کتاب معرفی کتاب

یورت

موضوع کتاب نمایشنامه یورت بر اساس اعتقادات مذهبی مردم فسا در استان فارس و ارادت آن ها به حضرت شاه چراغ نوشته شده است. نام کتاب یورت یبه معنای محل اتراق است.

تاریخ نشر: اردیبهشت 1396

تعداد صفحات: 72

قطع: رقعی

شابک: 978- 600- 175- 912-3

نوبت چاپ: اول

قیمت: 50,000 ریال

شمارگان: 2500

یورت نمایشنامه ای است که به باورهای مذهبی و اعتقادی عشایر فارس می پردازد و در این نمایشنامه شخصیت های متعددی حضور دارند که هر یک برخی از ویژگ های انسان های ساده زیست و ساده باور ایل را نشان می دهند . انسان هایی که اعتقاداتشان برایشان مهم بوده و آداب و رسومی که آن برای آن ها تعریف شده با پوست و خون آنها عجین گشته و بر این باورها پایدار مانده و از نسلی به نسل دیگر منتقل نموده اند . حال که روند زندگی انسانها با پیشرفت تکنولوژی در عرصه های مختلف گسترده روبه رشد است . خطر برگشتن این آداب و رسوم و کمرنگ شدن آنها نیز باید مورد توجه باشد. حال با نگارش نمایشنامه و گونه های دیگه ادبیات می توان این آداب و رسوم را حداقل در حد یک معرفی بیان کرد.

 برشی از کتاب یورت :

قمر : البته کفر و کافری میشه ، ولی تقصیر این خدا هم هست ، خیال کرده فقط اون بندشه که هی براش می ذاره توی توبره و می اندزه پایین ... هی می اندازه پایین ، هی می اندازه...خیال می کنه اینها رو به آسمون میکنن و می گن شکرت بسه / با خنده / اینهام که گاهی سر بالا نمی کنن که شرم و خجالت هم سرشون بشه .

 

 

این نمایشنامه جایزه نمایشنامه نویسی جشنواره تئاتر پسامهر را از آن خود کرده است.

افزودن به سبد خرید
راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
2481


بستن