کتاب معرفی کتاب

گربه ‏اى که مى‏ خواست خانگى شود

نمای نزدیک:«گربه‌ای که می‌خواست خانگی شود» داستان گربه ولگردی به نام ببری است که هیچ وقت اجازه ندارد برود توی خانه. آدم‌های خانه برایش تکه‌های گوشت و گاهی یک بشقاب شیر پشت در می‌گذارند اما ببری را به داخل خانه دعوت نمی‌کنند چون خودشان یک گربه خانگی دارند. در این داستان ببری همراه پستچی به داخل خانه می‌رود اما یکی او را بیرون می‌گذارد. همراه کارگر لباسشویی خودش را می‌اندازد توی خانه اما می‌گویند تو یک گربه بیرونی هستی. روزی ببری می‌تواند به داخل خانه برود و هیچ کس جلویش را نمی‌گیرد. زیر صندلی قایم می‌شود اما یک نفر صندلی را برمی‌دارد. سپس زیر میز قایم می‌شود ولی با تعجب زیاد یک نفر میز را برمی‌دارد و می‌برد. همه می‌روند حتی گربه خانگی. نه غذایی می‌تواند پیدا کند نه جای نرمی برای خوابیدن. آرزو می‌کند کاش می‌توانست همان گربه بیرونی باشد. ببری سرگردان است اما چند نفر وسایلشان را به آن خانه می‌آورند و ببری تصمیم می‌گیرد که اگر آنها اجازه بدهند، یک گربه خانگی شود. سرانجام ببری نیز می‌تواند به آرزویش برسد و یک گربه خانگی شود. این کتاب، با نگاهی شاعرانه و نمادین، میل آدمی به آسایش و بهایی را که باید برای آن بپردازد، به زبانی ساده و ملموس روایت می‌کند. مخاطب این داستان، بی آنکه با پند و اندرز صریح و مستقیمی رو به‌رو شود، قصه‌ای جذاب را می‌خواند که اندیشه عمیقی در لایه‌های زیرین آن جریان دارد. «گربه‌ای که می‌خواست خانگی شود» که داستانی مصور به قلم جین ثایر با تصویرگری فئودور روجانکوفسکی است، نخستین‌بار در سال 1376 از سوی انتشارات حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، با شمارگان 11 هزار نسخه روانه بازار کتاب شد. این کتاب که می‌توان برداشتی تمثیلی هم از آن داشت، پس از 14 سال از سوی انتشارات سوره مهر بازچاپ شده و در دسترس گروه‌های سنی زیر دبستان و سال‌های اول دبستان( اول تا سوم) قرار گرفته است. شناختی که سرشار پس از سال‌ها نوشتن برای کودکان و نوجوانان از دنیای آنها پیدا کرده است، باعث شده که با ترجمه این کتاب هم اثری خواندنی به مخاطبان خود ارائه کند؛ چراکه به واسطه همین شناخت، بازگردانی متناسب با ذهن و زبان آنها انجام داده است.

تاریخ نشر: آبان 1390

تعداد صفحات: 35

شابک: 7-959-506-964-978

نوبت چاپ: دوم

قیمت: 60,000 ریال

شمارگان: 2500

 

نمای دور: کاترین وولی که بیشتر کتاب‌های مصورش برای کودکان را با نام جین ثایر منتشر می‌کرد متولد 1904 میلادی بود. وی 86 کتاب برای کودکان نوشته و بسیاری از آن‌ها با نام‌های «پری کلوچه زغال اخته» و «پاپی، کسی که پسری برای کریسمس می‌خواست» به کلاسیک‌ها تبدیل شده‌اند. وی نویسنده پرکاری بوده به‌طوری که ویراستارش پیشنهاد می‌دهد او برخی از آثارش را با نام دیگری منتشر کند. بنابراین کاترین کتاب‌های مصورش را با نام جین ثایر و کتاب‌هایی برای نوجوانان و بزرگسالان را با نام اصلی منتشر می‌کند.بسیاری از کتاب‌های وی، با نام خودش شامل داستان‌های «جینی» و «کتی» به‌چاپ رسیدند. وی داستان‌هایی مانند «سندی و هفده بادکنک»، «سکوت در داستان دایناسورها» و «عینک جادویی آقای تورتل» را با نام ثایر چاپ کرد. آخرین کتابش برای کودکان، «اژدهای پاپکورن» (ذرت بو داده) بود. ثایر 23 ژوییه 2005 در ترورو ماساچوست درگذشت.

از کتاب:بعضی وقت‌ها گربه خانگی برای اینکه هوایی بخورد، و دور و بر خانه قدمی بزند، بیرون می‌آمد.
یک بار ببری او را دید؛ و برایش گفت که دوست دارد یک گربه خانگی بشود. گربه خانگی خمیازه‌ای کشید و گفت: اما تو نمی‌توانی گربه خانگی بشوی.
ببری گفت: چرا؟
-چون من گربه این خانه هستم.
او این را گفت، و با تنبلی به طرف در - که برایش باز شده بود - رفت اما وقتی ببری به دنبالش رفت، در روی او بسته شد.
صفحه 7

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
688


بستن