اخبار اخبار

09:35
24 دی 1393

مراسم رونمایی از کتاب «شیار 143» / (3)

توران ولی‎مراد: چرا «شیار 143» به دل مردم نشسته است؟

توران ولی‌مراد در مراسم رونمایی «شیار 143» بیان کرد: شیار از بستر زندگی ایستادن یک مادر و انتظار کشیدن او حرف‌ها دارد.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، در ادامه این مراسم توران ولی‌مراد مدیر شورای همکاری‌های زنان در سخنانی ابراز داشت:‌ از مقاومت‌ها و ایستادگی نرگس آبیار تشکر می‌کنم. سابقه دوستی ادبیاتی ما بیش از 10 سال است و باید بگویم ادبیات او را بالا آورد.


وی ادامه داد: سال گذشته در چنین روزهایی بود که خانم آبیار پیامکی به من داد؛ حاوی اینکه اجازه نمی‌دهند، فیلم «شیار 143» بالا بیاید. اما بعد در جریان جشنواره انتقادهایی شد که باعث شد حرکت‌هایی صورت گیرد.


ولی‌مراد با انتقاد از اینکه باید ترکیب هیأت داوران فیلم فجر به نحوی باشد که اینگونه با آثار برخورد نشود، گفت:‌ همان زمان به دبیر جشنواره فیلم فجر نامه نوشتم. نامه را رسانه‎ای هم کردم. از او پرسیدم در این بیشتر از سه دهه در بخش ادبیات، سینما و هنر زنان هنرمندی داریم، اما چرا انحصارطلبی مردانه است؟


 وی ادامه داد: جدای اینکه از زاویه نگاه زن آثاری تولید می‌شود، از آن زاویه هم باید دیده شود. البته این اشکال امسال هم مشهود است. ما زنان توانمند زیادی داریم، اما چرا همه چیز مردانه بسته می‌شود و راه زنان بسته است؟


وی افزود: چرا «شیار 143» به دل مردم نشسته است؟ در جامعه ما زن و مادر جایگاه ویژه دارند. آنها پرتلاش و ایثارگر هستند و نسل آینده را رشد می‌دهند. جامعه هم این جایگاه را می‌بیند. به ویژه اینکه این مادر، مادری است که منتظر است. شیار از بستر زندگی ایستادن یک مادر و انتظار کشیدن او حرف‌ها دارد.


ولی‌مراد با بیان اینکه در طول فیلم رشد مادر را در عین کشیدن انتظار مشاهده می‌کنیم، گفت: حتی اگر دیالوگ‎ها را از فیلم حذف کنیم فیلم جهانی است و مخاطب حرف فیلم را دریافت می‌کند.

این محقق با بیان اینکه امیدوارم از این پس شاهد بالندگی زنان باشیم، گفت: «شیار 143» از زاویه نگاه یک زن به یک مادر می‌نگرد و زوایای احساسی آن را بیان می‌کند و من در اینجا استقامت و هنرمندی نرگس آبیار را می‌ستایم اما به آقایانی که در مسند می‌نشینند از رئیس‌جمهور تا وزرا و دبیر فیلم فجر می‌گویم راه را بر خانم‌ها بسته‌اید. خانم‌ها به پست‌ها، سمت‌ها و امکانات دسترسی ندارند. در هنر و ادبیات هم همین‌گونه است.


وی در پایان گفت: به آقای رضاداد وزیر ارشاد و حجت‌الاسلام روحانی پیام می‌دهم که راه را باز کنید. 35 سال اینگونه بوده دیگر کافی است. راه را باز کنید تا ببنید چطور خانم‌ها می‌درخشند.


متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن