اخبار گزارش

09:19
14 مهر 1394

دختر راوی کتاب دختر شینا: مدیون قلم خانم ضرابی زاده هستیم

آیین تجلیل از بهناز ضرابی‌زاده نویسنده کتاب «دختر شینا» در خبرگزاری فارس برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، این مراسم با حضور محمد حمزه زاده، مدیرعامل انتشارات سوره مهر، گلعلی بابایی، نویسنده، سیدنظام الدین موسوی، مدیرعامل خبرگزاری فارس و جمعی از خبرنگاران و علاقه‌مندان به کتاب و فرهنگ ایثار و شهادت برگزار شد.

میثم نیلی مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی ضمن تشکر از برگزارکنندگان این مراسم و همچنین بهناز ضرابی‌زاده به خاطر نوشتن کتاب «دختر شینا» گفت:‌ هر قدر در این زمینه کار کنیم باز هم کم است. به نویسنده و خانواده این شهید عرض می‌کنم که این کتاب برای من فهم جدیدی از زندگی همسران شهدا به وجود آورد و قدم این کتاب به عرصه ادبیات پایداری حتماً خیر بوده و قدم‌خیر در وجود و آثار وجودی‌اش برکات خیری داشته است.

وی در ادامه گفت: این کتاب برای من از دو جهت قابل توجه بود، یکی اینکه دختری که روستایی است و در یکی از روستاهای یکی از شهرهای کوچک استان همدان زندگی می‌کند تا این اندازه فرهنگی است. رابطه عاشقانه میان پدر و دختر که این روزها کمرنگ شده و عامل ناهنجاری‌های جامعه نیز به شمار می‌رود در این کتاب روایت شده که البته این روایت حاکی از وقوع آن در عالم واقع است. پدران ما امروز از این مسئله غافل هستند و این رابطه برای من جالب و شیرین بود و اینکه به خاطر تعبد و تدین خود حاضر نشده دخترش را به کلاس مختلط بفرست و این جزو افتخارات خانواده مسلمان است که دین خود را بر همه چیز ترجیح می‌دهد.
نیلی در ادامه گفت: دومین نکته جالب این کتاب عهدی است که این زن و شوهرش با امام داشته‌اند و آنچه سختی‌ها را سهل و آسان می‌کند یادآوری عهد با امام خمینی است که این بسیار با اهمیت است. شاید این دیالوگ حدود 8 بار در کتاب تکرار شود که «یعنی باید از عهد با امام کوتاه بیاییم» و این حال و هوای رزمندگان دهه 60 است که به نظرم گمشده‌ رزمنده‌های فرهنگی این دوره است. اگر عهد با امام اینقدر مهم باشد خانواده‌ها در مبارزه‌ای که میان کفر و اسلام است همراهی بیشتری خواهند داشت و همراه خوبی برای طاعت خدا و طاعت ولی خدا خواهند بود.
مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی  در بخش دیگری از سخنانش گفت: کتاب «دختر شینا» یک تلخی دارد و آن هم این است که آن کسی که در موردش حرف می‌زنیم بر حسب ظاهر در جمع ما حاضر نیست اما از او 5 یادگار موفق در جامعه باقی مانده است که آنها ثمره آن رنج عاشقانه در زندگی با شهید هستند که موفقیت آنها شیرینی آن رنج است.

او اضافه کرد: به نظر من موفقیت زندگی قدم‌خیر در جلد دوم «دختر شینا» دیده خواهد شد که فرزندان او ثمره این موفقیت هستند و من از خانم ضرابی‌زاده خواهش می‌کنم که جلد دوم این کتاب را بنویسند.

نیلی با اشاره به اینکه خانم محمدی به تنهایی توانسته 5 فرزند را تربیت کند گفت: کاملاً‌ واضح است که شهید در جبهه‌ها بوده و «قدم‌خیر» به تنهایی این 5 فرزند را بزرگ کرده است.
محمد حمزه زاده مدیرعامل انتشارات سوره مهر گفت: در سال 80 یکی از مسئولین فرهنگی، نامه‌ای برای مقام معظم رهبری نوشته بود که محصولات دینی و مذهبی مشتری ندارد و حضرت آقا در یک دیداری که داشتند فرمودند شما شروع کنید این کارها مشتری خودش را پیدا خواهد کرد.
وی افزود: الان ما شاهد بلوغ در زمینه ادبیات دفاع مقدس و تاریخ شفاهی هستیم. رویه به شکلی شد که از حدود سالهای 83 یا 84 ورق برگشت و کتاب‌هایی که عده‌ای می‌گفتند مشتری ندارند و به درد کتابخانه‌ها می‌خورند، جریان نشر کشور را تغییر داد.
حمزه‌زاده ضمن اشاره به فرمایش رهبر انقلاب در سال 88 تأکید کرد: روند نشر به شکلی شد که سال 1388 رهبر انقلاب در دیدار با هنرمندان فرمودند؛ به من می‌گفتند این آثار مشتری ندارد، اما فلان فیلم و یا کتاب دا به چاپ هشتادم می‌رسد؛ هر جا محصولات و محتوا را با مردم مواجه کردیم و به موج مردم زدیم، آن موج محصول را بالا برد و به اعتلا رساند.
مدیرعامل انتشارات سوره مهر تصریح کرد: سال 80 کتاب «کنار رود خین» که حاوی یادداشت‌های روزانه یک مادر، اشرف السادات مساوات (سیستانی) است در فراق فرزند شهید خود روی کاغذ آورده شده، این اثر در آن دوران کتاب مهجور بود. در یک حرکتی که برای کتاب پدید آمد، طی 15 روز بالغ بر 11 هزار نسخه فروخته شد. نهادها و سازمان‌ه ایی که مروج بودند دست به فروش زدند، از این رو کتاب دیده شد و الان نیز با توجه به تلاش‌های مجمع ناشران انقلاب و دفاع مقدس، حدود 50 ناشر در این حوزه فعالیت می‌کنند.
وی تصریح کرد: زمانی حتی عنوان شد موجودی این کتاب کم شده و متقاضی فراوان است، که همه اینها ناشی از هنرمندی ناشر نیست، بلکه هنر خون شهدا و زحمات افرادی همچون آقای سرهنگی است، چرا که او و امثال او در غنا بخشیدن به محتوا تلاش داشتند و باعث شدند این کتاب‌ها دست به دست بگردد و پرفروش شود و امیدوارم کتاب به تیراژهای بالاتر برسد و مورد توجه قرار گیرد.
در ادامه مراسم معصومه ابراهیمی، فرزند شهید ابراهیمی ضمن اشاره به کتاب «دختر شینا» که حاوی خاطرات مادرش است، گفت: خاطرات این کتاب از زبان مادرم بیان شده و نویسنده آن یعنی خانم ضرابی‌زاده با قلم روان، شیوا و دلنشین خود هر آنچه از دل برآمده نوشته و بر کتاب نقش بسته است که بر دل می‌نشیند.
وی افزود: کتاب خاطرات مادرم از دوران کودکی با آشنایی با پدرم آغاز می‌شود، این آشنایی به نامزدی و ازدواج می‌رسد و در مراسم عروسی تا به دنیا آمدن 5 فرزند ادامه می‌یابد و کتاب تألیف می‌شود.
ابراهیمی ادامه داد: حتی داستان تا لحظه شهادت پدرم روایت می‌شود، البته این روایات چندین بار از زبان مادرم روایت شدهف ولی تألیف خانم ضرابی‌زاده به گونه‌ای است که ما اعتراف می‌کنیم هر چند بار کتاب را بخوانیم گویی با هر بار مطالعه مادرم کنار ما نشسته و خاطرات را بازگو می‌کند. ما حتی احساس می‌کنیم مادرم زنده است.
وی در مورد پرسشی پیرامون خاطرات بازگو نشده از مادرش گفت: اگر قرار بود خاطرات پس از شهادت ماردم را بنویسند چندین جلد کتاب تألیف می‌شد. ایشان سختی‌های زیادی کشید، شاید گوشه‌ای از آن سختی ها باعث بیماری و از دنیا رفتنش شده باشد.
وی به خاطره‌ای از بیماری سرخک خود و چهار خواهر و برادرش در زمانی که پدر در جبهه بود اشاره کرد و گفت: مادرم در آن یک هفته برای بازیابی سلامتی ما تلاش‌های بسیار کرد.
وی در ادامه گفت: ما 5 فرزند بدون یاری پدر بزرگ شدیم و مادرم با شجاعت بسیار تربیت‌مان کرد. دعا می‌کنیم جایش بهشت باشد و خود را مدیون قلم‌زدن‌های خانم ضرابی‌زاده می‌دانیم، چرا که هر کس با خوانش کتاب برای مادرم فاتحه می‌خواند.
وی در پایان سخنان خود با تشکر از مرتضی سرهنگی گفت: او پدرانه در راستای معرفی کتاب تلاش کرد.

برای خرید نسخه چاپی کتاب دختر شینا اینجا کلیک کنید.

برای خرید نسخه الکترونیک کتاب دختر شینا اینجا کلیک کنید.

برای خرید نسخه صوتی کتاب دختر شینا اینجا کلیک کنید.


متن گزارش
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن