کتاب معرفی کتاب


دایرةالمعارف انقلاب اسلامی جلد سوم

شورای عالی دایرةالمعارف انقلاب اسلامی واحد تدوین تاریخ

کار گروهی شماری از نویسندگان است که برای آشنایی جوانان و نوجوانان با انقلاب اسلامی در دوره زمانی 1340 تا 1357 می باشد.ضمن آنکه دفاع مقدس و مفاخر ادب و حوادث مهم تاریخی و موضوعاتی از جهان اسلام به مداخل این مجموعه افزوده شد.

تاریخ نشر: بهمن 1394

تعداد صفحات: 505

شابک: 978-600-175-766-2

نوبت چاپ: اول

قیمت: 700,000 ریال

شمارگان: 2500

ویژگی های برجسته کتاب دایرةالمعارف انقلاب اسلامی جلد سوم :

در نگارش مدخلها، حوصله مخاطبان این دایر ئالمعارف نیز مورد توجه بوده است. سادگی در نگارش، یادکرد جزئیات، دوری از جملات فرمایشی و رسمی (به طوری که خواننده جوان را به یاد خستگی کتابهای درسی نیندازد) و مصور بودن، از تلاشهای صورت گرفته در این راه است. برای مصورسازی از میان هزاران عکس (اشخاص، رویدادها، اماکن، دیوارنوشته، طرحهای هنری، تمبر، کاریکاتور، اسناد، نشان، تصویر ماهوار های، نقشه عملیات نظامی، قبور (شهدا) نهصد عکس انتخاب شد که بسیاری از آنها برای اولین بار منتشر م یشوند.

معرفی کتاب از زبان پدید آورندگان :

پدیده‌های اجتماعی، هرچند بزرگ، با گذر زمان و بویژه با تغییر نسلها، در خاطر جمعی یک جامعه پایدار نمی‌مانند. کم‌رنگ شدن یادها، نامها و حوادثی که در یک دوره بر سر زبانها بودند، ‌امری غیرطبیعی نیست. اما می‌دانیم که برخی از این پدیده‌ها به علت پیامدهای فراگیر و تأثیرات فراوانش در سطح منطقه‌ای و جهانی، خود به خود تبدیل به نقطه عطف می‌شوند و در ضمیر تاریخ به جا می‌مانند. هر جامعه‌ای کم و بیش از این رویدادهای تاریخی دارد.
  درباره انقلاب اسلامی ایران چه در داخل کشور و چه در خارج از آن، نوشته‌های فراوانی منتشر شده و از دیدگاه‌های گوناگون ارزیابی شده است. دفتر ادبیات انقلاب اسلامی در حوزه هنری از سال 1372 ش با هدف تدوین تاریخ انقلاب اسلامی در قالبهای گوناگون نگارشی پایه‌گذاری شد و در این رهگذر تاکنون نزدیک به یکصد جلد کتاب منتشر کرده است.
  تدوین دایرة‌المعارف انقلاب اسلامی در سال 1379 ش با هدف آشنا کردن گروههای سنی نوجوان و جوان با مفاهیم انقلاب، گروههای مبارز، شخصیتها، رویدادها،‌مکانها و زمانهایی که به نحوی با این پدیده مرتبط بودند، به تصویب رسید. پس از تشکیل شورای انتخاب مداخل و تشکیل 55 نشست، حدود 855 مدخل برای نگارش این دایرة‌المعارف برگزیده شد. حوزه زمانی مدخلها از ابتدای دهه 1340 شمسی یعنی آغازین سالهای شکل‌گیری انقلاب اسلامی تا 1357 ش یعنی زمان پیروزی آن است. در این بین دفاع هشت‌ساله مردم ایران (1359 ـ 1367 ش)، برخی از مفاخر ادب، حوادث مهم تاریخی و موضوعهایی از جهان اسلام، بویژه تاریخ تشیع در شمار مداخل دایرة‌المعارف درآمدند تا مخاطبان، غیر از آشنایی با مختصات انقلاب، با برخی از حوادث تاریخی و شخصیتهای بزرگ نیز مأنوس شوند.

برشی از متن کتاب دایرةالمعارف انقلاب اسلامی جلد سوم :

سرزمین کهنسال ایران که در یکی از پر رفت و آمدترین چهارراه‌های کره خاکی واقع شده، تاریخی سراسر از حادثه‌های تلخ و شیرین دارد که برخی از آنها تبدیل به نقطه‌های عطف شده‌اند. شکل‌گیری بزرگ‌ترین امپراتوری جهان در زمان هخامنشیان، ‌تهاجم اسکندر مقدونی به ایران، رویکرد ایرانیان به آیین اسلام، تهاجم قوم مغول به این سرزمین، ظهور سلسله صفوی و رویارویی ایران با تمدن جدید غرب را می‌توان در شمار این نقاط عطف دانست. اما در تاریخ معاصر ایران حادثه‌ای به اهمیت وقوع انقلاب اسلامی وجود ندارد. پدیده انقلاب اسلامی را نمی‌توان فقط جابه‌جایی قدرت در میان حکمرانان دانست؛ حادثه‌ای که فقط سلسله‌ای سقوط کند و جای خود را به قدرت دیگری بدهد. تأثیرات شگرفی که این انقلاب بر مناسبات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی مردم ایران گذاشت، چه بسا در تاریخ کشورمان بی‌نظیر بوده است. ورود مردم به صحنه سیاست و دخالت مستقیم آنان برای به زیر کشیدن نظام شاهنشاهی و برپا داشتن حکومتی تازه، برقراری نظام جمهوری و دیگر نهادهای حکومتی با رأی مردم، به دست ‌آوردن استقلال سیاسی و نفی دخالت قدرتهای بزرگ در امور کشور، رسیدن به آزادیهای مدنی، و پایداری و جان‌فشانی برای حفظ انقلاب، سابقه‌ای در دیگر دوره‌های تاریخی ایران ندارد.

افزودن به سبد خرید
راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
2378بستن