اخبار اخبار

12:10
22 آذر 1395

«فرنگیس» نامزد جایزه ادبی جلال آل احمد

کتاب‌ ‌«فرنگیس» نوشته مهناز فتاحی بر اساس اعلام هیأت داوران نهمین دوره جایزه جلال، به عنوان یکی از نامزدهای دریافت این جایزه در بخش مستندنگاری معرفی شد.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، نهمین جایزه جلال آل‌احمد با رقابت کتاب‌های منتشرشده حوزه ادبیات داستانی شامل رمان و داستان بلند، داستان کوتاه، مستندنگاری و نقد ادبی در سال ۱۳۹۴ تا دو هفته دیگر به ایستگاه پایانی می‌رسد و اختتامیه این رویداد فرهنگی، شنبه ۴ دی‌ماه در تالار وحدت برگزار خواهد شد.


در بخش مستندنگاری کتاب‌های «جمال‌زاده؛ خاطرات، برداشت، اسناد» نوشته ناصرالدین پروین، «پیغام ماهی‌ها» نوشته گلعلی بابایی، «فرنگیس» نوشته مهناز فتاحی، «لذتی که حرفش بود» نوشته پیمان هوشمندزاده و «ر» (درباره شهید رسول حیدری) به قلم مریم برادران به عنوان نامزدهای دریافت جایزه ادبی جلال معرفی شده‌اند.


کتاب «فرنگیس» روایت مقاومت یک بانوی ایرانی در جنگ هشت ساله است. مهناز فتاحی، نویسنده کتاب می‌گوید: خانم حیدرپور یک قهرمان واقعی و بی ادعا است که باید خیلی وقت پیش کتابش نوشته می شد. رهبر انقلاب هم در سفرشان به استان کرمانشاه، بر ثبت خاطرات این بانوی کرمانشاهی «فرنگیس حیدرپور»تاکید کرده بودند.


 وی هدفش از نگارش این کتاب را بیان کردن سختی ها و رنج های زنان درگیر جنگ بیان کرده در این باره تصریح کرد: قطعا کتاب فرنگیس حیدرپور یکی از آثار جذاب و خواندنی دفاع مقدس خواهد بود که ناگفته های فراوان زندگی وی توانسته بر جذابیت کار بیفزاید.


فرنگیس حیدرپور در خصوص حادثه مهم خاطرات خود، معتقد است: همان روز که به دره رفتیم، نزدیکی‌‌های غروب بود که تشنه و گرسنه شدیم؛ من با پدر و برادرم به روستا آمدیم تا غذا بیاوریم. آخر چیزی پیدا نمی‌شد. نزدیک رودخانه دو سربازی آمدند که آب بردارند؛ ما از دست آنها خشمگین بودیم و به آنها حمله کردیم؛ من تبر به دست به سمت آنها حمله‌ور شدم، یکی از آنها را درجا کشتم و نفر دوم را با تمام تجهیزات اسیر کردم.


متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن