کتاب معرفی کتاب


کلاغ کامپیوتر

نمای نزدیک:«کلاغ کامپیو‌تر» رویکرد نویسنده به ژانری از قصه‌نویسی است که در ادبیات امروز ما مهجور مانده است: داستان علمی- تخیلی گونه‌ای از ادبیات است که فناوری، علوم امروزی یا مربوط به آینده را دستمایه هنرمند قرار می‌دهد. ماجرای «کلاغ کامپیو‌تر» از این قرار است که منصور، قهرمان اصلی قصه، برنامه جدیدی در کامپیو‌تر خود کشف می‌کند که در آن فرمان‌ها و پیام‌هایی از طریق کلاغ‌ها به او داده می‌شود. در واقع ماموریت‌هایی برای او تعریف می‏شود که برپایه چهار اصل نیکی، ایمان، درستکاری و راستگویی بنا شده است. بر این اساس او و دوستانش ماموریت می‌یابند که با رسوا کردن بدی‌ها و دامن زدن به خوبی‌ها به انسان‌ها خدمت کنند. این همان نقطه‌ای است که در داستان فرهاد حسن‌زاده، علم و تکنولوژی در خدمت انسانیت و معنویت و ایجاد خوبی و زیبایی در زندگی انسان قرار می‌گیرد. ضمن اینکه «کلاغ کامپیو‌تر» به نوعی نقد رفتارهای اجتماعی در زندگی شهری نیز هست. اگرچه این انتقاد را در قالب ماموریت‌هایی هیجان انگیز برای بچه‌ها روایت می‌کند؛ ماموریت‌هایی نظیر پیدا کردن کسی که هر شب زباله‌هایش را در محوطه باز می‌ریزد و محیط‌ زیست را آلوده می‌کند و... «کلاغ کامپیو‌تر» داستان پرکششی است که مقهور پیچیدگی‌های علمی و یا نقد رسمی کاستی‌های اجتماعی نمی‌شود، چرا که فرهاد حسن‌زاده قبل از هر چیز قصه‌گوست و دنیای مخاطبش را می‌شناسد.

تاریخ نشر: بهمن 1387

تعداد صفحات: 112

شابک: 1-584-506-964-978

نوبت چاپ: چهارم

قیمت: 110,000 ریال

شمارگان: 2500

 

نمای میانی:فرهاد حسن‌زاده متولد بیستم فروردین 1341در شهر آبادان است. نوشتن را از سال‌های نوجوانی (1355) آغاز کرد. از سال 1368 در کنار همکاری‌ با مطبوعات کودک و نوجوان (سروش نوجوان، سروش کودک، آفتابگردان، کیهان بچه‌ها و...) به شکلی جدی وارد عرصه ادبیات کودک و نوجوان شد. در سال 1370 اولین کتابش با نام «ماجرای روباه و زنبور» منتشر شد . تا کنون بیش از پنجاه کتاب از او به چاپ رسیده است.

نمای دور: روح‌الله مهدی‌پور عمرانی: حسن‌زاده در این رمان‌ِ پلیسی ـ تخیلی، از ابزار طنزی با رویه شاد و درونه‌ای گزنده بهره می‌گیرد و دردهای جامعه شهری را برای درک و دریافت ذهن نوجوانان، ساده و آسان می‌سازد. هنر نویسنده در گزارش داستانی‌اش، در این است که واقعیت‌های ملموس را در هاله‌ای از ماجرا‌های پلیسی و خیال‌انگیز فرو برده تا زمختی و رئالیسم عریان آن را تلطیف کند و با آمیزه‌ای از عنصر طنز بیاراید. حسن‌زاده با ذهنیتی نو و خلاق، در پی یافتن ابزار‌های نوین روایت است. داستان‌های او هر یک با بهره‌گیری از مظاهر زندگی شهرنشینی و ماشین‌زده (در آهنگی برای چهارشنبه‌ها؛ مسئله سینما و جاذبه بازیگری و در این رمان؛ مسئله رایانه)، می‌کوشد واقعیت‌های موجود زندگی اجتماعی را آشنایی‌زدایی کند و پوسته سخت‌ِ ظاهرش را بشکند تا در دل آن، حقایق دیگری عیان سازد. این رمان، در کنار ویژگی سرگرم‌کننده‌اش، زیبایی‌های حقیقی و سیمای زشت‌ِ رفتارهای ناسنجیده انسان‌ها را برملا می‌سازد.

از کتاب:منصور با عصبانیت کوبید روی میز.
-خنگ خدا بازی چیه؟ اینا اطلاعات ضبط شده روی سی دیه، سی دی‌ای که امروز یه کلاغ، که رابط ما با اوناست، به من داد. اینا واقعیت داره.
بچه‌ها، ساکت و بهت زده، هریک به جایی خیره شدند. منصورسکوت را شکست و گفت: «خب باورتون شد؟» تورج گفت: «کا... کار ما چیه؟» منصور گفت: «هنوز دقیقا نمی‌دونم. ولی اگه به طور کلی بخوای بدونی، کشف کارای بد و هدایت آدم‌ها به کارای خوب و انسانی... »صفحه ۳۰

از همین قلم:ماشو در مه (سوره‏ مهر) روزنامه سقفی همشاگردی (افق) عشق و آینه (پ‍ی‍دای‍ش‌) همان لنگه کفش بنفش (فراهانی) بند رختی که برای خودش دل داشت (نشر کتاب چرخ فلک) خنده به شرط قلقلک (پیدایش) و...

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
743بستن