کتاب معرفی کتاب

سفر به گرای 270 درجه

نمای نزدیک :احمد دهقان اهل شعار نیست، حرف‌ از ایده و عقیده هم نمی‌زند، اما به جای اینها قهرمان داستانش ناصر و خواننده را با خود از فضای گرم و راحت خانه برمی‌دارد و می‌برد درست وسط کارزار جنگ. حالا خواننده با چشم خود می‌بیند چگونه ناصر و دیگر رزمندگان، حماسه‌ای بزرگ را خلق می‌کنند، بی‌آنکه حرف‌های بزرگ بزنند یا ادعاهای عجیب و غریب داشته‌اند. ناصرِ رمان «سفر به گرای 270 درجه» که به مرخصی تحصیلی آمده و بعد از امتحاناتش دوباره با بچه‌محلش علی به جبهه برمی‌گردد، راوی قصه احمد دهقان است؛ راوی شوخ‌طبعی که هم خودش لحن سرخوشانه و طنزآلودی دارد و هم در میان اتفاقات جبهه و جنگ، با نگاهی تیزبین، آنها را که سویه‌ای طنازانه دارد، شکار و روایت می‌کند. مثل ماجراهایی که بین میرزا ـ رزمنده‌ای که لکنت زبان دارد ـ و سایر رزمندگان اتفاق می‌افتد. اما این یک روی سکه است و در سوی دیگر، طوفان آتش و سایه تلخ مرگ است و هجوم تانک‌ها. دهقان در این سوی ماجرا، یکی از موحش‌ترین و هول‌انگیزترین صحنه‌های جنگ را به تصویر کشیده‌است؛ آنجا که علی بچه‌محل و رفیق صمیمی ناصر، زیر تانک می‌رود و دقیقاً دو نیم می‌شود...با این همه، دهقان نشان می‌دهد که امید به زندگی و البته جنگیدن همچنان ادامه دارد.

تاریخ نشر: مهر 1393

تعداد صفحات: 248

قطع: رقعی

شابک: 6-333-175-600-978

نوبت چاپ: بیستم

قیمت: 119,000 ریال

شمارگان: 2500

 

نمای میانی :جنگ که تمام شد، او نوشتن درباره جنگ را آغاز کرد. بعد از «روزهای آخر » و «ستاره شلمچه »، اولین رمان خود یعنی «سفر به گرای ۲۷۰ درجه » را نوشت که علاوه بر کسب جوایز داخلی، به زبان انگلیسی هم ترجمه شد و در دانشگا ههای مختلف آمریکا در دسترس قرار گرفت. حالا ۴۶ سال از روز تولد احمد دهقان درشهر کرج م یگذرد و چیزی حدود ۱۶ سال از ورود جد یاش به دنیای ادبیات جنگ.

نمای دور :روزنامه جوان: نویسنده در این اثر قصد ندارد با بیان صحنه های جنگ و نشان دادن مرگ عزیزان به همذا ت پنداری و برانگیختن احساس مخاطب مبادرت کند. اثری از تقدس مآبی افراطی در رمان «سفر به گرای 270 درجه » به چشم نمی خورد. همین بیان شفاف واقعیت هاست که باعث می شود حتی یک خواننده غیر ایرانی نیز با رمان ارتباط برقرار کند. نویسنده سعی کرده تا حدودی از برخی شعارزدگی ها دور شود و بیشتر به واقعیات موجود در جنگ بپردازد. شاید به همین خاطر باشد که با گذشت بیش از یک دهه از نوشتن این اثر همچنان برای مخاطب، حتی خواننده جوان و جنگندیده، زنده و قابل درک است. از دیگر نکات مثبت «سفر به گرای ۲۷۰ درجه » این است که حوادث در این رمان با ریتمی هماهنگ کنار هم قرارمی گیرند و در طرح داستان برخلاف برخی از آثار جنگی، رابطه علی و معلولی به درستی رعایت شده است.

از کتاب :جلوتر، آد مهای سالم و مجروحین و اجساد، مچاله شده اند و کیپ هم نشسته اند. برای این که اجساد جای کمتری بگیرند، رو دو زانو نشانده اندشان. شاید هم برای این که خود را بفریبند که همه زنده اند و سالم و آماده به جنگ. یکی از ته کانال فریاد می کشد:«بچه های 25 بکشن عقب. » صفحه219

 

از همین قلم: ناگفته های جنگ (سور ه مهر) گردان چهارنفره (سور ه مهر) آزادی خرمشهر (سور ه مهر) ستار ه های شلمچه (سور ه مهر)روزهای آخر (سور ه مهر) ماموریت تمام(سور ه مهر) من قاتل پسرتان هستم (افق) هجوم (کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان) دشتبان (نیستان) و ...

افتخارات:ـ برگزیده بیست سال ادبیات داستانی پس از انقلاب
ـ برگزیده چهارمین دوره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس
ـ برگزیده بیست سال ادبیات پایداری

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
904


بستن