کتاب معرفی کتاب

نورد

مجموعه 10 داستان کوتاه که اکثر داستان‌ها در کارخانه‌های خصوصی و دولتی اتفاق می‌افتد؛ داستان کارگرانی که از حق بیمه و حق کارگری برخوردار نیستند و با شرایط کاری بد و مشاغل یدی سخت به دنبال بهبود وضعیت خود هستند.

تاریخ نشر: آذر 1389

تعداد صفحات: 64

قطع: رقعی

شابک: 5-892-471-964-978

نوبت چاپ: دوم

قیمت: 30,000 ریال

شمارگان: 2500

 

ریچارد براتیگان می‌گوید نویسندگان در درجه اول باید از تجربه‌های شخصی خود  بنویسند. کتاب «نورد» مصداق بارز و موفق چنین رویکردی به نویسندگی است؛ چراکه محمدعلی گودینی خود سالیان بلندی در محیط‌های کارگری حضور داشته است.
او در داستان نخست کتاب که همان «نورد» نام دارد از کارگری حرف می‌زند که کارفرما با او فقط قراردادهای 89 روزه می‌بندند تا از زیر تعهد بیمه  و استخدام درآید. «یک سفارش کوچک» درباره مف‌ آبادی‌هاست که ناگهان اوضاع‌شان فرق کرده و همگی نمایشگاه مبل زده‌اند. داستان«چشم‌های بی‌سو» هم روایت پسربچه‌ای است که در پارچه‌فروشی دایی‌اش کار می‌کند و باید برای از دست ندادن کار، اخلاق را زیر پا بگذارد. گودینی در داستان «بایگانی» طمع‌ورزی‌ها و  روزمرگی چند کارمند را روایت می‌کند. اما با داستان «از ما بهتران» به فضای مورد علاقه‌اش بازمی‌گردد و داستان طنزآمیز جنی را روایت می‌کند که وارد یک کارخانه شده است! «اتوبوس اصناف» هم فضایی طنزآلود دارد  و قصه مغازه‌دارهایی را بیان می‌کند که اتوبوس‌شان به سمت جشن  ششم بهمن در زمان پیش از انقلاب می‌رود اما در بین راه با یک گله بز تصادف می‌کند! از چهار داستان باقیمانده کتاب هم سه داستان در فضاهای کارگری روی می‌دهد؛ یعنی داستان‌های«باشگاه خنده‌درمانی»، «انضباط» و«مدیر جدید» که هر کدام جلوه‌های تازه و جذابی از این فضاها را ترسیم می‌کنند.
راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
920


بستن