اخبار گزارش

08:45
12 اسفند 1393

برگزیدگان چهاردهمین دوره جایزه شهید غنی پور انتخاب شدند

«گرگ‌سالی»‌ کتاب سال ویژه/آبنبات هل دار کتاب سال

کتاب «گرگ‌سالی»‌ نوشته مرحوم امیرحسین فردی به عنوان کتاب سال ویژه و«آبنبات هل دار» نوشته مهرداد صدقی به عنوان کتاب سال چهاردهمین دوره جایزه شهید غنی پور انتخاب شدند.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، مراسم اختتامیه چهاردهمین دوره جایزه شهید حبیب‌ غنی‌پور در حالی در مسجد جوادالائمه(ع)  برگزار شد که «گرگسالی» آخرین رمان زنده یاد امیرحسین فردی بنیانگذار جایزه شهید حبیب غنی پور به عنوان کتاب سال ویژه و کتاب «آبنبات هل دار» نوشته مهرداد صدقی به عنوان کتاب سال در بخش رمان با موضوع انقلاب و دفاع مقدس انتخاب شدند. در بخش نوجوان این دوره از جشنواره هم کتاب «بچه های کارون» نوشته احمد دهقان به عنوان اثر تقدیری معرفی شد.
محمد ناصری، دبیر این دوره جشنواره در ابتدای مراسم گفت: انتخاب بهترین کتاب از طرف مسجد جوادالائمه(ع) شیوه خاص خود را دارد؛ چون ما براساس مراکزی مانند خانه کتاب‌، کتاب برتر را تعیین نمی‌کنیم، بلکه به دلیل رویکرد مردمی بودن جایزه، آنچه را که مورد تأیید مردم است، به عنوان کتاب برتر معرفی خواهیم کرد.
وی با اشاره تعداد آثار بررسی شده در این دوره جشنواره، ادامه داد: در این جشنواره آنچه که به نویسندگان برتر اهداء‌ می‌شود، جنبه مادی ندارد و بیش از هر چیزی جایزه‌ای مردمی و معنوی برای نویسنده محسوب می‌شود.
ناصری با بیان اینکه تمام تلاش ما بر این است که بتوانیم نویسندگان را بیش از پیش حمایت کنیم، گفت: هیئت داوران و مسئولان برگزاری جشنواره امیدوار هستند که بتوانند نویسندگان را بعد از جشنواره و در بازار نیز همراهی کنند. به نظر می‌رسد که این امر با معرفی هرچه بیشتر آثار از طریق ناشران انجام خواهد شد.
دبیر جشنواره افزود: با توجه به اینکه بسیاری از نویسندگان و فرهیختگانی که امسال در جشنواره حضور داشتند، از اعضای کتابخانه مسجد جوادالائمه(ع) بوده‌اند. این خود نمایانگر آن است که این مسجد اندیشمندان زیادی را در طول سال‌های متمادی پرورش داده است.
به گفته ناصری، این جشنواره فاقد وجه مادی است و فقط نشان حبیب، تندیس و لوح افتخار به برگزیدگان اهدا می‌شود. در این جایزه معرفی آثار فاخر ادبیات داستانی از اهداف ما است، اما نقطه ضعفی وجود دارد و آن هم این است که آثار برگزیده معرفی و تهیه نمی‌شوند. ما در این جایزه از نگاه مسجد به آثار می‌نگریم و ممکن است آثاری باشند که از لحاظ فنی و تکنیکی آثار ارزشمندی باشند ولی از دیدگاه شورای نویسندگان مسجد جواد‌الائمه اعتبار نداشته باشد.
عضو شورای نویسندگان مسجد جوادالائمه(ع) با بیان اینکه امسال تعداد 882 اثر در چهار بخش کودک، نوجوان، رمان با موضوعات انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و آزاد بررسی شد، به پیشینه جلسات داستان‌نویسی در مسجد جواد الائمه(ع) اشاره کرد و گفت: چراغ محافل داستان‌خوانی این مسجد از سال 58 تاکنون روشن بوده است. خوشحالیم که به نام ادبیات فاخر ایران در این مسجد گرد هم می‌آییم تا اثر برگزیده شورای نویسندگان این مسجد را به جامعه معرفی کنیم.
مصطفی رحماندوست، نویسنده ادبیات کودک و نوجوان گفت: در حال حاضر معتبرترین جشنواره‌ای که برای نویسندگان در ایران وجود دارد، جشنواره جلال و جایزه کتاب سال است، اما متأسفانه هیچگاه بر روی جلد کتابی ما شاهد این نبوده‌ایم که این نشان افتخار دیده شود و این به خودی خود می‌تواند ناشی از نادیده گرفتن ارزش هنری و فرهنگی آن کتاب باشد.
وی ادامه داد: آنچه که از نظر من می‌تواند به فرهنگ کتابخوانی و گسترش آن کمک کند، به غیر از فضای مجازی، کتاب‌های گویاست که باید در جهت گسترش فرهنگ استفاده از آن تبلیغات وسیع شود و تلاش بیشتری برای این امر از طریق مسئولین و جامعه فرهنگی بشود.
سیدعباس صالحی، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیز در پایان این مراسم گفت: جایزه شهید غنی‌پور از جهات متعددی قابل تأمل و ارزشمند است؛ نخست آنکه این جایزه پایگاهی مردمی دارد. دیگر اینکه پایه‌گذار آن زنده‌یاد فردی بوده است؛ نویسنده‌ای که بسیاری از نویسندگان وامدار او هستند. این جایزه با نفس او شکل گرفته و با نفس او نیز به بالندگی خود ادامه خواهد داد. همچنین این جایزه از این منظر که در مسجد جوادالائمه(ع) شکل گرفته است، دارای ارزش است. مسجد جوادالائمه(ع) یکی از بزرگترین پایگاه‌های فرهنگی کشور است، چون این مسجد نماد مقاومت و انقلاب فرهنگی برای تمام اقشار جامعه بوده است.
وی ادامه داد: بیشترین ارزشی که این جایزه دارد، مردمی بودن آن است و همین که حرکت فرهنگی در این مسجد وابسته به هیچ ارگان و حکومتی نیست، به خودی خود ارزش هنر و فرهنگ گسترش یافته در آن را افزایش می‌دهد.
صالحی ادامه داد: از دیگر عوامل مهمی که توانسته جشنواره را با ارزش‌تر کند، نام شهید غنی‌پور است؛ شهیدی هنرمند که در راه اهداف انقلاب از هیچ تلاشی فروگذار نکرده است.


متن گزارش
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن