اخبار اخبار

14:17
20 آذر 1395

نامزدهای جایزه شهید غنی پور معرفی شدند

«تی‌لم» به مرحله نهایی جایزه غنی پور راه پیدا کرد

 
 
رمان «تی‌لم» نوشته میثم امیری در کنار چهار رمان برگزیده جشنواره داستان انقلاب، در جایزه شهید غنی‌پور به عنوان نامزد نهایی معرفی شد.
 
به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، شانزدهمین جشنوارۀ «کتاب سال  شهید حبیب غنی پور» در دو «بخش رمان دفاع مقدس» و «رمان انقلاب اسلامی ایران» نامزدهای خود را معرفی کرد.
 
دبیرخانه جشنواره ادبی شهید حبیب غنی‌پور، از تعداد ۸۱ کتاب بررسی شده، ۷۱ اثر مربوط به رمان دفاع مقدس و ۱۰ اثر مربوط به رمان انقلاب اسلامی بود. در مرحلۀ قبل از نیمه نهایی، در مجوع ۱۲ اثر انتخاب شدند که پس از مطالعه و بررسی مجدد، ۸ اثر به مرحلۀ نیمه نهایی راه یافتند.
 
 «تی‌لم» نوشته میثم امیری از انتشارات سوره مهر در بین 4 رمان برگزیده جشنواره داستان انقلاب، در جایزه شهید غنی‌پور نامزد شد. «تی‌لم» پیش‌تر بدلیل مسئولیت امیری در بنیاد شعر و ادبیات داستانی از حضور در جایزه جلال کناره‌گیری کرده است.
 
رمان «تی لِم» درباره زندگی یک جوان دانشجوی عدالت‌خواه در در مقطع زمانی سال 48 است که توسط سوره مهر بعنوان روز دانشجو به علاقه‌مندان کتاب معرفی می‌شود. بیشتر رویدادهای این داستان در سال ۴۸ رخ می‌دهد ، در واقع ۱۶ آذر سال ۴۸ مبدأ اتفاقی در این داستان می‌شود و مابقی آن با برگشت به عقب و شکل‌گیری شخصیت راوی در دانشگاه تهران روایت شده است.
 
نویسنده  به گفته خودش در رمان سعی کرده تصویری درست از اولین تجربه جدی کشور در دفاع از استقلال و ملی کردن صنعت نفت را به نمایش بگذارد. داستان درباره زندگی یک جوان دانشجوی عدالت‌خواه است و از دوره تولد او در سال ۲۹ تا مرگ او را که در همان دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی رخ می‌دهد را در برمی‌گیرد. این کتاب درباره سال‌های رشد و نمو جوانی به نام کیومرث است که در سال 1329 در استان سوادکوه روستای تیلم متولد می‌شود.
 
آغاز کتاب اینگونه آمده است: 16 آذرهای دانشگاه تهران، هر سال، از سال پیش سوزناک‌تر است؛ مانند داغی که سرد نمی‌شود؛ ژرف می‌شود؛ مانند زخم دست قنبر که با گذر زمان، پینه می‌شود؛ مانند گره پیشانی انسان که سال به سال چروک‌تر می‌شود. مانند است به چیزی که می‌ماند. تازه سوزناک‌تر هم می‌ماند؛ مانند آتش. هر کس برای آتش به اندازة انرژی تره خُرد کند، می‌فهمد که آتش از بین نمی‌رود.
 
 «تی‌لم» تولید کارگاه قصه و رمان حوزه هنری است که در قطع رقعی و در شمارگان 2500نسخه توسط سوره مهر منتشر شده است. گفتنی است از «تی لم» به‌عنوان اثر برگزیده در هفتمین دوره جشنواره داستان انقلاب تجلیل بعمل آمد.

کلید واژه ها:
جایزه شهید غنی پور تی لم

متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.