاصه کنم دوست دارم خداوند از عمر من بکاهد و به عمر سرهنگی اضافه کند.


وی افزود: دیروز نقد رسانه‌ای از آقای حمزه زاده صورت گرفت و به آقای حمزه زاده گوشزد کرده بود که کار رسانه‌ای را نمی‌شناسد و جایی را نقد کرد که پایه گذار رویکرد نوین و حضور مقبول در جمع رسانه است، رسانه آقای حمزه‌زاده بالغ بر صد رونمایی که خیل عظیمشان در سطح ملی است برگزار کرد. رسانه آقای حمزه زاده 14 سال، اخبار کتاب و رسانه و مهمتر از آن، کلام حضرت آقا که "نهضت کتابخوانی را حفظ کنید" زمین نگذاشت و همچنان پایگاه خبری سوره مهر، به عنوان یک سنگر رسانه‌ای حفظ شده است.


ایمنی اضافه کرد: همه کارکنان سوره چه کسانی که در جمع ما هستند و چه کسانی که امروز در جمع ما نیستند و از این مجموعه رفتند، از آقای حمزه زاده مهربان تشکر می‌کنیم که همیشه در کنار ما بود، تا امروز را خوب تعریف کند و همه بچه‌ها و مدیران را قسم داد که با عزم بیشتر کار را ادامه دهند. 

 
گفتنی است در پایان این مراسم تودیع محمد حمزه‌زاده و معارفه عبدالحمید قره‌داغی به سمت مدیرعامل جدید انتشارت سوره مهر صورت گرفت.


متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.