اخبار اخبار

09:04
7 آذر 1395

به مناسبت روز نیروی دریایی منتشر می‌شود

خاطرات یکی از طراحان عملیات دریایی مروارید

«راز مروارید» خاطرات ناخدا دوم سعید کیوان شکوهی یکی از طراحان و فرماندهان نیروی دریایی ارتش در عملیات مهم مروارید، توسط مونس عبدی زاده گردآوری و در انتشارات سوره مهر مراحل آماده سازی را سپری می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، در سپیده دم هفتم آذر 1359 در یک درگیری شدید، قهرمانان نیروی دریایی ارتش به همراه خلبانان شجاع نیروی هوایی ماموریت یافتند تا در عملیاتی بزرگ (مروارید) هدف‌های دریایی عراق را در منطقه عملیاتی خلیج فارس منهدم نمایند.


در این نبرد هفت ناوچه مدرن و اژدرافکن عراقی به قعر دریا فرستاده شد. همچنین چند فروند ناو، تعدادی هواپیما و هلیکوپتر توسط ناوچه پیکان نابود شدند؛ با اجرای موفقیت‏آمیز عملیات مروارید سکوهای نفتی البکر و الامیه برای اولین بار به دست پرسنل نیروی دریایی ایران افتاد.


عبدی‌زاده خاطره‌نگار این اثر، درباره کتاب گفت: این خاطرات به دوران دانشجویی تا زمان بازنشستگی ناخدا دوم سعید کیوان شکوهی اختصاص دارد که عمده خاطرات این کتاب به عملیات مروارید مربوط است.


وی ادامه داد: آقای کیوان شکوهی یکی از فرماندهان و طراحان عملیات مروارید بود که نقش اساسی را در پیشبرد این عملیات داشت. همچنین در این اثر به فرماندهان دیگر نیروی دریایی حاضر در عملیات مروارید خصوصا شهید همتی پرداخته شده است.


این نویسنده افزود: در بیش از بیست ساعت گفت وگو با ایشان سعی کرده‌ام وقایع را بدون کم و کاست در خاطرات بگنجانم، همچنین به خاطر کم بودن خاطرات فرماندهان نیروی دریایی، به نظر می‌رسد این خاطرات برای مخاطبان جذاب باشد.


گفتنی است کتاب «تکاوران نیروی دریایی در خرمشهر» که پیش از این توسط سوره مهر منتشر بود به عنوان نخستین اثری مطرح است که در آن خاطرات تکاوران نیروی دریایی پس از سال روایت شده است. ناخدا هوشنگ صمدی راوی کتاب (تکاوران نیروی دریایی خرمشهر) فرمانده گردان تکاوران در خرمشهر و فرمانده یک گردان 600 نفره بود که طی 34 روز مقاومت جانانه برای نجات خرمشهر فقط 270 نفرشان زنده ماندند و از این رو حماسه‌ بی‌نظیری را رقم زدند.


متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.