اخبار اخبار

13:37
18 تیر 1393

معرفی تازه‌های سوره مهر به مناسبت روز ادبیات کودک و نوجوان

دارو دسته دار علی و مورچه‌های پاپتی با فسقل قصه‌های موتور آمده‌اند

انتشارات سوره مهر چندی است تمهیدات ویژه‌ای را برای انتشار کتاب‌های کودک ونوجوان در نظر گرفته است، بیش از صد عنوان کتاب در این حوزه در دست آماده سازی است، که امید می‌رود با این روند سوره مهر به زودی به یکی از قطب‌های بزرگ کتاب کودک و نوجوان مطرح شود. چندی است که آثاری از این پروژه بزرگ توسط سوره مهر منتشر شده است؛ در این گزارش به مناسبت روز ادبیات کودک و نوجوان به معرفی برخی از این کتاب‌ها خواهیم پرداخت.
 
 

مورچه‌های پاپتی به دنبال  گربة مهندس

مجموعه کتاب از کمال شفیعی با نام‌های «گربه یک مهندس است» توسط سوره مهر منتشر شد، همچنین مجموعه شعر «مورچه‌های پاپتی» نیز توسط سوره مهر از کمال شفیعی به انتشار رسیده است. شفیعی شاعر این مجموعه‌ها دربارة مضمون کتاب‌هایش گفت: «این دو مجموعه با زاویة دید جدید برای کودکان ردة سنی (ج ـ د) روایت می‌شود و به فضای پیرامون آنان می‌پردازد.»
شاعر کتاب «مورچه‌های پاپتی» در ادامه گفت: «سوژه‌ها و موضوعاتی که در کتاب ’گربه یک مهندس است‘ و ’مورچه‌های پاپتی‘ استفاده کرده‌ام، کمتر در دیگر آثار ادبی دیده شده است. این موضوعات و مضمون‌ها کودکان را به تفکر و جنب‌و‌جوش وا‌می‌دارد. در واقع، تلاش من این بوده که کودکان با نگاهی خلاقانه جهان و هستی پیرامون خود را کشف کنند و به آن بیندیشند.»
شفیعی دربارة تصویرگری کتاب‌های خود گفت: «هریک از این دو مجموعه شامل 15 شعر است که تصویرگری آن‌ها را ملیکا سعیدا و ایلگار رحیمی انجام داده‌اند.»
شفیعی در پایان گفت: «همچنین یک مجموعة سپید برای ردة سنی بزرگسالان نوشته‌ام که مضامین اجتماعی در آن با زاویة دید جدید بررسی شده است.»شعر خوانی بچه‌ها با غنچه خوب  و مورچه زحمتکش

 دو مجموعه شعر با عنوان «حال غنچه خوب است» و «مورچه زحمتکش است» ویژه گروه سنی ب و ج توسط سوره مهر منتشر شده است. بکتاش درباره این دو اثر گفت: در این دو مجموعه که به همت دفتر ادبیات کودک و نوجوان حوزه هنری منتشر می‌شوند، به مفاهیم ساده‌ای مانند خدا، نگاه، ابر، دریا، مورچه و… با نگاهی نو و خلاقانه پرداخته شده است.

بکتاش گفت: مجموعه «حال غنچه خوب است» 13 و مجموعه «مورچه زحمتکش است» 14 سروده برای کودکان است. این شاعر افزود: در این مجموعه‌ها هر اثر به صورت مستقل، به موضوعات متفاوتی می‌پردازد، اما ویژگی مشترک همه آنها خلاقیت و نگاه خلاقانه به مفاهیم ساده و دم‌دستی است. وی با بیان این که خلق آثار بدیع و نوآورانه نیازمند کشف پدیده‌های پیچیده نیست، افزود: تجربه 20 سال فعالیت در کانون پرورش فکری کودک و نوجوان به من ثابت کرده که گروه سنی ب و ج بیشترین تاثیر را از شعر دریافت می‌کنند. بنابراین این گروه سنی را مخاطب آثار خود قرار دادم.

بکتاش با اشاره به تلاش دفتر ادبیات کودک و نوجوان حوزه هنری برای انتشار آثار تاثیرگذار در حوزه کودک و نوجوان گفت: طی این پروژه‌ها، شاعران و نویسندگان در آثار خود با نگاهی نو و بدیع به مضامینی مانند آدم‌ها، کتاب‌ها، شناسنامه‌ها و دیگر موارد می‌پردازند و راه را برای پرورش غیرمستقیم خلاقیت در کودکان و نوجوانان هموار می‌سازند. این شاعر در پایان خاطرنشان کرد: بی‌تردید با اجرای این پروژه بخشی از ضعف‌های بازار کتاب در حوزه کودک و نوجوان برطرف خواهد شد.ادامه انتشار دارودسته دار علی با «تویوتای خرگوشی»  

«تویوتای خرگوشی» عنوان داستان جدید اکبر صحرایی از مجموعه دار و دسته دارعلی برای گروه سنی کودک و نوجوان است که به تازگی توسط سوره مهر روانه بازار کتاب شده است. اکبر صحرایی در این باره گفت: با توجه با استقبالی که از این مجموعه از بدو چاپ آن در نمایشگاه بین‌المللی کتاب در سال گذشته شد و با توجه به مطالعاتی که خصوصا در باب طنز دفاع مقدس انجام دادم احساس کردم که می‌توان دوام و قوامی به این سه مجموعه داد لذا مجموعه «تویوتای خرگوشی» را در ادامه سه مجلد دار و دسته دارعلی است به رشته تحریر درآوردم. صحرایی درباره مضمون داستان «تویوتای خرگوشی» اظهار داشت: راوی نیز در این مجموعه بیست داستانی، همان شخصیت دارعلی و اول شخص است که داستان بر محوریت دو شخصیت جدید به نام‌های داود و منصور قرار دارد.

این نویسنده همچنین درباره تغییرات احتمالی در مجلد چهارم دار و دسته دار علی«تویوتای خرگوشی» خاطرنشان کرد: سعی کرده‌ام خود روایت تغییر نکرده فقط در برخی موارد که به گفته کارشناسان مقدار کمی لهجه‌های بومی در سه اثر قبلی وجود داشت پالایشی در برخی واژه‌ها داشته باشم تا خواننده احتیاجی به پانویس نداشته باشد.

صحرایی همچنین به عنوان مجموعه «تویوتای خرگوشی» اشاره کرده، افزود: اگر به سه عنوان مجموعه «آمبولانس شتری»، «برانکارد دربستی» و «گردان بلدرچین» نگاه کنید یک قرابتی را می‌توان از لحاظ عنوان با هم پیدا کرد، که بالتبع عنوان «تویوتای خرگوشی» نیز از همین قاعده پیروی می‌کند. در اصل تویوتاهای خاکی که در جنگ استفاده می‌شد در زبان محاوره رزمندگان به تویوتای خرگوشی ملقب بود که من هم از این عنوان در نامگذاری کتاب استفاده کرده‌ام. «تویوتای خرگوشی» تولید دفتر طنز حوزه هنری است که به تازگی توسط سوره مهر منتشر شده است.هفت داستان کوتاه برای کودکان از فریبا کلهر

 

فریبا کلهر داستان نویس موفقی که هم آثارش در حوزه کودک و نوجوان مورد استقبال است و هم در حوزه کودک و نوجوان، به تازگی هفت داستان کوتاه از وی برای کودکان با عنوان «فسقل قصه‌های موتوری» منتشر شده است. کلهر درباره کتاب جدید خود با عنوان «فسقل قصه‌های موتوری» گفت: این کتاب مشتمل بر ۷ داستان کوتاه است و هدف این داستان‌ها بیشتر آموزش کودکان است.

وی در ادامه افزود: این داستان‌ها بسیار کوتاه هستند و تلاش کرده‌ام در این داستان‌ها کودکان را با موتورسیکلت آشنا کنم و فرهنگ استفاده از آن را به کودکان آموزش دهم. این کتاب برای بچه‌های دبستانی نوشته شده است.

کلهر در مورد فضای این داستان‌ها گفت: در تمامی این داستان‌ها از موتور صحبت می‌شود و موضوع اصلی همه این داستان‌های کوتاه، موتور و استفاده از آن در جامعه است. در این کتاب نکات بسیار ظریفی درباره استفاده از موتورسیکلت آورده شده تا کودکان با آن آشنا شوند.

وی درباره شخصیت‌های این داستان‌ها گفت: شخصیت بسیاری از این داستان‌ها خود موتور‌ها هستند و در این داستان‌ها موتورسیکلت‌ها عشق و جهنم خود را دارند. چنین فضایی را من برای موتورسیکلت‌ها به وجود آورده‌ام و حرف‌های خود را گفته‌ام.

نویسنده کتاب «قصه‌های قبل از غذا» در مورد چرایی انتخاب این سوژه برای نوشتن گفت: ایده نوشتن در مورد این کتاب از شرکت در یکی از برنامه‌هایی که در فرهنگسرا‌ها برگزار می‌شد، به ذهن من خطور کرد. در این جلسه عنوان شد که در مورد آموزش استفاده از موتورسیکلت خلاء‌هایی وجود دارد و از نویسندگان خواسته شد تا به این موضوع بیشتر اهتمام داشته باشند.

کلهر در انتها افزود: این سوژه برای من غریب نبود و پیش از این نیز کتابی با عنوان «موتور سوار سیاه‌پوش» را برای نوجوانان نوشته بودم و در این کتاب بار دیگر به موتورسیکلت پرداخته‌ام.

«فسقل قصه های موتوری» تولید مرکز دفتر کودک و نوجوان حوزه هنری است که در 45صفحه و در قطع جیبی توسط سوره مهر منتشر شده است.

 

متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن