اخبار اخبار

16:16
21 بهمن 1393

نشست «خاطره نگاری انقلاب با نگاهی به آثار محسن کاظمی»

تعصب به راستی آزمایی ویژگی محسن کاظمی است

حجت الاسلام والمسلمین سعید فخرزاده در نشست «خاطره نگاری انقلاب با نگاهی به آثار محسن کاظمی» اظهار داشت: ویژگی مهم محسن کاظمی تعصب او به راستی آزمایی است. ممکن است برای یک خاطره به سراغ 100 نفر راوی برود تا صحت و صداقت آن خاطره و رویداد را مشخص کند.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، نشست «خاطره نگاری انقلاب با نگاهی به آثار محسن کاظمی» با حضور حجت الاسلام والمسلمین سعید فخرزاده، مدیر تاریخ شفاهی دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری، سعید علامیان، پژوهشگر و تاریخ نگار و محسن کاظمی در سرای اهل قلم برگزار شد.
در این برنامه که اجرای آن به عهده علی الله سلیمی، نویسنده بود، حجت الاسلام فخرزاده در سخنانی درباره ویژگی‌های محسن کاظمی گفت: سال‌هاست کاظمی را می‌شناسم. یکی از ویژگی‌های کاظمی کوشش و تلاش پیگیری است که برای انجام دادن یک کار انجام می‌دهد. کاظمی وقتی کاری را قبول کرد با تمام سعی و کوشش و توانش روی آن کار می‌کند و هیچ‌گاه کم نمی‌گذارد.
وی افزود: دومین ویژگی کاظمی دامنه آگاهی و مطالعات اوست. به جرات می‌توانم بگویم وی یکی از مطلع‌ترین و آگاه‌ترین افراد در حوزه تاریخ نگاری انقلاب است. برای تدوین یک کتاب منبعی نیست که او رصد نکند.

مدیر واحد تاریخ شفاهی دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری درباره ویژگی سوم محسن کاظمی گفت: سومین ویژگی تعهد کاظمی در قبال کاری است که انجام می‌دهد. هر کس که کاری را به او واگذار می‌کند خیالش راحت و مطمئن است که او کار را به شایستگی به پایان خواهد برد.
حجت الاسلام فخرزاده ادامه داد: ویژگی بعدی کاظمی گزیده کاری است. محال است او همزمان دو کار انجام دهد. الان معضلی که بین پژوهشگران وجود دارد این است که پژوهشگر همزمان چند کار مختلف را می‌خواهد انجام بدهد که نتیجه کاری ناقص و بدون تدوین و تحقیق خواهد بود و بدقولی پژوهشگر هم به این مشکلات اضافه می‌شود. همچنین کاظمی با کار ضربتی و یک دفعه‌ای موافق نیست و برای انجام یک کار تمام جوانب آن را می‌سنجد و بعد قبول می‌کند.

وی وسواس را ویژگی بعدی کاظمی دانست و افزود: او یک کار را بارها و بارها بازخوانی می‌کند و به ا ین هم قانع نیست و با افراد مختلف هم که با موضوع آگاهی دارند مشورت می‌کند. ویژگی بعدی کاظمی این است که وی به موضوعات مهم می‌پردازد و هر موضوعی را قبول نمی‌کند.کاری را انجام می‌دهد که جریان ساز باشد و حتما با انجام این کار گرهی گشوده شود.

حجت الاسلام فخرزاده افزود: ویژگی بعدی او تعصب او به راستی آزمایی است. ممکن است برای یک خاطره به سراغ 100 نفر راوی بروند تا صحت و صداقت آن خاطره و رویداد را مشخص کند و همین است که مقام معظم رهبری وقتی کتاب خاطرات عزت شاهی را خوانده بودند فرموده بودند از این کتاب بوی صداقت می‌آید و از راستی و صداقت کتاب راضی بودند.

در ادامه این جلسه سعید علامیان گفت: خاطره نگاری انقلاب اسلامی ژانر جوانی است و تازه شکل گرفته و هنوز به رشد خود ادامه می‌دهد، چون ما سراغ نداریم که قبل از 35 سال پیش جز خاطرات رجل سیاسی خاطرات مردم عادی نوشته شود که بعد از انقلاب این اتفاق درباره خاطرات شخصیت‌های انقلاب و جنگ افتاد و الان شاهد این گونه خاطرات هستیم.

وی گفت: نقش محسن کاظمی به عنوان یکی از پیشکسوتان عرصه تاریخ شفاهی و خاطره نگاری روشن است. چرا که برای اولین بار او بود که به خاطرات عمق بخشید و کوشید با تحقیق و پژوهش به خاطرات عمق ببخشد. خیلی‌ها وقتی کتاب خاطرات عزت شاهی را خوانده بودند می‌گفتند فقط پانوشت‌های این کتاب دو کتاب مجزاست.

 محسن کاظمی با انتقاد به رویکردش در حوزه مالی و حقوقی آثارش گفت: نخستین انتقادی که به کار من وارد است به سلوک و شیوه کاری من برمی‌گردد که این شیوه مهم ندانستن دستمزد خاطره‌نگاری‌هایی است که تا کنون تدوین کرده‌ام که سبب شده راه را بر سایر نویسندگان ببندم و آنها نیز نتواند به دنبال دریافت حق و حقوقشان بروند. با همه این مشکلات بی‌انصافی است که اینجا از فضای بازی که در دفتر انقلاب اسلامی حوزه هنری برای انجام پژوهش‌ها ایجاد شده یاد نکنم. اگرچه در حوزه هنری شاید ما نویسندگان و پژوهشگران از لحاظ مالی اقناع نشویم اما از لحاظ روحی و ذهنی اقناع می‌شویم.
 
وی افزود: با همه این مشکلات تعلق خاطرم به انقلاب سبب شد که به حوزه انقلاب بیایم و به دنبال پاسخی برای پرسش‌هایم درباره چیستی و ماهیت آنقلاب در این حوزه بمانم. در حالی که نویسندگان دیگر به دلیل تنگناها و پیچیدگی‌هایی که در این حوزه وجود دارد ترجیح می‌دهند در عرصه‌های دیگر از جمله در حوزه دفاع مقدس قلم بزنند. سعی کردم که پرسش‌هایی که در زمینه انقلاب دارم را با انجام خاطره‌نگاری با عده‌ای به اشتراک بگذارم.
 
نویسنده خاطرات عزت‌شاهی درباره لایه‌های نامکشوف انقلاب بیان کرد: به نظرم پژوهش در حوزه خاطره‌نگاری انقلاب هنوز کامل نیست و باید کارهای جدی در این حوزه همچنان دنبال شود. با وجود کارهایی که در مراکز و مؤسسه‌های متعدد انجام شده اما همچنان لایه‌های نامکشوف انقلاب هنوز باقی است و هنوز به سازمان‌ها، گروه‌ها و دسته‌های مختلف در انقلاب اسلامی نپرداخته‌ایم و اگر اشاره‌ای به دسته‌ها و سازمان‌های مختلف شده در ذیل خاطرات مبارزان مسلمان آمده است اما این حرفم به این منظور نیست که کاری در این زمینه انجام نشده است، اما اگر کارهای عمیقی صورت گرفته از سوی مراکز تاریخ‌نگاری خارج از کشور از جمله تاریخ‌شفاهی هاروارد، دانشگاه کلمبیا و ... صورت گرفته است که این آثار حتی برای ما که در داخل ایران هستیم، قابل تامل است.
 
کاظمی با اشاره به رسالت انقلاب اسلامی اظهار کرد: فکر می‌کنم که انقلاب ما ادامه همان حرکت و نهضتی است که 1400 سال پیش آغاز شده و ما هم در انقلاب اسلامی با برخورداری از یک چنین بطن بزرگی می‌توانیم  اجازه دهیم دیگران هم از خاطرات انقلاب حرف بزنند و اگرهم جایی حرفشان خوشایند ما نیست، با نظرمان، فکرمان، توضیحات و اسنادمان واکنش مان را نشان دهیم.
 
وی درباره فراز و نشیب مسیر خاطره‌نگاری عنوان کرد: به نظرم در جریان خاطره‌نگاری انقلاب بعضی فقط به دنبال افراد سیاسی و چهره‌های مشهور هستند. در حالی که من به دنبال افرادی هستم که نقشی در انقلاب داشتند، اما گمنام هستند. در حالی که تاریخ شفاهی دموکرات‌ترین عرصه تاریخ‌نگاری است، اما در آثار منتشر شده در حوزه تاریخ انقلاب تنها شاهد خاطره‌نگاری نمایندگان، وزراء و ... هستیم. با این وجود به گفته امام(ره) انقلاب را توده‌ها به پیروزی رساندند و آنها را پابرهنه‌ها خطاب می‌کنند و می‌فرمایند انقلاب متعلق به این پابرهنه‌هاست. اگر جریان خاطره‌نگاری انقلاب به سمت نوشتن خاطرات توده‌ها برود، شاید بسیار جذاب‌تر شود. زیرا آثاری با طیف وسیعی از نظرها به نگارش درمی‌آید که نگاه‌های مختلفی در تدوین آن دخالت کرده‌اند.

کلید واژه ها:
خبر نشست گزارش کاظمی

متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن