اخبار اخبار

09:21
12 خرداد 1394

گفت‌وگو با نویسنده کتاب «فرنگیس»

فرنگیس نماد زنان کرد کشور است

مهناز فتاحی با اشاره به انتشار کتاب خاطرات فرنگیس حیدرپور بانوی مبارز کشورمان اظهار داشت: فرنگیس خاطرات زنی است که با رشادت، شجاعت و مقاومت خود توانست در مقابل دشمن ایستادگی کند و هیچگاه از هدفش دست برنداشت.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، فتاحی با اشاره به تندیسی که از این بانو در کرمانشاه نصب است، افزود: هر گاه این تندیس را می‌دیدم، دوست داشتم با خصوصیات این زن مبارز بیشتر آشنا شوم و بالاخره با تلاش فراوان توانستم وی را در روستای گورسفید از نزدیک ملاقات کنم.
این نویسنده انگیزه اصلی خودش در ثبت خاطرات این بانو را سفر مقام معظم رهبری به گیلانغرب عنوان کرد و گفت: انگیزه اصلیم برای نوشتن این کتاب از سفر مقام معظم رهبری به گیلانغرب شروع شد، در این سفر مقام معظم رهبری فرمودند و تاکید داشتند باید خاطرات این بانو ثبت شود، از اینرو، فرمایش مقام معظم رهبری باعث دلگرمی من شد و تصمیم قاطع گرفتم، هرطور شده با تمام مشقات و سختی‌هایی این کار را به سرانجام برسانم.
فتاحی در ادامه این مطلب اظهار کرد: ابهت، جذبه و غیرتی که در وجود این زن بود نیز از دیگر دلایلی شد، تا برای نگارش این کتاب گام بردارم، اگرچه وی در یک روستا زندگی می‌کرد که برای رسیدن به آنجا باید حدود 4 ساعت زمان صرف می‌کردم و همین موضوع مشکلات زیادی را برای من در برداشت، ولی به لطف خدا و با حمایت دفتر ادبیات مقاومت حوزه هنری و آقای سرهنگی کار را شروع کردم و با تمام سختی‌ها آن را پیش بردم.
این نویسنده افزود: فرنگیس به عنوان یک زن کرد و نماینده زنان کرد منطقه است، شاهد هشت سال مقاومت بوده و در درگیری‌ها حضور داشته و کارهای شاخصی انجام داده است، ولی همچنان مهجور و گمنام مانده است. همین موضوعات سبب شد تا با نگارش خاطرات این زن در قالب کتاب، دینی را به وی ادا کرده باشم.
فتاحی ادامه داد : این کتاب تمامی خاطرات کودکی تا بزرگسالی فرنگیس حیدرپور را تا سال 90 در بر گرفته است. در این کتاب رنج‌ها مظلومیت‌ها و شجاعت‌های مردم گیلانغرب را بیشتر می‌بینم و اینکه چطور این مردم توانستند با تمام مشکلات مقاومت داشته باشند و از کشورشان دفاع کنند. به طور کلی می‌توانم بگویم ناگفته‌های در این کتاب وجود دارد که در هیچ کتاب دیگری گفته نشده است. این کتاب یک نمای روشن از فرهنگ و پیشینه منطقه به خواننده ارائه می‌دهد.
نویسنده کتاب «فرنگیس» درباره تاثیر این کتاب در نسل جدید گفت: این کتاب می‌تواند با مخاطب نو و نسل‌های جدید ارتباط برقرار کند. زیرا در این کتاب خاطرات دوران کودکی فرنگیس بسیار ساده و صمیمی بیان شده و این صمیمیت در مقدمه کتاب مشهود است. من در نگارش این کتاب سعی داشتم با نثری بنویسم که برای مخاطب و نسل جدید جذابیت داشته باشد.
فتاحی خاطر نشان کرد: نگارش کتاب فرنگیس برای من فقط یک نگارش خاطره صفر نبود، این کتاب برای من یک کار پژوهشی بود. زیرا من سعی کردم با تمام کسانی که فرنگیس به آنها اشاره و درباره آنها صحبت کرده بود هم مصاحبه انجام دهم. و از نزدیک با آنها در ارتباط باشم و تمام ماجرا را از نگاه دیگران هم ببینم. بنظرم این مسئله، کتاب را شاخص می‌سازد. در این کتاب یک کار تحقیقاتی و میدانی بزرگ انجام دادم به گونه‌ای که اگر با فرنگیس یک ساعت مصاحبه داشتم سه ساعت با مردم محلی صحبت کردم، و تمام تلاشم را برای معرفی فرهنگ منطقه و مردم آنجا بکار بردم.
گفتنی است کتاب «فرنگیس» با قیمت 15 هزار تومان عرضه شده است.

برای خرید نسخه چاپی کتاب فرنگیس اینجا کلیک کنید

برای خرید نسخه الکترونیک کتاب فرنگیس اینجا کلیک کنید

برای خرید نسخه گویا کتاب فرنگیس اینجا کلیک کنید..


متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن