اخبار اخبار

15:49
20 آذر 1395

نگاهی به زندگی داستانی شهید محراب در یک اثر

کتاب «دوشنبه‌ای که می‌آید» زندگی‌نامه داستانی شهید محراب آیت‌الله دستغیب از مجموعه مفاخر ملی مذهبی است که همزمان با شهادت این عالم فرهیخته در بیستم آذرماه به علاقه مندان کتاب معرفی می‌شود.

 

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، این کتاب روایتی زیبا و تاثیرگذار از مجاورت یک عضو سازمان کمونیستی با شهید آیت‌الله عبدالحسین دستغیب در زندان ساواک است.  کمونیستی که پیش از این برای موافقت سازمانش با سفر او به آلمان شرقی یا روسیه، اوراقی را در مورد آیت‏‌الله دستغیب جمع آوری و پروژه‏ سازی کرده است.  ساواک از او می‌خواهد که برای رهایی‌اش از زندان، هر چه در مورد این پرونده می‌داند در اختیار آن‌ها قرار بدهد؛ معامله‌ای پرسود به قیمت آزادی. او در همنشینی با این بزرگوار در زندان و در سفری دور و دراز با عالم درون، همه آنچه در آن پرونده‌ها ذکر شده بود، با خود مرور می‌کند.

 

شیوه روایتی که نویسنده را از تعریف قصه‌اش در یک محور خطی باز می‌دارد و قصه را در میان دو محور خود یعنی زندگی آیت‏‌الله دستغیب و قصه ترس‌ها، تردید‌ها و تحولات درونی مرد کمونیست، به حرکت وا می دارد.

 

داستان «دوشنبه‌ای که می‌آید»، به جریان انقلاب اسلامی و آزادی زندانی‌ها کشیده می‌شود. آقاشریف، زندانی کمونیست که در آن روزهای زندان، چیزی جز پشیمانی نسبت به گذشته‌اش در وجود خود نمی‌بیند، پس از آزادی تصمیم می‏گیرد برای دیدار آیت الله به شیراز برود.

در قسمتی از داستان اینگونه آمده است: از هنگامی که شریف در این محله کوچک از شهر شیراز ساکن شده بود، اغلب از خانه‌اش بیرون نمی‌آمد. مگر در موارد جزیی و ضروری که لازم بود گاهی از تنهایی‌اش خارج شود و تا سر کوچه برود، از مغازه خرت و پرت بخرد و دوباره برگردد.

کلید واژه ها:
شهید محراب

متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.