اخبار اخبار

14:48
10 مرداد 1394

روایت خاطرات «دسته یک» از شب عملیات والفجر 8


 
چاپ هفدهم کتاب «دسته یک» بازروایی خاطرات شب عملیات 24/11/64،جاده فاو- ام القصر تدوین اصغر کاظمی تولید دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری منتشر شد. به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، « دسته یک » روایات مستندی در16 فصل از یک دسته 29 نفری از لحظه تولد تا امروز است  در کتاب می خوانیدکه دسته یک در شب 24 بهمن ماه 1364 در عمق 18 کیلومتری خاک عراق جاده فاو- ام القصر در محاصره ی زرهی دشمن قرار می گیرند و با دشمن درگیر می شوند و در همان لحظات اول تعداد زیادی از افراد آن به شهادت می رسند ، این کتاب حاصل روایات افراد باقی مانده از آن گروه است.  نکته بارز دسته یک کم سن وسال بودن رزمندگان آن است که در کتاب نیز بر آن تاکید شده است.
 
اصغر کاظمی در باره این اثر گفت: روی جلد کتاب کلمه «بازروایی» آمده و این به معنی بررسی دقیق و موشکافانه از خاطرات شب عملیات والفجر 8 است.
 
وی افزود: برای بازگویی این خاطرات، رزمندگان دسته یک گردان حمزه لشکر 27 محمد رسول الله (ص) را انتخاب کردیم. هدف هم این بود که اکنون و پس از گذشت سال‌ها به این بیاندیشیم که نوجوانان بسیجی با چه انگیزه‌ای به اختیار خود و مشتاقانه پا به راه جانبازی ‌نهادند و به کدام سبب پیرمردان زندگی خود را ترک می‌گفتند و تن و دل به دریای خطر می‌زدند؟ از این رو تصمیم گرفته شد که احوال و ماجرای کوچک ترین واحد نظامی رزمنده در یک شب عملیات که مدتی با هم زندگی جمعی داشته و با اعمال و اقوال یکدیگر آشنا بوده‌اند،‌ گردآوری و ارائه شود تا نسل حاضر و آتی بدانند که هزاران رفته و راه یافته به جبهه و جنگ، از کجا آمده‌اند، چه افکاری در سر داشته و چه کرده‌اند.
 
 
وی دلیل انتخاب دسته یک گردان حمزه را برای این بررسی،‌ آشنایی با این دسته از زمان جنگ عنوان کرد و افزود: شب عملیات در چادر این دسته بودم و حتی دو هفته بعد از عملیات در کنار این بچه ها در اردوگاه به سر می‌بردم. بعد از جنگ هم به صورت پراکنده این سوژه در ذهنم بود تا این که کار را شروع کردم و چهار سال به طول انجامید. البته این قابلیت بود که به جای دسته یک، دسته دیگری از گردان و لشکر یا یگان دیگری انتخاب شود، ولی باید موضوع را خوب می‌شناختم تا بتوانم زیر ذره‌بین قرار دهم. اگر من این دسته را از لشکر دیگری انتخاب می‌کردم، کار زمان بیشتری می‌برد. من با امکانات و زمینه ذهنی و آشنایی که با این دسته داشتم، کار این همه سال طول کشید.
 
  برای خرید نسخه چاپی کتاب دسته یک اینجا کلیک کنید.

برای خرید نسخه الکترونیک کتاب دسته یک اینجا کلیک کنید.
 
 
 
 
 
 
 
 


متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

logo-samandehi
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت انتشارات سوره مهر می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
براساس ماده 23 قانون حمایت حقوق مولفان، کلیه آثار ارائه شده در سایت با مجوز از صاحب امتیاز اثر می باشد.
بستن