کتاب معرفی کتاب

سه دختر گل‌ فروش

نمای نزدیک:مجید قیصری یکی از توانمندترین نویسنده های حوزه ادبیات دفاع مقدس است که در عین پایبندی به اسلوب ها و هنجارهای روایی مدرن، با اتکا به تجربه و دریافت های شخصی خودش، آثار درخشانی در این حوزه آفریده است. او همچنین از معدود نویسنده هایی است که در گونه های مختلف داستان کوتاه، رمان و داستان بلند خوش درخشیده و آثار ارجمندی در هر کدام از این ژانرها خلق کرده است. «سه دختر گل فروش» از شاخص ترین کتاب های این نویسنده تجربه گراست که حاوی بیست و شش داستان کوتاه و یک داستان بلند است. نگاه وی در این اثر عمدتا بر دوران جنگ و تبعات آن در ذهن و ضمیر رزمندگان حاضر در جبهه ها و نیز نسل های نوآمده پس از آن متمرکز است. اساسا این مساله به عنوان یکی از دغدغه های‌ ذهنی پایدار قیصری تاکنون در آثار متعددی از او نمود داشته است اگرچه این لزوما به معنای وجود عناصر مشابه و تکراری در آنها نیست بلکه او هوشمندانه از این بستر موضوعی به مثابه سوژه‏ای مهم و درخور توجه، بهره برده و هر بار از زاویه جدیدی به بازاندیشی در باب آن پرداخته است. این مساله را هم نباید از نظر دور داشت که به طور کلی یکی از مهم ترین شاخصه های اندیشگی آثار قیصری رهیافت کلی نگر و نگاه بسیط او به سوژه های داستانی است. مساله دفاع مقدس نیز وفق چنین دیدگاهی زمینه خلق داستان های این مجموعه قرار گرفته است. به باور این نویسنده صاحب سبک حوادث تاریخی عظیم نظیر انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی حوادثی منفرد نیستند بلکه پیش از هر چیز نتیجه تلاش و تکاپوی انسانی به شمار می‏آیند که شناخت موقعیت های روانی هر کدام از آنها در لحظه بروز عمل از اهمیت ویژه‏ای برخوردار است. با در نظر گرفتن این مساله است که خواننده «سه دختر گل فروش» به اعماق وجود و ژرفای جان قهرمانان هر یک از داستان ها نفوذ کرده و از منظر نگاه آنها به جنگ می‏نگرد و این ویژگی به موشکافی های روانی ماهرانه‏ای می‏انجامد که از بداعت و درخشش قابل ملاحظه‏ای برخوردار است. قیصری در این مجموعه با فلسفه بافی و کلی گویی ساختار داستان را سست نمی کند بلکه به مخاطب این فرصت را می‏دهد که خودش به قضاوت بپردازد.

تاریخ نشر: بهمن 1386

تعداد صفحات: 264

قطع: رقعی

شابک: 4-997-471-964-978

نوبت چاپ: هفتم

قیمت: 180,000 ریال

شمارگان: 2500

نمای دور: مجید قیصری: ما در اقلیمی زندگی می‌کنیم که دغدغه و مسایل خودمان را داریم در نتیجه باید به مسایل خودمان پاسخ بدهیم. باید برای سوال‌های خودمان دنبال پاسخ باشیم. شرایط در زمان جنگ برای تمام انسان‌ها یکی است؛ نحوه پاسخ شاید کمی متفاوت باشد وگرنه آدم، آدم است. اتفاقا در ادبیات ما داستان‌ها بسیاری نوشته شده که حکایت از همین نگاه انسانی دارد.
جواد ماه‌زاده: داستان‌های خوبی در این کتاب گردآمده و مجموعا از داستان‌های مجموعه «سه دختر گل‌فروش» خیلی بیشتر از صدای فضای جنگ، صدای آدم‌های جنگ‌دیده و جنگ‌زده را می‌شنویم. در واقع این اثر یک مجموعه کاملاً متفاوت نسبت به داستا‌‌ن‌های دیگر قیصری است و حاوی حرف‌ها و دغدغه‌های جدیدی درباره جنگ است که تاکنون کسی از این زاویه به آن نپرداخته است. نویسنده در این کتاب نگران آن نیست که داستان‌هایش جذاب و مخاطب‌پسند نشوند.

از کتاب:آن بیرون، زندگی مثل همیشه، ساکت و آرام، جریان داشت و اما زیر سقف راه‌آهن، جلوی باجه‌ها پر بود از سربازها و داوطلبان بی‌امریه و با امریه، آن‌هایی که از مقصدی دور، شاید جبهه‌های غرب، آمده بودند و خوشحال می‌رفتند مرخصی. از عجول بودنشان می‌شد فهمید، درست مثل رفتن به زیارت. مسافر زیاد بود جا کم. خطی که می‌رفت جنوب، شلوغ و هر کی هر کی بود. میانشان که می‌گشتی بعضی‌ها را می‌دیدی، کسل و دمغ، با صورت‌های سه‌تیغه و لباس‌های فرم اتو کرده که بوی ادکلن تندی از آن‌ها ساطع بود.صفحه 79

افتخارات:اثر برگزیده چهارمین دوره جایزه قلم زرین و جایزه ادبی اصفهان

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
906


بستن