اخبار اخبار

10:28
1 دی 1393

«رضای نامه» اثر پژوهشی از زندگی امام رضا(ع)

 
کتاب «رضای‌نامه» (خوانشی از شبیه‌نامه‌های رضوی) اثر پژوهشی است از رضا کوچک‌زاده که وی در این اثر در شبیه‌نامه‌های مربوط به زندگی و شهادت امام ‌رضا (ع) را در چهار بخش گردآوری کرده است.


 
به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، رضا کوچک‌زاده درباره این کتاب گفت: این کتاب، نتیجه‌ جست‌وجویی‌‌ست متمرکز بر شبیه‌نامه‌های شهادت، زندگی و کرامات امام‌رضا (درودش باد). شبیه‌نامه‌ها از سندهای مهم شناخت فرهنگ و هویت نمایش ایرانی هستند. در این مجموعه، دو متن متفاوت از تعزیه‌نامه‌های شهادت امام‌رضا و سه متن از حضور ایشان در زندگی و جامعه‌ی زمان نگارش شبیه‌نویسان، پس از تصحیح و ویرایش آمده است؛ در حالی که بخش‌هایی نیز از شبیه‌نامه‌های دیگری را در بر دارد که گریزی دارند به حضور ایشان.


 
وی با بیان این مطلب که برخی شبیه‌نامه‌های این مجموعه برای نخستین‌بار است که شناسایی و منتشر می‌شوند، گفت؛ مهم‌ترین بخش این کتاب برای من ‌جدا از پرداخت متمرکز و موضوعی به شبیه‌نامه‌ها‌، خوانش بینامتنی شبیه‌نامه‌های همانند است که درک تازه‌ای از هنر و نوآوری شبیه‌نویسان را پیش رویم نهاد».


 
این پژوهش‌گر تصریح کرد:کتاب رضای‌نامه پس از پیش‌گفتار با مقاله‌ی جای‌گاه شبیه‌نامه‌ها در تئاتر ایران آغاز شده و پس از بخش‌های شبیه تاریخی (شهادت‌خوانی)، شبیه کنونی (مناسب‌خوانی) و شبیه پیوسته (مصیبت‌خوانی) با دو پیوندان به پایان می‌رسد؛ امام‌رضا در مجموعه‌های مدون شبیه‌خوانی و تصویر نسخه‌هایی کهن از شبیه‌نامه‌ها.


 
رضا کوچک‌زاده کارگردان، نویسنده و پژوهش‌گر هنرهای نمایشی‌ست. از کتاب‌های او می‌توان به تئاتر و جامعه و فهرست توصیفی شبیه‌نامه‌های دوره‌ی قاجار (شبیه‌نامه‌های گنجینه‌ی خطی کتاب‌خانه‌ی مجلس) اشاره کرد.

برای خرید نسخه چاپی کتاب اینجا کلیک کنید.

برای خرید نسخه الکترونیک کتاب اینجا کلیک کنید.


متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن