اخبار اخبار

10:35
24 آذر 1395

گلستان جعفریان با اشاره به انتشار دو کتاب «همه سیزده سالگی‌ام» و «او نگاهش را به ارث گذاشت» عنوان داشت:

تلاش کرده‌ام آثارم برای مخاطب باورپذیر باشد

گلستان جعفریان(نویسنده) درباره باورپذیر بودن آثارش گفت: همواره تلاش کرده‌ام که به کنکاش شخصیت‌ها پرداخته، واقعیت زندگی آنها را نشان دهم تا داستان‌ها و روایت‌هایِ روایانم، برای مخاطب باور پذیر باشد.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، «همه سیزده سالگی‌ام» و «او نگاهش را به ارث گذاشت» دو اثری است که اولی به خاطرات مهدی طحانیان از روزهای اسارات در زندان بعث اختصاص یافته است و دومی نیز «او نگاهش را به ارث گذاشت» به زندگی داستانی حسن آب شناسان پرداخته شده است. این دو کتاب به تازگی توسط سوره مهر منتشر شده است.


جعفریان درباره ویژگی‌های این دو اثر اظهار کرد: من خودم نگاهم به ادبیات پایداری انسانی است. در مورد اشتراکات این دو اثر نیز باید بگویم موردی که شهید  آبشناسان را نگه می‌دارد، با آن شرایطی که در آستانه جنگ بازنشسته شد و در همان دوران به همراه خانوادش قصد خروج از کشور را داشته است تا اینکه غائله کردستان اتفاق می‌افتد و دوباره به ارتش باز می‌گردد، دیدگاه اعتقادی است.


 وی ادامه داد: شهید آب‌شناسان می‌گوید من به عنوان یک ارتشی همواره فعالیت کردم تا برای چنین روزی بتوانم برای وطنم کارآمد باشم و خدمت کنم، وی استدلال وجدانی برای ماندن می‌آورد. در واقع آب‌شناسان دیدگاه مذهبی دارد ولی در طول جنگ این دیدگاه خیلی قوی و اصول‌مند می‌شود. در مورد طحانیان نیز این دیدگاه مذهبی است که بر وی غلبه دارد و چیزی که باعث می‌شود که نه سال در اسارت مقاومت کند به مانند شهید آبشناسان این مذهب و اعتقاد است که کمکش می‌کند تا در برابر مشکلات مقاومت کند.


جعفریان همچنین درباره پرداختن به خاطرات طحانیان افزود: در اثر طحانیان من تلاش کردم ایشان را متقاعد کنم که وقایع و پیچیدگی‌های اسارت را بیان کند و تصویر واقعی از روزهای دربندش در زندان‌های بعث عراق نشان دهد، حتی به نَقل واکنش‌های طبیعی اسرا در آن شرایط دشوار بپردازد تا خاطرات وی برای مخاطب باورپذیر باشد. 


وی ادامه داد: نکته‌ای که در آثارم همواره به آن توجه کرده‌ام این است که به کنکاش شخصیت‌ها بپردازم تا از این راه واقعیت زندگی آنها را نشان دهم، تا اینکه داستان‌ها و روایت‌های راویانم، برای مخاطب باورپذیر باشد. همچنین سعی کرده‌ام اگر شخصیت‌های داستان‌ها و راویانم  سیری را در زندگی طی کرد‌ه‌اند آن سیر را در کتاب آورم. 


این نویسنده همچنین اذعان داشت: در واقع شخصیت‌های من یک شبه حسن آب‌شناسان نشده است، یا اینکه مهدی طحانیان یک دفعه و احساسی به آن زن هندی نمی‌گوید که حرف زدن با زن بی‌حجاب در دین من جایز نیست. در اصل مخاطب من باید این کتاب را تا صفحه 100 بخواند تا متوجه بشود برای چه مهدی طحانیان چنین جمله‌ای را به زبان آورده است؛ این یک جمله احساسی از یک نوجوان نیست، این نوجوان جنگ و بدن‌های پاره پاره را دیده و اینقدر وی اینگونه صحنه‌ها را مشاهده کرده که کاملا پخته شده است، به گفته خود طحانیان وی در گروهانی بوده که در آن صد‌ها نفر کنارش با گلوله‌های فسفری ذغال شدند.


جعفریان درباره باورپذیر بودن زندگی شهید آب شناسان برای نوجوانان گفت: نکته جالبی که در زندگی شهید آب شناسان وجود دارد این است که آدم بسیار با انرژی است مثلا وقتی که تلویزیون نگاه می‌کند یک سطل شن کنارش گذاشته و در حین دیدن تلویزیون مشت می‌زند که پنجه‌هایش قوی بشود، زیرا وی معتقد بود زمانی که دارد تلویزیون می‌بیند فقط نباید تلویزیون ببینم بلکه باید فعالیت‌های دیگری را هم انجام دهد.


وی ادامه داد: این اثر از کودکی شهید آب‌شناسان تا شهادت ایشان اختصاص یافته است. آب شناسان در دوران نوجوانی و جوانی بسیار فردی با اعتماد به نفس بود، وی خیلی دوست داشت که جسمی نیرومند داشته باشد برای همین به اکثر ورزش‌ها روی پیدا می‌کند، وقتی وارد ارتش می‌شود سخت‌ترین دوره‌های آموزشی و رنجری را می‌بیند اما همین آدم به جایی می‌رسد که دوست دارد روحش نیز ارتقا پیدا کند.


جعفریان همچنین افزود: شخصیت شهید آب شناسان بسیار پرتحرک است که این را نیز در کتاب آورده‌ام که فکر می‌کنم برای نوجوان امروزی که بسیار یکجا نشین است می‌تواند جذاب باشد. ایشان با فرزندانش ارتباط صمیمی داشته است من این رابطه صمیمی شهید را با فرزندانش را بسیار پررنگ نشان دادم در واقع خوانش این کتاب هم برای یک نوجوان و هم برای پدر نوجوان می‌تواند سودمند و آموزنده باشد. 


این نویسنده در پایان افزود: شهیدحسن آبشناسان در جایی خطاب به پسرش افشین می‌گوید من برای شما پول و ثروت نگذاشته‌ام یا چیزی که ارزش ریالی و پولی داشته باشد، من برای شما یک نگاه خاصی را به ارث گذاشته‌ام، در اصل باید گفت شهدا برای نسل جوان یک نگاه خاصی را به ارث گذاشتند و این برای خود من بسیار جالب و جذاب همواره بوده است.


متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن